Про конфлікти в громадах. Навчання на Одещині

Одинадцять активістів та активісток різних професій в місті Татарбунари Одеської області 23 вересня пройшли другий тренінг в рамках навчально-практичної програми «Фасилітація конфліктів в громадах», ...

Снимок
Про конфлікти в громадах. Навчання на Одещині

Одинадцять активістів та активісток різних професій в місті Татарбунари Одеської області 23 вересня пройшли другий тренінг в рамках навчально-практичної програми «Фасилітація конфліктів в громадах», яку впроваджує Громадський центр правосуддя. Цей модуль був присвячений розвитку практичних навичок та вмінь, які необхідні для розуміння та подолання конфліктів. Попереду в учасників ще один завершальний тренінг на початку жовтня та експертна підтримка з боку медіаторки та інших фахівців Громадського центру правосуддя.

Метою навчально-практичної програми «Фасилітація конфліктів в громадах» визначена початкова підготовка та експертна менторська підтримка місцевих лідерів та лідерок, які зможуть вчасно зрозуміти та врегулювати можливі конфлікти в громадах, а також допомагатимуть людям мирно й ефективно взаємодіяти з іншими задля розвитку своїх громад.

Зокрема, для зниження можливих міжетнічних, земельних та інших конфліктів в громадах,  попередження та профілактики конфліктів в сім’ї та домашнього насильства, а також запобіганню та вирішенню конфліктів серед дітей у школі. Учасниками програми стали 11 жителів громади, більшість жінок. У професійному розрізі це представники суду, пробації, бібліотеки, громадські радники, підприємці, ромські активісти. Навчання та експертну підтримку програми забезпечує Світлана Гудь, медіаторка Громадського центру правосуддя, керівниця Регіонального аналітичного центру (м. Ізмаїл).

Програма другого модуля враховувала досвід попереднього тренінгу та відповідний запит його учасників та учасниць. Цей модуль був більше практичним, де учасники вчились розбирати конфлікти. На початку навчання визначили, які бувають етапи ескалації конфлікту, а далі розбирали позитивні та негативні сторони типів поведінки в конфлікті: право, влада, інтерес. Учасники об’єднались у малі групи та обговорювали, що може бути позитивного та негативного в кожному з цих типів.

Цікавим відкриттям стало те, що в кожному з цих типів, учасники одну і ту ж характеристику відносили як до позитивного, так і негативного результату. На практиці учасники навчання розібрали реальні життєві ситуації, з якими люди звертаються до суду, а також ситуації для батьків, діти яких ходять до школи. В модельованих ситуаціях учасники визначали, на якій стадії знаходиться конфлікт, хто є сторонами та які в них інтереси. Також визначали, за допомогою якого типу конфлікт був вирішений (влада, право, інтерес) і обговорювали, чи є саме такий тип вирішення найбільш прийнятним, чи можливо було вирішити його за допомогою типу «інтерес».

Як зазначила медіаторка Громадського центру правосуддя Світлана Гудь: «Такі тренінги цікаві своєю практичністю, де учасники можуть не тільки прослухати теорію, а самостійно опрацювати реальні випадки з життя і подивитись на них не лише під кутом правового або силового врегулювання, але і розглянути можливість застосування діалогу. Ситуації учасники також порівнюють з тим, як би вони в даній ситуації повели себе. Це наглядно показує, як частіше за все люди реагують на конфлікти, яка їх поведінка в них і як це важко поглянути на конфлікт зі сторони нейтральної». Одна з учасниць навчання, представниця районного суду відмітила, що «не всі конфлікти треба вирішувати через застосування закону та сили, це вже має бути останній варіант. Все ж таки люди мають спочатку спробувати врегулювати його через діалог. Саме тоді всі сторони будуть у виграші та задоволені. Адже якщо буде правове врегулювання, то завжди буде сторона, інтереси якої враховані не будуть і вона залишиться не задоволена. Цікаво розбирати подібні ситуації та вчитись, адже реально в житті ми кожен діємо за відчуттями та емоціями, а важливо все ж таки говорити. Адже діалог навіть в ситуаціях з керівництвом є найдієвішим для врегулювання будь-якого конфлікту».

Навчально-практична програма «Фасилітація конфліктів в громадах» проводиться Громадським центром правосуддя, діяльність якого впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

НЕФКО на конференції ReBuild Ukraine: «Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії», але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку

Impact Business Accelerator 2024: як український бізнес стає рушієм соціальних змін