Свобода слова в Інтернеті – під загрозою боротьби з піратством

У четвер, 12 листопада, о 10:30 в ІА «Укрінформ» відбулась прес-конференція «Свобода слова в Інтернеті – під загрозою боротьби з піратством». Спікери прес-конференції розказали про ризики, які може ...

Свобода слова в Інтернеті – під загрозою  боротьби з піратством
Свобода слова в Інтернеті – під загрозою боротьби з піратством

У четвер, 12 листопада, о 10:30 в ІА «Укрінформ» відбулась прес-конференція «Свобода слова в Інтернеті – під загрозою боротьби з піратством». Спікери прес-конференції розказали про ризики, які може мати зареєстрований в парламенті урядовий законопроект«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет» № 3353 та запропонували рекомендації щодо його вдосконалення. Організатори заходу – ГО «Інститут Медіа Права» та ГО «Вікімедіа Україна».

Учасниками прес-конференції стали Ігор Розкладай, юрист ГО «Інститут Медіа Права»,Юрій Булка, член правління ГО «Вікімедіа Україна», редактор української Вікіпедії,Світлана Остапа, медіа-експерт ГО «Телекритика», член наглядової ради НСТУ та Віта Володовська, юрист ГО «Інститут Медіа Права».

«Ми розуміємо, що проблема захисту авторських прав в Інтернеті є надзвичайно важливою, –прокоментував Ігор Розкладай. – Утім ми також усвідомлюємо, що захист авторських прав в Інтернеті не має нести загрози свободі слова, а надто матеріалам пов’язаним з викриттям корупційних схем. Ми вбачаємо серйозний ризик обмеження свободи слова через можливість використання скарг за «порушення авторських прав» як методу тиску на ЗМІ та журналістів-розслідувальників».

Експерт також зауважив, що захист має базуватися на такому механізмі, коли посередник (провайдер чи власник сайту) може нести відповідальність лише за умисні дії. При цьому санкції не повинні перевищувати відповідальність за загальне порушення авторського права.«Що стосується досудового врегулювання спору, – зазначає юрист Інституту, то воно має обмежуватися лише випадками, коли особа має документи, що доводять її статусправовласника або коли є згода усіх сторін щодо припинення порушення».

Не виправданими вважає методи боротьби з порушенням авторського права, включені в законопроект 3353, також і Юрій Булка, член правління ГО «Вікімедіа Україна», редактор української Вікіпедії. «Не можна заради захисту чиїхось авторських прав ставити під загрозу свободу слова і повагу до приватності усіх без винятку користувачів Інтернету, –прокоментував Юрій. – За цим законопроектом кожен користувач Інтернету апріорі вважається винним і позбавляється базових прав. Така система не може працювати на благо суспільства».

Зазначимо, що законопроект, розроблений Міністерством економічного розвитку та торгівлі, був зареєстрований у Верховній Раді 23 жовтня 2015 року. Він передбачає можливість вилучення інформації з мережі Інтернет чи обмеження доступу до неї за заявою власників авторських прав без звернення до суду. Водночас, проект не вимагає від заявників надавати докази щодо володіння відповідними правами, проте зобов’язує власників сайтів надавати скаржникам інформацію про користувачів, які розмістили відповідні матеріали в Мережі. За порушення вимог щодо вилучення інформації, ненадання відомостей про користувачів чи відсутність на сайті інформації про його власника пропонується встановити досить високий адміністративний штраф – до 17 тис. грн.

Свобода слова в Інтернеті – під загрозою  боротьби з піратством

Для довідки.

Громадська організація «Вікімедіа Україна» є регіональним відділенням «Фонду Вікімедіа» в Україні, і займається популяризацією вікіпроектів «Фонду Вікімедіа», найвідомішим серед яких є Вікіпедія, залученням до Вікіпедії нових знань і користувачів та розвитком вікіспільноти в Україні.

Додаткова інформація:

Інга Ткаченко
+380 (98) 468 92 52

[email protected]

Проведення цього заходу стало можливим завдяки підтримці Інтерньюз. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю Інституту Медіа Права та необов’язково відображає точку зору Інтерньюз.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку