Професійна освіта відіграє важливу роль у відбудові економіки України

Днями у Львові відбулася ІІ Регіональна навчально-практична конференція «Бізнес-навички для зростання економіки». Захід зібрав близько 120 учасників з закладів професійної освіти, державних ...

Конференція_08022024_Львів_5
Професійна освіта відіграє важливу роль у відбудові економіки України

Днями у Львові відбулася ІІ Регіональна навчально-практична конференція «Бізнес-навички для зростання економіки». Захід зібрав близько 120 учасників з закладів професійної освіти, державних інституцій, успішних українських підприємців Львівської, Чернівецької та Вінницької областей. Ця подія відбулась в рамках навчальної програми для 20 закладів профтехосвіти з 6 областей.

Конференція_08022024_Львів_3

ІІ Регіональна навчально-практична конференція «Бізнес-навички для зростання економіки», Львів, лютий 2024 року

Учасникам презентували проєкт «Бізнес-навички для зростання економіки: навчальні курси для студентів, викладачів професійної освіти та підприємців-початківців», який виконується в рамках програми «Професійна освіта в Україні / Skills4Recovery», що впроваджується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).  Проєкт  спрямований на підтримку та розвиток підприємницьких навичок у молоді та серед дорослого населення.

Подію відвідали різні зацікавлені сторони для обговорення кращих практик викладання підприємництва, державно-приватного партнерства та систем підтримки бізнесу. З вітальним словом звернулась Вікторія Джус, начальниця відділу взаємодії з соціальними партнерами та регіональними органами виконавчої влади Міністерства освіти і науки України: «Підприємства є основними драйверами в сучасному світі. Професійна освіта відіграє важливу роль у відбудові економіки України. Сподіваюся, ми навчимо нові кадри, щоб задовільнити потреби бізнесу та реалізувати потенціал молоді».

Вікторія Балюта, радниця з питань впровадження програми «Професійна освіта в Україні  / Skills4Recovery» зазначила: «Основний фокус нашої Програми «Професійна освіта в Україні / Skills4Recovery» спрямований на посилення забезпечення ринку кваліфікованою робочою силою для відновлення України. Один із шляхів реалізації такої мети – розвиток підприємництва в 4 галузях, важливих для відновлення економіки України: логістика, сфера послуг, будівництво та агро-промисловість. Підприємництво є основним з елементів економіки. Малий і середній бізнес буде ключовим елементом у відновленні економіки».

Віра Другова, менеджерка програм ГО Junior Achievement Ukraine, поділилась кращими світовими практиками викладання підприємництва та про стан розвитку бізнес компетенцій у закладах професійної та професійно-технічної освіти. «Згідно висновку Європейської комісії, навчальна компанія – це один з найкращих методів виховання підприємливого молодого покоління. Саме цей підхід лежить в основі навчальної програми з підприємництва «Компанія» від Junior Achievement. Студенти, об’єднавшись у групи, створюють свої міні-компанії і проходять протягом навчального року повний цикл підприємницької діяльності – від генерації бізнес-ідеї до її практичної реалізації. Додатково вони розвивають свої гнучкі навички. І, як показують результати опитування учасників навчальної програми, більшість з них відмічає, що за цей рік суттєво розвиває свої навички у самопрезентації, управлінні часом, комунікації та роботі в команді», – розповіла Віра Другова.

Віра Другова

Віра Другова, менеджерка програм ГО Junior Achievement Ukraine

«Молодіжне підприємництво є дуже важливим. Адже ми хочемо виховати не просто робітників-професіоналів, які будуть виконувати завдання за вказівками, а молоде покоління українців, які згодом будуватимуть свої команди та компанії. Тому фінансова грамотність та інші навички для них будуть необхідні. Тож давайте разом плідно попрацюємо», – звернувся до учасників заступник начальника Львівської ОВА Олександр Кулепін.

Олександр Кулепін

Олександр Кулепін, заступник начальника Львівської ОВА

«Системі освіти бракує саме такого духу інноваторства та підприємництва. Це те, що нарешті перебудовує освіту через 30 років після проголошення Незалежності. При новому підході, ми дамо змогу студентам показати свої таланти, своє креативне мислення, а надалі вони зможуть розвивати власний бізнес. Так, це – велика відповідальність, це – емоції, адже вони вкладатимуть душу у свою справу. Але це буде вже покоління нової України. І ми дуже дякуємо партнерам за допомогу у розвитку і плідну співпрацю», – додав директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска.

