Справедливого розподілу доходів від видобутку вуглеводнів вимагають на Прилуччині

Третій із запланованих на Чернігівщині круглих столів з обговорення Ініціативи прозорості видобувних галузей та її значення для громад відбувся 28 квітня у місті Прилуки. У маже двогодинній ...

Третій із запланованих на Чернігівщині круглих столів з обговорення Ініціативи прозорості видобувних галузей та її значення для громад відбувся 28 квітня у місті Прилуки.

У маже двогодинній дискусії взяли участь представники місцевих органів влади, територіальних громад, НГВУ «Чернігівнафтогаз», сільські голови.

 

выдродження

GIZ

 

 

Учасники зібрання обговорили найбільш болючі проблеми у взаємовідносинах підприємств нафтогазовидобувної галузі та способи їх вирішення в рамках процесу впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні.

IMG_8119Як наголосила Світлана Мізіна, у рамках реалізації заходів Комунікаційної Стратегії ІВПГ, у семи видобувних регіонах України розпочато інформаційну кампанію і вивчення ситуації та потреб громад у районах операційної діяльності видобувних компаній. Надалі, ціль ІПВГ — налагодження партнерства між урядом, місцевими органами влади, місцевими громадами та видобувними компаніями у таких регіонах.

Валерій Сорокін, представник Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА, представив присутнім результати першого національного звіту Ініціативи прозорості видобувних галузей України.

У Прилуцькому районі працюють дві видобувні компанії — НГВУ «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» та СП «Каштан Петролеум Лтд», які здійснюють розробку п’яти родовищ.

IMG_8095За даними відділу економічного розвитку райдержадміністрації, НГВУ «Чернігівнафтогаз» у 2015 році видобуло 67,4 тисячі тонн нафти, включно з газовим конденсатом, та 66,7 мільйона кубічних метрів газу. СП «Каштан Петролеум Лтд», відповідно, — 34,3 тисячі тонн нафти і газового конденсату та 2,8 мільйона кубічних метрів газу.

Термін дії спецдозволу на користування надрами СП «Каштан Петролеум Лтд» спливає 8 травня 2016 року. У районі не заперечують, аби компанія продовжила тут свою діяльність, однак, з огляду на складну процедуру отримання спецдозволів, це питання залишається відкритим.

Обсяги видобутку нафти й газу в районі, у порівнянні з попередніми роками, скорочуються.

Найбільшою проблемою у нафтогазовій галузі представники Прилуччини назвали несправедливий розподіл податкових надходжень, який потребує оптимізації на законодавчому рівні.

За словами першого заступника голови Прилуцької РДА Дениса Росовського, сукупно районний бюджет за 2015 рік отримав до 2,5 мільйонів гривень податкових надходжень від видобувної діяльності.

IMG_8076«Зараз усі без винятку громади зацікавлені в тому, щоб там, де здійснюється видобуток, хоча би 5% ренти залишалося на місцях. Це без перебільшення є несправедливим, коли є факт видобутку, є робота підприємства, сплачуються податки — але отримуємо ми мізер», — наголосив Денис Росовський.

На мізерні надходження від видобувних підприємств нарікають і сільські голови Прилуччини. Бракує їм і соціального партнерства з видобувними компаніями. У більшості сільських рад дороги повністю розбиті від проїзду важковагової техніки, і, хоча НГВУ «Чернігівнафтогаз» подекуди надає допомогу з транспортними послугами та проведенням ремонтних робіт, така співпраця не є системною і не закріплена соціальною угодою.

«Віддачі (від видобувної діяльності) як голова громади я не бачу. Хотілося б бачити, хотілося б відчувати цю допомогу, і щоб вона була на тому рівні, де вона потрібна», — зазначив Валківський сільський голова Михайло Дмитрієвський.

Представник НГВУ «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» Олександр Прозур вказав, що підприємство справно сплачує кошти за проїзд великогабаритного транспорту — щонайменше по 250 тисяч гривень за квартал. Втім, ці кошти не доходять безпосередньо до території громад, де здійснюється видобуток. З усіх сплачених підприємством податків у Прилуцькому районі та місті Прилуки залишається лише дріб’язкова частина.

Учасники круглого столу погодилися з тим, що частина коштів від видобутку вуглеводнів повинна залишатися на місцях і сприяти зростанню добробуту громад — і цього треба добиватися на урядовому рівні.

При цьому і посадовці органів виконавчої влади району, і представники громад готові підтримувати прихід нових інвесторів та видобувних компаній.

Учасники заходу також взяли участь в опитуванні «Прозорість видобувної галузі», яке проводиться громадською організацією «Нова енергія».

Круглий стіл організовано ГО «НОВА Енергія» (м. Харків) за сприяння Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА в рамках проекту «Розвиток мережі партнерських організацій з реалізації завдань Комунікаційної Стратегії ІПВГ 2015 у видобувних регіонах України», що реалізується за підтримки компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, яка діє за дорученням Федерального Уряду Німеччини, та Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку