Сила місцевої демократії: завершилася програма із залучення громадян до врядування
Україна впевнено рухається шляхом європейської інтеграції. Однією з ключових умов цього шляху є побудова демократичної, прозорої та відкритої системи врядування. Зміни в законодавстві, реформа ...
Додано:
Анна Кучерак-Зоря

Україна впевнено рухається шляхом європейської інтеграції. Однією з ключових умов цього шляху є побудова демократичної, прозорої та відкритої системи врядування. Зміни в законодавстві, реформа децентралізації, нові вимоги до роботи органів місцевого самоврядування — усе це формує новий запит на якісну освіту в сфері управління, діалогу з громадянами та участі.
Навчання, що формує довіру, ефективних лідерів і якісно нову культуру врядування
Відповіддю на цей запит стала сертифікатна програма підвищення кваліфікації «Залучення громадян до врядування у територіальній громаді», яку реалізувала ГО «Школа врядування» у межах проєкту «Школа партисипативного врядування». Партнерами програми виступили Секретаріат Кабінету Міністрів України, зокрема, Департамент інформації та взаємодії з громадськістю, а також провідні освітні заклади України — Києво-Могилянська школа врядування імені Андрія Мелешевича НаУКМА та Школа врядування Національного університету «Острозька академія». Програма погоджена Національним агентством державної служби.
“Викладачі та викладачки сертифікатної програми мають великий досвід у врядуванні. А сама програма – це наш спільний внесок у подальше впровадження реформи децентралізації та євроінтеграцію України, над якими активно працюють Верховна Рада, Уряд, громади та організації громадянського суспільства”, — пояснив Павло Булгак, виконавчий директор ГО “Школа врядування”, керівник проєкту.
Ця програма — не просто про знання. Вона про довіру, відповідальність і якісне управління в громадах. Про створення умов, у яких кожен громадянин має голос і вплив. Про сильне, людиноорієнтоване врядування, яке здатне відповідати на виклики сучасності — під час війни і в післявоєнний період.
«До нас часто зверталися з органів місцевого самоврядування. Саме вони — найближче до людей. І саме вони повинні мати знання, як вибудовувати довіру», — зазначила Наталія Окша, заступниця директора Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату КМУ.

Наталія Окша – заступниця директора Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю, завідуюча відділом Секретаріату КМУ
Валерій Тертичка, доктор наук з державного управління, керівник Школи врядування НУ «Острозька академія» зауважив, що програма допомагає вивчити механізми громадської участі та зрозуміти, як побудована система врядування в Україні, розібратися з особливостями реформи децентралізації.

Валерій Тертичка – доктор наук з державного управління, керівник Школи врядування НУ «Острозька академія»
Сильні громади починаються з фахових команд
Випускниками (цями) програми стали понад 30 представників (ць) органів місцевого самоврядування з усієї України. Навчання тривало протягом 8 навчальних модулів і охоплювало ключові аспекти сучасного публічного управління. І головне — працювали з реальними кейсами. За результатами навчання випускники (ці) отримали відповідний сертифікат.
Навчальні модулі програми:
- Вироблення місцевої політики в демократичному врядуванні.
- Публічні консультації як базова форма залучення громадськості.
- Діалог для обговорення чутливих, конфліктних питань.
- Кращі практики організації публічних обговорень на місцевому рівні.
- Комунікативний супровід рішень у врядуванні.
- Гендерна рівність в учасницькому врядуванні.
- Міжнародні стандарти та українське законодавство з питань громадської участі.
- Організація публічних обговорень.
“Навчання є складником виконання Плану заходів на 2025-2026 роки Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні. А також дорожньої карти з функціонування демократичних інституцій у межах євроінтеграції”, – пояснила Тетяна Андрійчук, старша викладачка Києво-Могилянської школи врядування ім. А. Мелешевича, заступниця завідуючого відділом Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату КМУ.

Тетяна Андрійчук – старша викладачка Києво-Могилянської школи врядування ім. А. Мелешевича, заступниця завідуючого відділом Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату КМУ
Залучення — це про довіру
Програма допомогла учасникам розібратися в базових принципах публічного діалогу та фасилітації. Вони вчились організовувати консультації, дискутували про складні рішення, тренували навички фасилітатора на практичних симуляціях.
«Діалог — це не про перемогу однієї точки зору. Це про формування повної картини через різні бачення», — наголосила Діана Проценко, медіаторка, викладачка Києво-Могилянської академії, навчаючи побудові діалогу, роботи з конфліктами та проведенню перемовин.
Заняття у форматі «Світового кафе», симуляції публічних обговорень, модулі з фасилітації та комунікаційної роботи — усе це формувало практичні навички, потрібні сьогодні в громадах.
«Часто результат публічних обговорень залежить від того, наскільки це стало невід’ємною культурою громади. Тому важливо продукувати такі формати системно. Тоді люди звикають і готові надавати власні ідеї та пропозиції», – зауважив Володимир Купрій, старший викладач Києво-Могилянської школи врядування ім. Андрія Мелешевича.