Олег Паска, директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА

Олег Паска, директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА

«Ми учасники повного ребрендингу галузі професійної освіти. Війна не закінчиться завтра. Ми повинні думати, що можемо зробити сьогодні у даних умовах. Ворог багато що у нас забрав, але не забере нашу відвагу і наш інтелект», – звернулася до присутніх Оксана Сакрієр, директорка Департаменту освіти і науки Чернівецької ОВА.

Дві панельні дискусії дозволили учасникам поділитися перспективами підприємництва як кар’єрного шляху та ролі державних інституцій в забезпеченні підприємницького навчання для різних верств населення.

Представники освітньої галузі і державного сектору відзначили важливість та гостру необхідність запровадження навчальних програм з підприємництва у загальноосвітній процес. Зокрема, Іван Пикус, начальник відділу інновацій, професійної, фахової передвищої та вищої освіти департаменту освіти і науки Львівської обласної військової адміністрації наголосив:  «Я просто собі уявляю, якщо б 10 років тому в університетах, чи в коледжах, чи в профтехах запровадили такі курси, Україна реально була б зараз країною підприємців. Тому закликаємо масштабувати цей проєкт не тільки на 6 регіонів, а повністю на всі області, де це тільки можливо, якщо це дозволяють ресурси програми.»

В свою чергу Людмила Шевчук, директорка Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області розповіла: «Завдяки інтеграції програми «Компанія» у загальноосвітню підготовку ми створюємо можливості для кожного здобувача професійної освіти отримати ті компетентності, які їм необхідні будуть потім для самостійного професійного життя. Нам вдалося підняти стандарт загальної середньої освіти.». За її словами, у зв’язку з переходом до старшої профільної загальноосвітньої школи професійного спрямування цей курс потрібно буде вводити у старшу загальноосвітню школу, в модуль, який входить у предмет технології.

Микола Макаревич, директор Глибоцького професійного ліцею, голова Ради керівників закладів профтехосвіти Чернівецької області, додав, що за розвитком підприємницьких компетенцій – майбутнє, і без можливості використати свої вміння і навички не буде майбутнього профтехосвіти. За словами керівника закладу, успішне опанування бізнес навиків можливо при поєднанні трьох факторів: «Перший, як і в будь-якій роботі – це люди. Це колектив, однодумці, ті, хто розроблять стратегію і будуть йти до неї. Друге – матеріально-технічне забезпечення для ефективної роботи. Третій – синергія з партнерами, роботодавцями, державою.».

З іншого боку підприємці наголосили на потребі у продовженні та поглибленні співпраці між бізнесом та закладами освіти. Михайло Ганчук, генеральний директор ТОВ «Промавтоматика Вінниця» розповів, що зараз бізнес дуже зацікавлений в кадрах і рекомендує закладам освіти йти назустріч підприємствам. «Наприклад, спільно з GIZ ми розробили програму зближення бізнесу з навчальним закладами. Там є план екскурсій для різної вікової категорії: студентів, учнів, навіть для дітей. Таке зближення бізнесу з навчальними закладами є дуже важливим». За слова бізнесмена, такі програми з підприємництва треба реалізовувати у всіх областях. «Ключовий момент розвитку підприємницьких навиків – практичне застосування теорії, яка дається. Без цього ніяк. Навчальний процес має бути поставлений «на рейки», має бути згода влади і розуміння, що це потрібно», – наголосив Михайло Ганчук. Оксана Черепанич, підприємиця, засновниця текстильної компанії «Grehori Textile» погодилась і додала: «Що є основою бізнесу? Яку проблему ми вирішуємо. Якщо ми не даємо клієнту результат, а лише продукт, то він не буде задоволений. Не всі мають бути підприємцями, тому що підприємець – той, хто не боїться ризикувати.».

Важливим питанням стало навчання, підтримка та працевлаштування ветеранів. Орест Гринів, заступник директора департаменту економічної політики ЛОДА, начальник Управління промисловості, підприємництва та інвестиційної політики, розповів, що у 2024 році на Львівщині реалізовується пілотний проєкт школи підприємництва для ветеранів. «Згідно бази даних міністерства у нас в області є 64 тисячі ветеранів. З них значна кількість потребує працевлаштування, зокрема, щоб спробувати стати підприємцем», - поділився Орест Гринів.

