Проекти з соціального згуртування впроваджують на Львівщині 

У той час коли до проекту з Підтримки реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей на Львівщині долучились нові громади, ті ініціативи які були розроблені після ...

Додано:
ГО СТАН

60830082_2211625848916630_8706545050030440448_o-1024x680
Проекти з соціального згуртування впроваджують на Львівщині 

У той час коли до проекту з Підтримки реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей на Львівщині долучились нові громади, ті ініціативи які були розроблені після навчальних тренінгів з соціального згуртування, вже підтримані Міжнародною організацією з міграції за фінансовою підтримкою Європейського Союз та вже повною мірою впроваджуються.

Зокрема У Золочеві планують створити туристичний клуб “Ветеран”. У Червонограді створити громадську вітальню у якій планується влаштовувати різноманітні заходи:правові ігри, кінопокази та концерти. Громада Львова розробила проект “Разом на шляху до змін”.  Він допомагатиме ветеранам, які повертаючись до мирного життя. У Новому роздолі буде обладнана сенсорна кімната.

Нагадаємо, що ініціативні групи отримали не лише необхідні знання для написання проектних пропозицій та впровадження проекту, а й менторську підтримку від тренерів СТАНу на всіх етапах підготовчого процесу. 

Львів. РАЗОМ НА ШЛЯХУ ДО ЗМІН

Демобілізовані ветерани, повертаючись до мирного життя у громаді Львова постають перед проблемою реінтегрування у суспільство, яке має цілу низку негативних стереотипів до колишніх воїнів та щодо якого самі ветерани мають певний ряд упереджень. Це складне завдання для всіх сторін цього процесу, який не може бути здійснений ні одномоментно, ні лише за бажанням однієї зі сторін.

Досвід показує, що лише відновлення довіри між членами громади та зменшення рівня стереотипного сприйняття тої чи іншої соціальної групи здатні полегшити цей складний та тривалий процес. Показати громаді, що ветеран має право на посттравматичне зростання, а не деградацію, подати ветерану сигнал, що він вільний не піддаватися стигмі (ПТРС, алко та наркозалежність тощо) – це вже є кроки назустріч один одному.

Засоби для вирішення цієї проблеми є досить різноманітні: це і мотивація ветеранів іншими ветеранами (принцип «рівний рівному»), і формування за допомогою засобів інформаційного впливу позитивного образу ветерана, і залучення набутих якостей ветеранів у соціальному житті громади (відповідальність, вміння працювати в команді, ініціативність, нестандартне використання ресурсів тощо).

Результати опитування свідчать, що громада чекає від ветеранів конфлікту на Сході України активної участі в соціальному житті громади, проте через певні негативні стереотипи не готова сприймати ветеранів, як повноцінну частину громади. Передбачається, що відновлення та посилення взаємодії між різними соціальними групами громади Львова через спільну участь у соціальних активностях, запропонованих ініціативною групою, допоможе подолати цей бар’єр як ветеранам, так і громаді. Що сприятиме інтеграції ветеранів конфлікту на Сході України у громаду Львова, як повноправної соціальної складовіої громади, що формує її позитивний імідж вцілому в суспільстві України.

Новий Розділ. Сенсорна кімната

Події останніх років, які відбуваються в Україні, вкрай складна соціально-політична ситуація у суспільстві показали необхідність надання психологічної допомоги як дітям  і окремим людям, так і цілим соціальним групам. Постійні фізичні та психоемоційні перевантаження спричинили різке зростання захворювань.

Проект “Сенсорна кімната” це багатофункціональний простір для збереження і покращення психічного, фізичного та соціального здоров’я учасників АТО, їх сімей та громади міста вцілому.

З 7300 пенсіонерів, які проживають в місті, 1100 – мають інвалідність. Незадовільний стан екології є причиною зростання кількості хворих дітей. За останні 10 років кількість дітей-інвалідів збільшилась у 2 рази і складає 116 осіб. На обліку у психіатра перебуває 546 дорослих та 43 дитини.

У Новому Роздолі проживає понад 60 осіб, які переселилися зі cхідних областей України , 113 осіб є учасниками бойових дій в зоні АТО.

Передбачається, “Сенсорна кімната” допоможе відновити фізіологічний та психоемоційний стан  учасників АТО, членів їх сімей та інших потребуючих громадян міста, яка, крім цього, за задумом ініціативної групи:

  • Забезпечить простір для зустрічей учасників АТО та їх сімей та їх згуртуванню;
  • Відновить та покращить їх психоемоційний стан;
  • Надасть їм можливість самореалізуватись (гуртки, круглі столи, арт-терапія, ігрова, пісочна, театральна, танцювально-рухова, музико-, казко-, фототерапія, тренінги – спеціалізовані, професійні, комунікативні).
  • Сімейна терапія, яка передбачає індивідуальне та сімейне консультування, групову психотерапію окремо з військовослужбовцями та членами їх сімей, скорегує міжособистісні стосунки у родинах. 
  • Допоможе дорослим та дітям, які мають проблеми у розвитку та для соціальної адаптації після  тривалого стресу з порушенням психоемоційної рівноваги, в період реабілітації та в посттравматичний період. Адже, перебування в сенсорній кімнаті поліпшує емоційний стан, знижує агресивність, знімає нервове порушення, нормалізує сон, сприяє прискоренню відновних процесів після захворювань.

Золочів. Туристичний клуб «Ветеран»

Багато ветеранів конфлікту не можуть себе віднайти у мирному житті, тому відокремлюються від суспільства, мають проблеми у сім’ях. Однак вони не є байдужими до життя громади, до долі своєї країни. На думку ініціаторів проекту їх потрібно залучати до суспільних процесів: участі у патріотичному вихованні та організації дозвілля дітей і молоді та сімей, які допоможуть розвивати себе у дусі патріотичному та займати активну громадянську позицію. Тому громада вбачає потребу створити ветеранський туристичний клуб, у якому ветерани та інші представники громади зможуть віднайти себе і брати активну участь у житті міста та суспільства в цілому.

Клуб буде своєрідною платформою для залучення ветеранів конфлікту до активного громадського служіння. Тут будуть влаштовуватися різноманітні заходи: спортивно-туристичні походи, на яких ветерани будуть навчати першій невідкладної допомоги, основ топографії, орієнтування на місцевості, навичок по виживанню на природі.

Червоноград. “Ветерани для громади: трансформація досвіду”

Під час роботи над проектом з’ясувалося, що різні соціальні групи (ветерани, ВПО, люди з інвалідністю, молодіжні ГО) існують відособлено, не володіють інформацією щодо потреб та можливостей одні одних.

На думку ініціаторів проекту причиною цього є те, що кожна соціально вразлива група (ветерани, ВПО, люди з інвалідністю) фокусуються на вирішенні своїх проблем ситуативно, безсистемно. Крім того, немає облаштованого місця для проведення заходів (простір із технічним забезпеченням, що легко трансформується, де би громадські організації, ініціативні групи могли  проводити спільні заходи). До того ж, всередині ГО однакового спрямування немає взаємодії, взаємодопомоги, натомість є нездорова конкуренція, взаємні звинувачення щодо певних ініціатив.

Люди з інвалідністю, їхні родичі очікують допомоги у наданні сторонньої допомоги, в тому числі і від ветеранів. Молодь готова застосувати  креатив та практичні навички, проте – це не завжди ефективно, бо не обізнана із потребами ветеранів, ВПО, людей з інвалідністю. Це можливо лише тоді, якщо всі групи є безпосередніми учасниками різних  активностей.

Збільшення  кількості осіб, що звертаються за правовою допомогою в Центр надання БВПД (безоплатної вторинної правової допомоги) свідчить про те, що усі ці категорії  потребують підвищення правової обізнаності щодо захисту та забезпечення  своїх прав. 

Відповідно в громаді існує проблема у налагодженні комунікації між різними соціальними групами та створенні умов для реалізації цільових заходів для покращення психосоціального стану. Існуючий стан речей  негативно впливає на громаду. Через брак спілкування, малу проінформованість, формуються стереотипи та упереджене ставлення, споживацьке відношення до надбань громади. Відсутність умов та можливостей для спільної діяльності, яка би сприяла впровадженню різноманітних  ініціатив, особистісному зростанню, інтеграції кожного члена громади, гальмує її розвиток та формування громадянського суспільства.

Передбачається, що після реалізації проекту покращиться комунікація та взаємодія різних  соціальних груп, матеріальне забезпечення для проведення спільних заходів, зменшиться соціальна напруга в громаді.

Крім цього за словами ініціаторів проекту, особлива увага буде спрямована саме на ветеранів. В першу чергу через те, що ця суспільна група утворилася порівняно недавно і багато проблемних питань, пов’язаних із їх соціальною адаптацією, є невирішеними.

В полі зору суспільства, в основному, питання матеріальні. А реінтеграція неможлива без особистої участі людини в суспільних процесах, без її діяльності для суспільства і отримання зворотнього зв’язку. Тому так важливо створити можливість для ветеранів з об’єкту отримання допомоги, стати суб’єктом надання послуг.

Проект «Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей», який  впроваджує Міжнародна організація з міграції та реалізується (у Львівській області) Молодіжною організацією “СТАН” за фінансової підтримки Європейського Союзу.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році