Точки зростання: як менторство посилює спроможності юридичних клінік

У межах проєкту «Посилення спроможності юридичних клінік для доступу людей до правових послуг у громадах України», який впроваджує Мережа правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН в ...

Додано:
legal_dev_network

Depositphotos_345954898_L
Точки зростання: як менторство посилює спроможності юридичних клінік

У межах проєкту «Посилення спроможності юридичних клінік для доступу людей до правових послуг у громадах України», який впроваджує Мережа правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН в Україні за підтримки Уряду Данії, стартувала програма менторського супроводу для 13-ти команд із семи областей. Супровід забезпечують досвідчені менторки — авторитетні правозахисниці та громадські діячки. Про перші результати взаємодії, а також подальші плани ми розпитали менторку Наталку Костишин та представників/ць юридичних клінік, якими вона опікується — Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (м. Харків) та Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова (м. Миколаїв).

Наталка Костишин є лідеркою громадської організації  «Молодіжний ініціативний центр» з міста Шептицький Львівської області — однієї з членських організацій Мережі правового розвитку. Вона має багаторічний досвід роботи у галузях освіти та надання безоплатної правової допомоги, а також тренерства та фасилітації. Серед головних завдань, які Наталка ставить перед собою як менторка, — сприяти командотворенню клінік та підвищенню якості надання послуг клієнтам/кам.

Після першого місяця взаємодії з клініками менторка називає їх «де в чому схожими, але абсолютно різними». Перш за все варто розуміти, що в Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова (далі — НУК) юридична клініка функціонує при одному факультеті  морського права, у той час як для клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (далі — НУЮ) ресурсом є всі його структурні підрозділи.

497552097_23941936135398125_2301907266465878706_n

На фото: менторка Наталка Костишин

«Харківській клініці вдалося зберегти і студентів-клініцистів старших курсів, які продовжують працювати, і залучити студентів перших-других курсів. А миколаївська клініка працює у зовсім інших умовах: приміщення, обладнання, документація — все повністю було знищено під час прямого влучання в один із корпусів університету. До того ж, змінився і склад   клініки. Тому вони фактично зараз починають процес налагодження роботи юридичної клініки з нуля», — розповідає Наталка Костишин.

изображение_viber_2025-07-19_12-52-43-763

На фото: керівниця юридичної клініки Національного університету кораблебудування Ірина Дмитрук

Дійсно, головною метою, якої прагне досягнути юридична клініка НУК завдяки менторській підтримці та загалом участі у проєкті, її керівниця Ірина Дмитрук називає ефективний запуск роботи в нелегкий період.

«Цю основну мету ми розділили на певні елементи. Це — внутрішній та зовнішній  документообіг. Також це якісне консультування клініцистами, розширення клієнтської бази та мережі партнерів для співпраці: міжнародна співпраця та налагодження співпраці з місцевими громадами», — каже Ірина Дмитрук.

У свою чергу юридична клініка НЮУ має намір зберегти попередні напрацювання та вийти на новий рівень надання послуг.

5471989331439776471

На фото: юрисконсультка юридичної клініки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Яна Токарь

«Серед наших цілей — підтримка розвитку юридичної клініки в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення. Для цього плануємо глибоко проаналізувати актуальні нормативно-правові акти, “перезавантажити” команду, організувати навчання та розвиток компетенцій клініцистів, а також налагодити ефективну комунікацію всередині команди. Також хочемо налагодити нові партнерства, зокрема з малими громадами, та забезпечити фінансову сталість юридичної клініки через пошук альтернативних джерел доходів, зокрема грантів та благодійних внесків», — зазначає юрисконсультка юридичної клініки НЮУ Яна Токарь.

В обох закладах вищої освіти (далі — ЗВО) через постійну воєнну загрозу діє очно-дистанційна форма навчання. Відповідно, і клініки поєднують роботу на місці з дистанційною. Це створює можливості для поширення клінічної юридичної практики на різні регіони проживання студентів/ок , зокрема, і на малі громади. Що є важливим, адже як обласні центри Миколаїв та Харків певною мірою перенасичені надавачами правових послуг, тоді як для жителів/-льок невеликих населених пунктів безкоштовна юридична допомога доступна далеко не завжди.

«Ми збираємося на спільні зустрічі з обома юридичними клініками та напрацьовуємо алгоритми: як зайти у малу громаду, з ким контактувати, як налагодити комунікацію, як зрозуміти, що громаді потрібно», — ділиться Наталка Костишин.

За словами менторки, перевага роботи клінік у громадах, в яких перебувають студенти-клініцисти, — це можливість живого спілкування з людьми.

