Терористи не зможуть заважати правосуддю в зоні АТО
Президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про здійснення правосуддя і кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632 - VII (далі - Закон), який вносить ...
Додано:
Громадський Простір
Президент України Петро Порошенко підписав Закон «Про здійснення правосуддя і кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632 – VII (далі – Закон), який вносить принципові зміни в питання підсудності справ, що розглядаються в зоні АТО. 20 серпня 2014 він вступив в законну силу.
За словами юриста Юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Юлії Лец, цим Законом визначено заходи правового реагування в районі проведення антитерористичної операції, а також забезпечується доступ громадян та юридичних осіб до судів.
«У документі розписано механізм визначення судів для розгляду справ та досудового розслідування кримінальних правопорушень, які немає можливості розглядати в районі проведення АТО», – пояснює Юлія Лец.
Так, у статті 1 Закону сказано, хто визначатиме, в яких судах будуть розглядатися справи, підсудні судам, що знаходяться в зоні АТО.
Зокрема:
– Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ буде визначати місцеві загальні суди, а також апеляційні суди. Він же уповноважений визначати місцеві загальні суди, а також апеляційні суди, які розглядатимуть кримінальні виробництва, а також справи про адміністративні правопорушення, підсудні місцевим загальним судам, адміністративні справи, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, апеляційним судам, що знаходяться в зоні проведення антитерористичної операції;
– Голова Вищого адміністративного суду України буде визначати адміністративні суди;
– Голова Вищого господарського суду України визначатиме перелік господарських судів;
«Вирішувати, які суди в зоні АТО не можуть здійснювати правосуддя, буде Державна судова адміністрація. На неї покладається обов’язок складання переліку «недієздатних» судових органів (ч. 4 ст. 1 Закону № 1632 – VII)», – розповідає юрист Юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Юлія Лец.
Таким чином, суди в зоні АТО, які не можуть здійснювати правосуддя, передають справи, їм підсудні, судам, які визначаються головами Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України та Вищого господарського суду України.
«Такі справи передаються протягом 10 робочих днів з дня прийняття розпорядження головою відповідного вищого спеціалізованого суду. У разі неможливості передачі матеріалів справи відповідно до встановленої Законом підсудністю вчинення необхідних процесуальних дій здійснюється за документами і матеріалами, представленими учасниками судового процесу, за умови, що такі документи і матеріали є достатніми для прийняття відповідного судового рішення (ч. 3 ст. 1 Закону № 1632 – VII)», – розповідає Юлія Лец.
За її словами, відповідно до встановленої в даному Законі територіальною підсудністю і виходячи з описаних норм, за тим же принципом (ч. 1 ст. 1) будуть визначені суди, які будуть порушувати провадження по справах, що знову надійшли.
«Таким чином, всі нові позови (як цивільні, так і адміністративні), заяви про вчинення кримінальних злочинів або апеляційні скарги в цивільному або кримінальному процесах слід подавати відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону «Про здійснення правосуддя і кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції». Крім того, Законом визначено, що підслідність кримінальних правопорушень, скоєних в районі проведення антитерористичної операції, у випадках неможливості здійснювати досудове розслідування визначається генеральним прокурором України.Про це сказано в ч. 1 ст. 2», – уточнює Юлія Лец.
При цьому матеріали щодо злочинів, кримінальні провадження за якими знаходяться на стадії досудового розслідування, але це слідство здійснювати неможливо, передаються органам досудового розслідування, визначеним Генеральним прокурором України, протягом десяти робочих днів з дня визначення підслідності (ч.2 ст.2 Закону № 1632 – VII).
Також у ст. 3 Закону описаний порядок передачі справ у провадженні судів, які в період прийняття даного Закону перебували в зоні проведення антитерористичної операції і тепер можуть відновити свою роботу.
«Прийняття даного Закону зараз дуже актуально, адже в зоні проведення АТО суди не можуть встановлювати правосуддя, в тому числі через те, що приміщення судів просто розгромлені терористами. Крім цього, представники незаконних збройних формувань самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» безцеремонно здійснюють тиск на суддів і слідчих, погрожуючи їхньому життю. Ні про яке правосуддя не можна говорити в такому випадку», – резюмує юрист Юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Юлія Лец.
Джерело : «Алексєєв, Боярчуков і партнери»