Лілія Грабовська, заступниця директора Департаменту реалізації політики зайнятості Державного центру зайнятості, начальник управління професійного навчання та професійної орієнтації, розповіла про подолання розриву між класифікатором професій і потребами роботодавцями. «Станом на зараз в нас є 42 нових професії в класифікаторі професій, з яких рівно 29 – це є професії сфери ІТ, які безпосередньо зараз потребує ринок праці.». Також спікерка розповіла про різноманітні програми підтримки бізнесу та перекваліфікації: «єРобота», програму грантів для учасників бойових дій або для одного з подружжя ветеранів, програму «Ваучер на навчання».

Наталія Рибак, заступниця директора Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Львівській області, говорила про зміну формування модульно-компетентісних основ для здобуття конкретних кваліфікацій під запит роботодавців у стислі строки. «У 2022 році ми створили 12 таких діагностичних проєктів, де навчання пройшли понад 300 внутрішньо переміщених осіб, 50% з яких надалі працевлаштувалися.»

Любов Максимович, Голова організації ГО “Центр “Жіночі перспективи”, заступниця голови партнерства сприяння зайнятості “ОПЛІЧ” у Львівській області, розповіла про особливості впровадження єдиного в Україні пілотного проєкту сприяння зайнятості і підтримки підприємництва:  «В результаті ретельного дослідження на Львівщині і спільних консультацій з профтехосвітою, Центром зайнятості ми виділили чотири фахи, за якими кандидати можуть пройти навчання і максимально працевлаштуватися. Ми відкрили курси адміністраторів готельного-ресторанного бізнесу, запустили станки з числовим програмним управлінням, розпочали підготовку майстрів швейної галузі і помічників кухарів.». За словами спікерки, такий досвід спільної роботи надає можливість напрацьовувати реальні програми, які адаптовані під вимоги роботодавців.

Ганна Довженко, приватна підприємиця, засновниця компанії “Чудова перепілка”, голова з питань ВПО при Пустомитівській міськраді та Лариса Поліщук, власниця мережі магазинів з текстилю, поділились досвідом отримання грантів, ваучерної підтримки від місцевої влади, військових організацій для релокованих та нових малих підприємств, заснованих внутрішньо переміщеними особами.

Наталі Карпенчук-Конопацька, Президентка Жіноча Ділова Палата України розповіла про ландшафт жіночого підприємництва, представивши нещодавнє дослідження потреб та проблем підприємниць України в умовах війни. «Автори дослідження визначили типовий портрет української підприємиці – це жінка 36 років, із досвідом у бізнесі близько 6 років, низьким рівнем довіри до держави та кредитування, яка розпочала власну справу для самореалізації, має принаймні незакінчену вищу освіту (88%), проживає у місті, має хоча б одну дитину, перебуває у партнерських стосунках ( у офіційному або цивільному шлюбі 58% та 15% відповідно), у домогосподарстві якої живуть у середньому 3 людини, виконує більшість обов’язків щодо домашнього господарства», – розповіла Наталі Карпенчук-Конопацька.

Нагадаємо, що І Регіональна навчально-практична конференція «Бізнес-навички для зростання економіки» відбулась у січні 2024 року в Києві, де зібрались 80 учасників з Київської, Дніпропетровської та Полтавської областей. Наступний етап проєкту «Бізнес-навички для зростання економіки» передбачає тренінги для педагогів з освітніх закладів-учасників програми, Табори підприємництва для студентів та реєстрацію навчальних міні-компаній.

Медіа-партнер конференції – портал Освіта.ua.

 

Ініціатива “Бізнес-навички для зростання економіки: навчальні курси для студентів, викладачів професійної освіти та підприємців-початківців” впроваджується ГО Junior Achievement Ukraine в рамках програми «Професійна освіта в Україні/Skills4Recovery», яка реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, що діє за дорученням Федерального Уряду Німеччини.


Тематика публікації:         

Останні публікації цього розділу:

Tolocar презентував інноваційні рішення на "Майстернях міст"

Чи може соціальне підприємництво відіграти роль у зміцненні сільських регіонів України?

Адвокаційна поїздка українських мерів у США для підтримки зеленої енергетики України

Молодь з 30 громад здобули навички адвокатування у межах проєкту «Активна молодь – сильна громада»

Відкрито конкурси підпрограми МЕДІА “Креативна Європа” 2025

Як робота із експертним громадським сектором допомагає територіальним громадам ставати енергетично незалежними?