Приєднуйтеся до створення Чорного реєстру страт, катувань та випадків жорстокого поводження з цивільним населенням на тимчасово окупованих з 24 лютого територіях

24 лютого 2022 року Росія вдалась до повномасштабної воєнної агресії з метою позбавлення України суверенітету. Внаслідок активних бойових дій, на середину листопада 2022 року Україні вдалось ...

Додано:
Anastasiya Malynka

Chornyi_Reestr_
Приєднуйтеся до створення Чорного реєстру страт, катувань та випадків жорстокого поводження з цивільним населенням на тимчасово окупованих з 24 лютого територіях

24 лютого 2022 року Росія вдалась до повномасштабної воєнної агресії з метою позбавлення України суверенітету. Внаслідок активних бойових дій, на середину листопада 2022 року Україні вдалось звільнити майже 78 тисяч квадратних кілометрів або 52,5% своїх територій. У залишених російськими військами населених пунктах були виявлені численні свідоцтва жахливих воєнних злочинів, вчинених проти мирного населення, і світовому співтовариству стало зрозуміло: мешканці окупованих територій стали жертвами безпрецедентних за масштабами сучасної Європи проявів жорстокості й насильства. 

У широкому діапазоні воєнних злочинів, скоєних армією Росії, особливу увагу привернули шокуючі своєю масовістю випадки знущання над цивільними особами, в першу чергу факти проведення позасудових страт, застосування тортур, фізичного і сексуального насильства, позбавлення волі з утриманням у нелюдських умовах.  Винятковий цинізм вчинення подібних звірств полягав не тільки у їх нелюдській жорстокості, а й у тому, що на офіційному рівні російська влада наголошувала на «визвольній місії» проведення так званої «спеціальної воєнної операції» і позиціонувала український народ у якості «братнього». Не в останній мірі саме завдяки жорстокості російських солдат українці остаточно позбавились подібних ілюзій.

Неприпустимість катувань та інших видів жорстокого поводження є абсолютною й універсальною нормою такого права, яка діє як у мирний, так й у воєнний час і не передбачає винятків. Стаття 2 «Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання» наголошує на тому, що «жодні виключні обставини, якими б вони не були, стан війни чи загроза війни», а також «наказ вищого начальника або державної влади» не можуть бути виправданням катувань.
У доповнення до положень, що втілюються у мирний час, додатковий захист від катувань під час воєнних дій громадянам гарантує «Конвенція про захист цивільного населення під час війни», яка застосовується до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, навіть якщо одна сторона не визнає перебування у стані війни.

Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні після відвідування звільнених територій Київської, Чернігівської, Харківської та Сумської області, у своїй доповіді від 18.10.2022 проінформувала Генеральну Асамблею ООН: 

“Комісія встановила, що, починаючи з 24 лютого 2022 року, в Україні було скоєно воєнні злочини, порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права. Збройні сили Російської Федерації (РФ) несуть відповідальність за переважну більшість виявлених порушень. Комісія задокументувала випадки позасудових страт, незаконного позбавлення волі, катувань, жорстокого поводження, зґвалтувань та інших видів сексуального насильства, скоєних в районах, окупованих Збройними силами РФ…” 

У зв’язку з цим Комісія рекомендує посилити координацію міжнародних і національних зусиль щодо притягнення до відповідальності з метою підвищення ефективності процесу та запобігання заподіянню шкоди жертвам і свідкам. Відповідно до свого мандату, Комісія прогнитиме сприянню того, щоб винні були встановлені».

З початку війни правоохоронні органи України активно займаються розслідуванням воєнних злочинів, скоєних російськими військовослужбовцями та їхніми посібниками. Офіційне документування таких злочинів та ідентифікація осіб, причетних до знущань з українців, створює необхідний законодавчий фундамент для справедливого покарання злочинців у формі російської армії.

Поряд з цим, надзвичайно важливо розповісти світові про ту безодню зла, що розверзлася на окупованих землях України. І це не лише прояв скорботи за жертвами та застереження людству – «таке можливо у 21 столітті», а й поштовх до оновлення загальносвітової політики реагування на будь-яку військову агресію у майбутньому.      

Саме з цією метою Асоціація УМДПЛ, спільно з іншими правозахисними організаціями, у рамках проєкту «Документування воєнних злочинів, скоєних Російською Федерацією» (здійснюється за фінансової підтримки NED) проводить роботу зі створення «Чорного реєстру страт, катувань та випадків жорстокого поводження з цивільним населенням на тимчасово окупованих з 24.02.2022 року територіях».

Про «чорний реєстр» та принципи його формування.

Поетапний контрнаступ Збройних Сил України, який розпочався у березні 2022 року і триває дотепер, призвів до наповнення вітчизняного й світового інформаційного простору повідомленнями про звірства російської армії. Звільнення від ворога нових територій щоразу викликало нову хвилю різноманітних за формою та місцем розміщення публікацій на цю тему – від стриманих прес-релізів на сайтах правоохоронних органів до журналістських розслідувань та інтерв’ю з потерпілими чи очевидцями подій. 

Виникла необхідність у зборі цих розрізнених даних, їх уніфікації, систематизації  та накопиченні на одній платформі. Саме цю місію і має виконати «чорний реєстр», який стане своєрідним архівом з інформацією про факти страт, катувань та застосування насильства до мирних людей під час російської окупації. Існування такої бази даних не тільки більш наочно продемонструє масштаби трагедії українського народу, а й дасть можливість дослідити злочини загарбників (класифікувати, визначити найбільш поширені їх різновиди, мотиви вчинення тощо).

Крім того, ми плануємо включити до реєстру розділ з аналітичними та публіцистичними матеріалами відповідної тематики. Реєстр буде перекладений на англійську та російську мови і запропонований зарубіжній аудиторії.

Необхідно зауважити, що до «чорного реєстру» не вноситься інформація про воєнні злочини росіян, що стосуються наруги над українськими військовополоненими, а також випадків  загибелі цивільного населення внаслідок обстрілів та ведення інших бойових дій. Ми фіксуємо і описуємо чи не самий огидний різновид воєнних злочинів – вбивства та знущання над беззахисними цивільними людьми, які не брали безпосередньої участі у бойових діях, не мали при собі зброї і перебували під повним й безперечним контролем окупантів.

Проєкт реалізується Асоціацією УМДПЛ за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED). Зміст матеріалу не обов’язково відображає офіційну позицію NED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Нагадуємо, що Асоціація УМДПЛ спільно з парнерськими організаціями в рамках коаліції “Україна. 5 ранку” продовжує збирати та систематизувати факти порушень прав людини, зокрема щодо катувань та жорстокого поводження з боку окупаційних військ або їх представників, а також щодо депортацій, “фільтрацій” та викрадень, позасудових страт та інших тяжких військових злочинів.

У зв’язку з цим, звертаємось до всіх із закликом повідомляти про відомі вам такі факти на електронну адресу Асоціації: [email protected] або коаліції: [email protected], а також у Фейсбуці: https://www.facebook.com/Association.UMDPL


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»