Рік застосування електронних петицій: обстеження депутатів міськради у психіатра і метро для Львова та Франківська

Трішки більше року тому вступили в силу зміни до закону України “Про звернення громадян”, які дали старт впровадженню електронних петицій. Якщо в Google ввести слова для пошуку “електронна ...

Додано:
taras.koctenko

original-6081601321453
Рік застосування електронних петицій: обстеження депутатів міськради у психіатра і метро для Львова та Франківська

Трішки більше року тому вступили в силу зміни до закону України “Про звернення громадян”, які дали старт впровадженню електронних петицій.

Якщо в Google ввести слова для пошуку “електронна петиція” ми отримаємо близько 370 000 результатів.  У більшості петицій йдеться про ремонт доріг, покращення якості послуг комунальних підприємств, забезпечення центральним водопостачанням віддалених районів міста, запровадження нових тролейбусних маршрутів та покращення якості перевезень, відкриття нових закладів освіти, медицини, культури, облаштування спортивних і дитячих майданчиків, перейменування вулиць, тощо.

Проте є й такі, які демонструють, що українці досить творчий народ, який дбає, щоб мешканцям громади було не лише комфортно, а й весело.

До прикладу декілька таких петицій:

Чернігів - саджати за грати усіх, хто ходить вулицями після 10 вечора. В Івано-Франківську, де живе близько 250 тисяч осіб, в одній з петицій попросили метро. Аналогічно у Львові просили розморозити проект львівського метрополітену. Також містяни Львова хотіли б перевірити чиновників міськради на детекторі брехні аби  повернули вкрадену бруківку на вул. Б. Хмельницького. У Херсоні пропонували запровадити “День захисту лавок від Олени Мазур” (депутатка та чиновниця міськради). Чернівці – про обстеження депутатів міськради у психіатра, петиція про закладання у проекті тунелю – місця для проведення сесій Чернівецької міської та обласної рад. Виділити атеїстам земельну ділянку для будівництва, або готовий об’єкт нерухомості в Тернополі.

А тепер про серйозне

Рік петицій в Україні виявив певні недоліки, які варто виправити, щоб петиції стали справжнім ефективним інструментом співпраці громади та місцевої влади.

  1. Формування петиції. Якщо петиція набирає необхідну кількість голосів то вона має стати проектом рішення. Але те про що пише мешканець в петиції і те, що в кінцевому результаті стає проектом рішення може досить відрізнятись. Тому формулювання петиції має бути вкрай конкретним, по типу проекту, який подають на Громадський бюджет.
  1. Причини можливої відмови в оприлюднені петиції. На сьогодні це “… заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.” Тут не вказано компетенції того, до кого звертаються, або невідповідність чинному законодавству. Так до міської ради звертаються з петицією про збільшення стипендії студентам, або звільнити певного працівника із займаної посади. Тому варто розширити причини, за якими може бути відмовлено в оприлюднені петиції.
  1. Порядок розгляду петиції. На сьогодні цей порядок повинен бути передбачений у Статуті територіальної громади. На практиці ж він приймається виконавчим комітетом, Розпорядженням міського голови або простим рішенням сесії. Розглядати петицію, яка набрала необхідну кількість голосів, повинна сесія ради (стаття 46 Закону України “Про місцеве самоврядування” Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду). В теорії петиції повинні розглядатись на сесіях (чергових або позачергових), але на практиці відповідь на них дають структурні підрозділи ради, заступники або міський голова. Хоча є петиції, які можна реалізувати навіть в рамках доручення міського голови – обрізка старих дерев, або рішення виконавчого комітету – встановлення дитячого майданчика. Тому це питання також потребує доопрацювання.

Ці та інші питання ми будемо обговорювати під час Круглого столу “Практика роботи місцевих електронних петицій: підсумок року застосування та шляхи вдосконалення”, який пройде 20 лютого в Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин та Комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.

Максим Черкашин

За інформацією Освітньо-аналітичний центр розвитку громад.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»