«Не завжди є змога провести якісне інтерв’ювання клієнтів телефоном, тому що люди по-різному реагують, можуть ставитися з недовірою, хочуть бачити співрозмовника. Це зрозуміло. Та й, зрештою, і телефонне шахрайство ніхто не скасував», — зазначає Наталка Костишин.

Поряд із запитом юридичних клінік на залучення клієнтів/ок актуальними для обох є завдання підвищення якості комунікації. Йдеться і про комунікацію з клієнтами/ками: встановлення контакту та особистих кордонів, управління конфліктом, конструктивне вирішення складних питань, так і про масову та цифрову комунікацію.

«Обидві команди чітко усвідомлюють, що для розвитку їм потрібні ресурси та ефективні партнерства з місцевими, національними та міжнародними організаціями. Тому від них є запит на підвищення рівня підготовки інформаційних та правопросвітніх заходів, ведення соціальних мереж та представлення у медіа. У цьому, я сподіваюся, досвід харківського НЮУ, який має досить розвинені соцмережі, стане в пригоді миколаївському НУК», — зауважує Наталка Костишин.

Команди клінік цілком задоволені тим, як відбувається процес менторського супроводу та вже помічають перші зміни.

«Від менторського супроводу все, чого очікували, отримуємо в повному обсязі. Наталка направляє, дає нові ідеї для реалізації», — каже Ірина Дмитрук.

«Наша взаємодія ґрунтується на спільній меті, яка полягає у покращенні спроможності юридичної клініки та налагодженням взаємодій з партнерами. Ми поглибили свої знання в сфері взаємодії з громадами, проаналізували їх та навчилися правильно застосовувати набуті знання для подальшої роботи», — ділиться Яна Токарь.

Зважаючи на те, як активно команди юридичних клінік взялися за реалізацію планів менторського супроводу, на переконання менторки, логічним завершенням цього процесу для них може стати підготовка стратегій розвитку. Клініка НЮУ вже готова робити кроки у цьому напрямі. Тому ключова ціль її команди на сьогодні — це пошук необхідних ресурсів та експерта/ки для фасилітації. У той же час, клініка НУК, яка тільки починає відновлювати свою роботу, також націлена на сталий розвиток і формування комплексного бачення стратегії.

Порівнюючи роботу з юридичними клініками зі своїм попереднім досвідом менторства, Наталка Костишин називає команди, які супроводжує, неймовірними ентузіастами, готовими наполегливо працювати для власного зростання та допомоги людям. Разом із тим, програма менторства — це також простір для розвитку самої менторки.

«Для мене можливість супроводжувати розвиток юридичних клінік — це гарна професійна прокачка, яка дозволяє підняти та оновити те, що я знала і вміла, але відкладала на далеку полицю. Оскільки те, що було актуальним навіть п’ять років тому, застаріло у сучасних умовах. Зокрема, що стосується дистанційної роботи, тому що цей формат нині затребуваний і без нього взагалі не уявити нашу реальність. Також я зрозуміла, що, хоча в умовах війни ми більше спрямовані на фасилітацію діалогів задля соціальної згуртованості, прийняття рішень задля відновлення та розвитку громад, тема конфліктології теж важлива і в неї потрібно повернутися», — відмічає Наталка Костишин.

Менторка висловлює переконання у тому, що за результатами участі у програмі кожна команда зазнає позитивних трансформацій. Щонайменше, завдяки заходам проєкту вони можуть більш тісно познайомитися між собою, навіть у середині своїх команд, та обмінятися досвідом. Як партнер поза проєктом до програми залучена ще одна юридична клініка — Львівського національного університету імені Івана Франка (ЛНУ). Під час зустрічей із координатором клініки ЛНУ команди переймають практики, які можуть бути корисними в їхніх умовах роботи. У планах — мережування з громадським сектором, із органами влади, медіа та іншими надавачами правових послуг в областях, оновлення нормативної бази для НУК та участь у грантових конкурсах НЮУ.

 

Матеріал підготовлений у межах ініціативи «Посилення спроможності юридичних клінік для доступу людей до правових послуг у громадах України», яку впроваджує громадська спілка «Мережа правового розвитку» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Данії.

 

Головне фото: https://depositphotos.com/ua


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Як спілкуватись під час війни»: для представників громад Херсонської області провели тренінг

Кава, діалог, партнерство: ГО “Центр іноваціного розвитку «Персона» розповідає про старт проєкту «Імпульс»

Допомагаєте постраждалим від кримінальних злочинів в ході війни і не тільки? Пройдіть опитування з метою покращити для них кримінальний процес

«Тіньові сторони активізму»: проєкт від PRO WOMEN UA для підтримки тих, хто завжди підтримує інших

Представлено Концепцію відновлення річок Менської громади на засадах природоорієнтованих рішень

Кого та як три роки поспіль навчає Центр готовності цивільних