Соціальні права в Україні під час війни — звіт про оцінку потреб

Поточна криза, викликана повномасштабною агресією Російської Федерації проти України, не повинна мати наслідком зменшення обсягу захисту прав, визнаних Європейською соціальною хартією, як всередині ...

Додано:
oksana

2
Соціальні права в Україні під час війни — звіт про оцінку потреб

Поточна криза, викликана повномасштабною агресією Російської Федерації проти України, не повинна мати наслідком зменшення обсягу захисту прав, визнаних Європейською соціальною хартією, як всередині України, так і за її межами. З огляду на це, Рада Європи у межах проєкту «Подальша підтримка розвитку соціальних прав людини в Україні» підготувала звіт про оцінку потреб «Соціальні права в Україні під час війни».

Мета звіту полягає у визначенні ключових сфер, у яких стандарти Ради Європи щодо соціальних прав можуть сприяти зміцненню економіки України та забезпеченню її найбільш сталого розвитку як під час війни, так і після її закінчення.

Звіт не охоплює весь спектр соціальних прав, гарантованих Європейською соціальною хартією, а виділяє ті сфери, в яких законодавчі реформи або інші дії мають бути впроваджені або є найбільш невідкладними, нагадуючи про застосовні стандарти і проблеми, з якими стикається Україна. Зокрема, йдеться про такі сфери: право на житло під час війни в Україні, право на соціальний захист під час війни в Україні, право на рівність і захист від дискримінації під час війни в Україні, трудові права під час війни в Україні.

Автори звіту – докторка філософії Моніка Смуш-Кулеша (Лодзький університет, Польща), кандидатка юридичних наук Алла Федорова (Київський національний університет ім. Т. Шевченка), та аналітик Богдан Мойса (Українська Гельсінська спілка з прав людини) надали детальні рекомендації, на яких буде зосереджено майбутнє співробітництво Ради Європи та України.

Одним з викликів для України в умовах надзвичайно складної економічної ситуації, спричиненою збройною агресією Росії, залишається належне функціонування системи соціального захисту та підтримка постраждалих від війни осіб. З початку її повномасштабного вторгнення в Україну перед системою соціального захисту поставало фактично два основних завдання: підтримання передбачених чинним законодавством соціальних виплат, допомог та пенсій, забезпечення надання соціальних послуг, а також надання підтримки внутрішньо переміщеним особам та особам, які постраждали від збройної агресії.

Отже, кардинальних змін чи нововведень у системі соціального захисту впроваджено не було, за виключенням трансформації щомісячної адресної допомоги ВПО на допомогу на проживання і фактичне скасування критеріїв її отримання, які діяли раніше. Було успішно та оперативно внесено зміни до національного законодавства стосовно продовження отримання тих соціальних виплат, допомоги, пільг, які були призначені раніше та можливості продовжити деякі медичні документи, як то підтвердження групи інвалідності. Крім того, українському уряду вдалося вибудувати систему розподілення міжнародної допомоги постраждалим особам з метою максимального охоплення уразливих категорій населення по всіх регіонах та обмежити можливість отримання допомоги тільки в одному агентстві ООН. Незважаючи на певні дублювання та неузгодженості критеріїв та категорій отримувачів, така координація відбувається уперше.

З метою максимального поширення інформації для постраждалих від війни осіб розроблено унікальну електронну платформу «єДопомога», що вже надає можливість отримання майже повного комплексу інформації та порад з питань соціального допомоги, а також її оформлення та подачі заявки на отримання. Тобто, можна відзначити продовження курсу діджиталізації країни, навіть під час війни. Втім, велика кількість питань залишається.

 

Звіт доступний до прочитання українською та англійською мовами.

Проєкт Ради Європи «Подальша підтримка розвитку соціальних прав людини в Україні» впроваджується Офісом Ради Європи в Україні в межах Плану дій Ради Європи для України на 2018-2022 роки. Проєкт має на меті зміцнити сталість демократії в Україні через розширення соціальних прав відповідно до європейських стандартів.

Слідкуйте за новинами Проєкту на Facebook.


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

ProjectPro: підтримка Європейського Союзу для українського бізнесу

Практика Театру Пригноблених увійшла до альбому інклюзивних мистецьких практик в Україні