Скільки відсотків громад не отримають коштів на відновлення

Тема Стратегій регіонального розвитку на багатьох навіває сум. Але… ця тема зараз надактуальна. Війна. До чого тут Стратегії розвитку регіонів та громад? А питання у відбудові. В тому, що план ...

Тренінг з децентралізації
Скільки відсотків громад не отримають коштів на відновлення

Тема Стратегій регіонального розвитку на багатьох навіває сум. Але… ця тема зараз надактуальна. Війна. До чого тут Стратегії розвитку регіонів та громад? А питання у відбудові. В тому, що план відбудови буде розроблятись, прийматись та реалізовуватись в руслі стратегування. За тими самими нормативними вимогами. І буде фактично частиною Стратегії розвитку. Звісно, у зруйновних громадах, для початку питання буде про відновлення. А вже потім про розвиток.

І ось тут починається саме цікаве. Бо кошти на відбудову отримають лише ті громади, у яких є Затверджена Стратегія розвитку. 

А таких громад в Україні 87%. Всі області мають затверджені Стратегії регіонального розвитку. За формальним принципом, ні, але вони матимуть доступ до зовнішніх коштів на відновлення. А далі може бути відкладений соціальний конфлікт через відмову у фінансуванні відновлення наприклад, житлового будинку або ТЕС, школи чи амбулаторії в громаді без затвердженої Стратегії розвитку. Бо вони фінансування можуть не побачити. Картину за даними Мінрегіону  про кількість та відсотки затверджених/підготовлених/не розроблених Стратегій  громад з розбивкою  по регіонам можна побачити нижче.

При цьому, кошти на відбудову надаються  громадам, які знаходяться в зоні бойових дій чи  тимчасово окуповані. Що визначається та актуалізується Наказом Мінреінтеграції https://www.minre.gov.ua/doc/doc/96. Останній Наказ №206 від 13.09.2022 визначає що станом на 13 вересня 2022 року до оновленого переліку входить 327 громад з 9 областей:

  • Донецької (66),
  • Харківської (56),
  • Дніпропетровської (10),
  • Луганської (37),
  • Запорізької (56),
  • Херсонської (49),
  • Миколаївської (26),
  • Сумської (22),
  • Чернігівської (5).

З переліком цих громад можна ознайомитись тут.

Громади_в зоні бойових дій

Перелік доповнився Марганецькою міською територіальною громадою Нікопольського району Дніпропетровської області.

Зазначений перелік формується за погодженням Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних та Київської міської військових адміністрацій. У процесі визначення таких територій спираються на три ключові критерії. Це:

  • території, що є тимчасово окупованими;
  • території, що перебувають в оточенні (блокуванні);
  • території, на яких тривають активні бойові дії.

Усі внутрішньо переміщені особи з цих громад отримають грошову допомогу від держави.

Але не всі зможуть отримати кошти на відновлення. А лише ті, чиї громади мають затверджену Стратегію розвитку громади і розроблений та затверджений План відновлення. Переліку цих громад у відкритому доступі нам не вдалося знайти. А обласним радам, облдержадміністраціям, Мінрегіону варто було б забезпечити відкритий доступ до переліку цих громад.

Тож, для отримання коштів на відновлення, згідно ЗУ “Про засади державної регіональної політики», Постанови КМУ №932 необхідно:

Бути у переліку громад, розташованих в районах проведення бойових дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні та Мати затверджену Стратегію розвитку громади і План з відновлення.

На сьогодні законодавство встановлює саме такі рамки.

Без переліку громад, що мають затверджені Стратегії розвитку важко порахувати кількість громад, що зможуть отримати зовнішнє фінансування на відновлення в Чернігівській, Сумській, Дніпропетровській, Запорізькій та Миколаївських областях.

Громади_Статути

Але вже зрозуміло що на таке фінансування зможуть претендувати:

  • у Харківській області – 30% громад;
  • у Луганській області – 62%;
  • у Донецькій області – 50%;
  • у Херсонській області – 49%.

Тож всім, хто  оперативно не займався стратегуванням, зараз доведеться пришвидчитись. Це стосується як органів влади, так і мешканців. Які вже зараз можуть задавати владі питання чи є Стратегія, План  з відбудови, як прийняти участь у створенні цих дороговказів для відбудови та подальшого розвитку. А щоб вам було легше, ми створили відео-посібник. Який є у відкритому доступі тут.

І про це потрібно думати вже зараз.

Більше інформації на нашому Youtube-каналі.

Та веб-сайті – www.захист.zp.ua.

 

Статтю розроблено ГО «Народний Захист» в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.

Проєкт ГО «Народний Захист» – «Стратегічний роз-ПИЛ».

Думка та позиції, висловлені у цьому відео не обов’язково відображають позицію МЗС Королівства Норвегії та Інституту висвітлення війни та миру (IWPR).


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

ProjectPro: підтримка Європейського Союзу для українського бізнесу