Володимир Купрій — експерт із залучення громадян, старший викладач Києво-Могилянської школи врядування імені Андрія Мелешевича
Якісна комунікація як частина ефективного врядування
Окремий модуль був присвячений комунікативному супроводу рішень. Його провела директорка Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату КМУ Роксолана Стадник. Пані Роксолана — одна з провідних фахівчинь у сфері державних комунікацій, має понад 25 років досвіду.
«Комунікація — це не обмін інформацією, а взаємодія. Влада має не просто повідомляти, а пояснювати, чому приймає ті чи інші рішення. Ми постійно повинні взаємодіяти з людьми, щоб приймати якомога ефективні рішення», — наголосила Роксолана Стадник.

Роксолана Стадник – директорка Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату КМУ
Міжнародні стандарти. Гендерна рівність. Інклюзія
Програма також охоплювала теми міжнародних зобов’язань України як члена Ради Європи, гендерної чутливості в ухваленні рішень та соціальної інклюзії.
«Гендерна рівність — це про доступ до рішень і справедливість. А міжнародні стандарти — це основа ефективної демократії», — зазначила Ксенія Гнатовська, експертка з гендерних питань, голова Правління ГО “Школа врядування”.

Ксенія Гнатовська — експертка з гендерних питань, радниця міського голови м. Київ з питань забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок, голова Правління ГО “Школа врядування”
Навчання врядуванню як інвестиція в сильні громади
Навчання завершилось, але не завершується впровадження знань на практиці. Сертифікатна програма стала початком якісних змін у громадах, де працюють її випускники (ці). Бо залучення — це не “опція”. Це обов’язкова умова для розвитку, демократії і довіри.Бо сильна громада — це громада, яка розуміє рішення влади і довіряє їй.
“Саме люди є головним капіталом нашої країни. Ми не завжди можемо мати відповіді на всі питання. Але разом ми маємо сили для пошуку таких спільних рішень. Коли ми слухаємо – зростає розуміння. Коли ми радимось – зростає гідність. А коли діємо разом – зростає довіра та результат. Бо справжнє врядування – це мистецтво чути голос громади”, — наголошує Роксолана Стадник.
“Цінно, що під час навчання учасники та учасниці мали можливість плідно співпрацювати з представниками Секретаріату Кабінету Міністрів України. Дякую команді та всім, хто долучився до реалізації проєкту. І вдячний Силам оборони за таку можливість. Слава Україні!”, — додав Павло Булгак, дякуючи партнерам і всім учасникам (цям).
Знання, які змінюють підходи у врядуванні
Після завершення навчання учасники (ці) програми поділилися враженнями. У кожному з відгуків — вдячність, нові ідеї та натхнення до змін у своїх громадах.
Олена Хлівна-Андреєва, начальниця відділу економіки та інвестиційного розвитку Новоодеської міської ради Миколаївської області, доброволець
“Дякую за можливість поглибити знання у сфері міжнародної стандартизації та українського законодавства з питань громадської участі. За досконале вивчення напрямів місцевої політики в демократичному врядуванні та у сфері публічних консультацій. Це було незабутньо з точки зору онлайн-навчання!”
Ольга Макарова, заступниця начальника відділу розвитку соціальних послуг Управління з соціальних питань Департаменту соціальної політики Харківської міської ради:
“Навчання з такими досвідченими експертами дало можливість структурувати знання, які мала до цього, та зрозуміти, куди потрібно зростати ще. Дякую!”
Володимир Муляр, начальник Управління з питань стратегічного розвитку та інвестицій, Департамент економічного розвитку Рівненської міської ради:
“Чудово, що такі ініціативи впроваджуються. Класний підбір учасників: від маленьких громад — до великих. Це дає можливість сфокусуватися на ширшому колі проблем. Такий обмін дає змогу зрозуміти, на що потрібно звернути увагу у своїй громаді. Попри те, що курс дуже об’ємний, хочеться ще! Дякую команді!”
Антоніна Албул, радниця міського голови Первомайської міської ради Миколаївської області:
“Хочу подякувати, що нам усім вдалося пройти навчання разом. Сподіваюсь, що ще будуть такі програми. Дякую нашим спікерам, які передають свій досвід!”
Дмитро Крижановський, проєктний менеджер КП «Центр розвитку та інвестицій» Уманської міської ради:
“Ваше навчання виявилось для мене одним із найефективніших і найцікавіших за останній час. Отриманими знаннями вже ділюся з колегами. Наголошую їм на необхідності вивчення комунікаційних методик. Дякую за цю можливість!”
У ГО “Школа врядування” переконані, що сертифікатна програма «Залучення громадян до врядування у територіальній громаді» задає вектор розвитку та поштовх до якісних змін у громаді. Формує спільноту активних жителів громади, дієвих лідерів і управлінців, а також якісно нову культуру врядування.
Анна Кучерак-Зоря