Справи “в’язнів Кремля” вперше зібрано під однією обкладинкою

Cпільний звіт Євромайдан SOS, Центру Громадянських Свобод і Фундації «Відкритий Діалог» «28 заручників Кремля» - це перша спроба об’єднати всю інформацію про проблему українців, ув’язнених із ...

P_20.01
Справи “в’язнів Кремля” вперше зібрано під однією обкладинкою

Cпільний звіт Євромайдан SOS, Центру Громадянських Свобод і Фундації «Відкритий Діалог» «28 заручників Кремля» - це перша спроба об’єднати всю інформацію про проблему українців, ув’язнених із політичних мотивів у Росії та окупованому Криму, під однією обкладинкою.

У документі ідеться про наступні кейси: Надії Савченко, Станіслава Клиха, Миколи Карпюка, Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьєва, Олександра Чирнія, Олександра Костенка, Хайсера Джемілєва, Юрія Ільченка, Ескендера Кантемірова, Ескендера Емірвалієва, Талята Юнусова, Ахтема Чийгоза, Алі Асанова, Мустафи Дегерменджи, Ескендера Небієва, Руслана Зейтулаєва, Нурі Прімова, Рустема Ваітова, Ферата Сайфулаєва, Сергія Литвинова, Богдана Яричевського, Юрія Яценка, Валентина Вигівського, Юрія Солошенка, Віктора Шура та Естона Кохвера.

Звіт описує ті справи, про які нам відомо на сьогодні і в яких вбачається очевидний політичний мотив. Передусім, документ присвячено тим особам, які сьогодні перебувають в місцях несвободи від Сиктивкару до Кавказу, а також в окупованому Сімферополі, але також про тих, кого вже вдалося звільнити. В якості підтвердження практики викрадення силовими органами Росії громадян інших країн (навіть коли йдеться про країни ЄС) наведений також яскравий кейс естонця Естона Кохвера.

«Ми маємо справу із спланованою репресивною кампанією Кремля по формуванню з українця образу “зовнішнього ворога”. Її жертвами стають як відомі активною громадською позицією, так і “випадкові” люди. Насправді, це значить, що жоден громадянин України, який живе чи відвідує Росію або окупований Крим, не застрахований від політичних переслідувань. Такого рівня загрози вимагають системної відповіді. Тому ми розпочали кампанію LetMyPeopelGo аби домогтися звільнення усіх ув’язнених зі списку, а до цього моменту – людського до них ставлення”. – переконана координаторка Євромайдану SOS Олександра МАТВІЙЧУК.

У звіті представлена основна хронологія, детальний аналіз справ, та рекомендації міжнародній спільноті щодо заходів, які необхідно здійснити для звільнення українців, ув’язнених з політичних мотивів у РФ та окупованому Криму.

«28 справ – це може бути лише верхівкою айсберга. Насправді кількість українців, які зіткнулися з політично мотивованими переслідуваннями зі сторони російських правоохоронних органів, може бути на порядок більшою. Особливо складною є ситуація в Криму, де можливості правозахисників по збору інформації щодо переслідуваних є сильно обмеженими. В даному контексті хотілося б звернутися до представників української влади із закликом не забувати, що кримчани є громадянами України і потребують захисту держави на всіх можливих рівнях», – зазначив представник Фундації «Відкритий Діалог» Андрій ОСАВОЛЮК.

Результатом аналізу, проведеного під час підготовки звіту, є, передусім, аргументи, які вказують на те, що справи є сфальсифікованими або, щонайменше, неспівмірними зі здійсненими правопорушенням. Важливою рисою зібраних історій є те, що жертвами переслідування подекуди стають не активісти, а люди, які опинилися не в той час і не в тому місці, а відтак – також потрапили «під каток» та виявилися «корисними» для пропагандистських потреб. По-друге, важливим висновком є те, що в усіх зібраних під цією обкладинкою справах є ознаки порушень прав людини, переважно – права на справедливий суд, права на свободу від тортур, права на ефективний правовий захист.

Зокрема, щонайменше у третині із названих випадків є суттєві підстави вважати, що російськими силовими органами було порушено норми ведення дізнання і слідства щодо затриманих, а також застосовані різні види катувань (наприклад, електричний струм, удушення, психотропні речовини, підвішування за різні частини тіла, позбавлення сну, психологічний тиск тощо). Українцям, ув’язненим із політичних мотивів у РФ, також відмовляли в наданні кваліфікованої медичної допомоги, що нанесло непоправної шкоди їх здоров’ю.

Найбільш показовими в цьому сенсі є справи Олега Сенцова, Геннадія Афанасьєва, Миколи Карпюка, Станіслава Клиха, Олександра Костенка, Сергія Литвинова, Юрія Яценка та Богдана Яричевського.

Майже всім затриманим тривалий час відмовляли в консульській і незалежній юридичній допомозі (в окремих кейсах тривало більше року), а що стосується утримуваних на території окупованого Криму осіб – то там спілкування з українськими консулами є неможливим за визначенням.

У багатьох із цих справ превалює пропагандиський елемент, тому автори звіту доходять висновку, що вони є частиною кампанії зі створення з образу українця «терориста», «шпигуна», «вбивці» та «зовнішнього ворога» – з метою виправдати протиправні дії Росії в Криму та на Донбасі, залякати жителів окупованого півострова, посіяти атмосферу страху та ненависті до українців.

Із текстом звіту “28 заручників Кремля” можна ознайомитися за посиланням:

http://bit.ly/1Wtska6

Запис прес-конференції українською мовою доступний за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=aTbxZE7fFNA

Запис прес-конференції англійською мовою доступний за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=6M2MI_uDWjc

За додатковою інформацією прохання звертатись до Марії Іваник: +380507058672, ccl.org.ua@gmail.com

Довідково:

Кампанія LetMyPeopleGo була ініційована Євромайдан SOS для захисту усіх ув’язнених за політичними мотивами громадян України в Росії та окупованому Криму. Кампанія ставить за мету звільнення всіх людей зі списку LetMyPeopleGo та контролює дотримання основоположних прав заручників Кремля, серед яких, зокрема, свобода від тортур, право на вільний доступ адвоката, надання медичної допомоги тощо. Кампанію підтримали цілий ряд організацій в Україні та поза її межами: Центр Громадянських Свобод, People in Need, Фундація “Відкритий Діалог”, Euromaidan Press, Євромайдан-Варшава, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, а також Міністерство закордонних справ України, Уповноважена з прав людини. На даний момент кампанія опікується долею 13 ув’язнених на території Росії та 8 ув’язнених в окупованому Криму. За перебігом кампанії можна стежити на її сторінці у Facebook.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи