Три поради тим, хто хоче створити ОСББ

Чи замислювалися ви про комфорт свого будинку, облаштування та чистоту під‘їзду, теплу квартиру без захмарних платіжок за опалення? Якщо так – то замислювалися і про створення об’єднання ...

building
Три поради тим, хто хоче створити ОСББ

Чи замислювалися ви про комфорт свого будинку, облаштування та чистоту під‘їзду, теплу квартиру без захмарних платіжок за опалення? Якщо так – то замислювалися і про створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). З цього приводу юрист, член правління ОСББ у м. Києві, Національний консультант ПРООН в Україні Дмитро Левицький дав кілька порад початківцям.

По-перше, за жодних обставин не доручати підготовку, скликання та проведення установчих зборів тим, хто пропонує створення ОСББ «під ключ». Звісно, скористатися допомогою фахівців або тих, хто вже раніше пройшов цей шлях, – корисно. Але є рішення, які можуть прийняти лише співвласники, і завдання, які можуть виконати лише вони особисто. І з якими жоден повірений не впорається.

Юрист зауважує, що ОСББ є об’єднанням осіб, і створення об’єднання – саме той етап, коли ці особи між собою знайомляться і налагоджують взаємодію. Якщо ця взаємодія не буде налагоджена ще до створення ОСББ, то проблеми й конфлікти розриватимуть новостворене об’єднання зсередини. 

Друга порада – дотримуватися вимог закону при створенні ОСББ. На практиці є непоодинокі приклади, коли приймалися рішення про ліквідацію ОСББ саме через численні та банальні порушення, допущені при їх створенні. 

Іще одна практична порада – коректно «прощатися» з управителем або виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Отже, співвласникам слід насамперед прийняти рішення про припинення договору та про самостійне утримання будинку відповідно до ст.22 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», визначивши дату, з якої його розпочати. Також слід завчасно попередити управителя або виконавця послуги про припинення договірних відносин – розірвання договору або відмову від його подовження, залежно від конкретної ситуації. І з визначеної дати будь-що фактично приступити до самостійного утримання будинку.

«Чому на цьому наголошую? Бо спостерігав чимало прикладів, коли ОСББ не дотримувалися сформульованих вище простих правил. І в одних випадках колишні управителі добивалися стягнення зі співвласників плати за послуги за період до належного припинення договору. А в інших – правління все ніяк не наважувалося виконати прийняте загальними зборами рішення про перехід до самозабезпечення, і будинок й надалі роками «обслуговувався» управителем чи колишнім ЖЕКом», – каже юрист.

Ба більше, цьому аспекту навіть приділено окрему увагу в онлайн-курсі «Створення і початок діяльності ОСББ», який побачив світ за підтримки Європейського Союзу та Програми розвитку ООН в Україні в межах проєкту «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES). До речі, курс є безкоштовним і пройти його може будь-хто, хто бажає створити або підтримати вже створене ОСББ, стати відповідальним співвласником.

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями