Презентація результатів дослідження “Ставлення, виклики та можливості інтеграції ВПО”

07 лютого 2023 року о 16:00 Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в межах програми «Єднання заради дії» презентувала результати дослідження «Ставлення, виклики та можливості ...

вія 3  (44)
Презентація результатів дослідження “Ставлення, виклики та можливості інтеграції ВПО”

07 лютого 2023 року о 16:00 Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в межах програми «Єднання заради дії» презентувала результати дослідження «Ставлення, виклики та можливості інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у вибрані приймаючі громади».  

Дослідження було проведено спільно із соціологічним центром «Соціоінформ». Польовий етап тривав впродовж вересня-жовтня 2022 року і охопив 2,200 респондентів з-поміж таких груп як: ВПО з 2014 року, ВПО з 2022 року та приймаючого населення з 11  громад, зокрема Дніпропетровської, Київської, Кропивницької, Львівської, Мукачівської, Тернопільської, Ужгородської, Уманської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької. Окремі глибинні інтерв’ю були проведені серед 22 представників місцевої влади та громадських організацій, що опікуються питаннями ВПО в громадах.  

Презентація результатів розкриває наступні проблематики:   

  1. Відносини між ВПО та членами приймаючих громад   
  2. Потреби ВПО віком від 30 років та їх неповнолітніх дітей   
  3. Проблеми щодо дискримінації, доступу до правової допомоги
  4. Стан інтеграції ВПО різних хвиль у вибраних приймаючих громадах 
  5. Адвокація та рівень поінформованості щодо різних правозахисних питань
  6. Психологічне здоров’я

 Під час заходу були розглянуті кількісні та якісні результати дослідження щодо ситуації з ВПО у приймаючих громадах, соціальних взаємовідносин всередині громади, рівня їх інтеграції, доступу до правової допомоги, поінформованості щодо різних правозахисних питань, а також стану їх психологічного здоров’я.   

 Так, за результатами дослідження було встановлено, що більшість респондентів оцінює напругу між представниками приймаючого населення та ВПО як невелику або говорять про її відсутність. З цим твердженням погоджуються 58% респондентів з приймаючого населення, 69% з ВПО 2014 року та 65% з ВПО 2022 року.  Різниця в згоді між групами дає припустити, що існує прихована напруга серед приймаючого населення та ВПО. 

 В той же час, одним із факторів виникнення напруги у громадах зі сторони приймаючого населення є переконання у тому, що місцева влада турбується про потреби та проблеми ВПО (це відзначили 70%) більше, аніж про приймаюче населення (62%). В той час ВПО 2014 та 2022 років вважають, що влада громади приділяє рівноцінно увагу як жителям приймаючої громади так і ВПО. Під час глибинних інтерв’ю серед причин виникнення напруги були названі культурна відмінність, показлива поведінка ВПО та спілкування російською мовою.  

Попри це, переважна більшість учасників опитування (86%) вважають діалог ефективним інструментом вирішення конфліктів в їх громадах. Найбільш оптимістично ефективність діалогу оцінюють ВПО 2022 року (92%), дещо менше – ВПО 2014 року (90%), найменше – респонденти з приймаючого населення громад (82%). 

В межах дослідження було також розглянуто питання психологічного здоров’я. На момент проведення оцінювання, майже після восьми місяців повномасштабної війни, значна частина респондентів дослідження зберегли своє психічне здоров’я. Водночас, було виявлено, що 40% опитаних відчувають симптоми депресії (згідно загального опитувальника здоров’я PHQ-9), у тій чи іншій формі: 24% —  легку, 11% —  помірної тяжкості, 4% —  середньої тяжкості, 1% —  важку. Найбільше депресія виражена у ВПО 2022 року (тут депресію перенесли 44%, проти —  38% жителів приймаючих громад та 36% —  ВПО 2014 року). Також, саме серед ВПО, переміщених у 2022 році, найвища частка тих, хто страждає на тяжчі форми депресії. Встановлено, що літні (віком від 60 років і старше) справляються із проблемами психологічного здоров’я дещо гірше, що відображається на їх психоемоційному стані більше. 

З результатів глибинних інтерв’ю інтеграцію ВПО 2014 року можна загалом охарактеризувати як успішну в усіх 11 досліджуваних громадах. Ключовими факторами успішної інтеграції встановлені: особистий капітал ВПО (інтелектуальний, освітній, фінансовий, працездатний вік), активне включення у ринок праці, самостійне і свідоме обрання громади для постійного проживання. Важливим чинником було незначне число ВПО, які прибули у громади.  

Інтеграція ВПО що перемістились після 24 лютого 2022 року, ще на початковому етапі, тому рано говорити про її ефективність. Проте було виявлено, що вона відбувається нерівномірно у більшості громад, і повільніше проходить у невеликих громадах. 

Детальніше з результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням

Це дослідження  стало  можливим в межах програми «Єднання заради дії», що втілюється IREX разом з Благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю IREX і не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США.  

  

 


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Відбулася презентація та обговорення аналітичного звіту за результатами дослідження щодо задоволеності якістю послуг, які надаються людям поважного віку органами юстиції у Львівській області

Неграмотний регіон відьом та чаклунів: ГО PRO WOMEN UA руйнує радянські міфи та допомагає ВПО віднайти свій шлях у житті

Розпочався відбір заявок на програму “Креативна Європа” Perform Europe для перформативного сектору

“Реформа пробації: можливість обирати майбутнє”: висновки та підсумки конференції

«Кроки для спеціалістів. Управління людськими ресурсами»: нова можливість для територіальних громад

U-LEAD роз’яснює ОМС переваги спільної агарної політики Європейського Союзу