Штучний інтелект допомагає людям з інвалідністю

Штучний інтелект (ШІ) може бути задіяний для допомоги людям з інвалідністю. На відміну інших сфер використання ШІ (див. тут), в разі інвалідності його використання більш складне, адже існує багато ...

Додано:
Alexander Wolf

disabled
Штучний інтелект допомагає людям з інвалідністю

Штучний інтелект (ШІ) може бути задіяний для допомоги людям з інвалідністю. На відміну інших сфер використання ШІ (див. тут), в разі інвалідності його використання більш складне, адже існує багато різних форм і рівнів інвалідізації. Іноді вона постійна, в інших випадках – це тимчасовий стан. Будь-який з нас може потрапити в цю категорію в певні моменти життя. На думку експертів з БО “Асоціація паліативної та хоспісної допомоги”, це динамічне поняття.

Тому використання ШІ в сфері, наприклад, реабілітології, має великі перспективи. Наприклад, пристосування комп’ютерного алгоритму значно прискорило адаптацію людей з ампутованою ногою до роботизованого протезу. Опис розробки опубліковано в журналі IEEE Transactions on Cybernetics. У новій роботі дослідники застосували аналогічний підхід до розробки програмного забезпечення для роботизованого протеза ноги. Результат випробували на одному пацієнтові з ампутованою трохи вище коліна кінцівкою. Зазвичай таким людям для пересування без сторонньої допомоги необхідно багато годин тренувань, а також тривалі налаштування протеза фахівцями вручну для відповідності індивідуальним особливостям ходіння. Новий алгоритм дозволив людини почати самостійно ходити вже через 10 хвилин. Налаштування «розумного» протеза складне і включає підбір 12 параметрів, які враховують такі властивості, як жорсткість колінного суглоба і діапазон руху ноги тощо. Алгоритм навчався на досить невеликому наборі даних, які збиралися спеціальними сенсорами на протезах інших людей з ампутованими ногами. Автори відзначають, що, незважаючи на вражаючі результати, алгоритм ще далекий від масштабного застосування, оскільки на даний момент розрахований тільки на ходьбу по прямій поверхні. Надалі дослідники збираються додати нові можливості руху. В першу чергу –підйом і спуск по сходах. Для цього, зокрема, потрібно протестувати розробку на більшій кількості людей з інвалідністю.

А в м.Познань в рамках проекта Insension була розроблена інноваційна технологія, що забезпечує мультимодальний користувальницький інтерфейс для людей з дуже складним типом інвалідності. Ця технологія спрямована на допомогу людям з глибокими порушеннями когнітивних здібностей, які не можуть взаємодіяти за допомогою символічних засобів комунікації та які раніше не мали можливості безпосередньо використовувати такі технології. Даний проект реалізовувався у рамках програми Горізонт 2020. До консорціуму входили фахівці з Польщі, Німеччини, Іспанії. Система Insension дозволила людям з інвалідністю робити те, що раніше було недоступно для них – контролювати їхнє життєве середовище.

Тобто метою цього проекту є надання більшої відповідальності за прийняття рішення на людину з інвалідністю. Першими користувачами технології стала

група осіб різного віку та статі, які отримують послуги догляду у спеціалізованому центрі. Зокрема, одним із партнерів проекту є Асоціація «На Так» (яка провадить дитячий садок, школу, центр для дорослих). 

Експерти вважають, що до 2023 року число працевлаштованих людей з інвалідністю потроїться, оскільки штучний інтелект і суміжні технології допоможуть знизити бар’єри, що перешкоджають трудової активності інвалідів.

 Олександр Вольф,
БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги»,
[email protected]


Тематика публікації:                          

Останні публікації цього розділу:

НЕФКО на конференції ReBuild Ukraine: «Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії», але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку

Impact Business Accelerator 2024: як український бізнес стає рушієм соціальних змін