Премії Європейського Союзу та України у сфері культури

16 грудня 2019 року в місті Києві відбудеться Третя міжнародна конференція-шоукейс «Культурні відносини України та Європейського Союзу: Премії ЄС у сфері культури», організована Національним бюро ...

ГП_премії
Премії Європейського Союзу та України у сфері культури

16 грудня 2019 року в місті Києві відбудеться Третя міжнародна конференція-шоукейс «Культурні відносини України та Європейського Союзу: Премії ЄС у сфері культури», організована Національним бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні. Конференція буде присвячена підведенню підсумків участі України у преміях ЄС за підтримки програми «Креативна Європа» у 2019 році та обговоренню існуючих премій у сфері культури в Україні та Європейському Союзі. Тому, хочемо розказати вам, що собою являють європейські премії, як обираються переможці, який розмір винагород можна отримати та в яких із них Україна вже здобула перемогу, а також згадати, які премії наразі існують в Україні. 

Європейські премії у сфері культури, які підтримуються програмою «Креативна Європа»: 

Літературна премія Європейського Союзу (European Union Prize for Literature)

Мета: сприяння популяризації творчості ще не надто відомих, але талановитих європейських авторів. 

Цілі: 

  • приділити увагу до різноманітності сучасної художньої літератури в Європі;
  • підвищити впізнаваність авторів-переможців за межами своєї країни;
  • допомогти авторам стати відомими широкому колу читачів;
  • заохочувати транснаціональний обіг літератури як у Європі, так і за її межами.

Як відбувається процедура присудження Премії? 

  1. Участь у Премії відкрита для 41 країни програми «Креативна Європа» та проводиться щорічно.
  2. Національне журі формує короткий (від 2 до 5 номінантів) список авторів. Кожен автор чи авторка номінується за конкретну книжку художньої прози.
  3. Списки номінантів оголошуються публічно організаційним комітетом Премії на сайті та у соцмережах. 
  4. Національне журі обирає автора-переможця від своєї країни.
  5. Публічне оголошення та процедура нагородження переможців Премії.

Що отримують лауреати? 

Грошова винагорода у розмірі 5 000 євро та підтримка з боку «Креативної Європи», спрямовану на переклад та міжнародну промоцію їх творів. 

Участь України: 

Цього року Україна вперше долучилися до Премії та українська письменниця Гаська Шиян стала лауреаткою за свій новий роман «За спиною», який вийшов навесні у видавництві «Фабула». 

Організація-партнер премії в Україні – PEN Ukraine

Премія Європейського Союзу в галузі сучасної архітектури — нагорода Міс ван дер Рое (EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award)

Мета: підтримка якості та різноманіття європейської архітектури, а також  акцентування її важливості у європейській культурі. Це сприяє підвищенню обізнаності про якісну архітектуру та те, як вона впливає на добробут громадян та сталий розвиток європейських міст, селищ та сіл.

Цілі:

  • оцінка досконалості європейської архітектури в концептуальному, соціальному, культурному та технічному плані; 
  • створення європейського міста як моделі smart-міста зі стійкою економікою;
  • залучення фахівців сфери архітектури з країн-членів ЄС та тих країн, які перебувають на стадії укладення угоди з ЄС; 
  • пошук нових можливостей для бізнесу на світовому ринку. 

Як відбувається процедура присудження Премії?

  1. Присуджується один раз на два роки за проекти, втілені за цей період. Участь у премії можуть брати  архітектурні роботи, що демонструють досконалість у концептуальному, соціальному, культурному та технічному плані.
  2. Роботи на конкурс подаються групою незалежних експертів, членами Ради архітекторів Європи, іншими європейськими національними архітектурними об’єднаннями та Консультативним Комітетом. 
  3. Журі оцінюють всі номіновані роботи, вивчають надані матеріали та визначаються із фіналістами. 
  4. Журі відвідують ці архітектурні об’єкти та обирають переможця (Prize Winner) і молодого фахівця (Emerging Architect Special Mention).

Що отримують лауреати?

Розмір винагороди становить 60 000 євро, також існує Спеціальна відзнака розміром у 20 000 євро, яка вручається молодим фахівцям, що тільки розпочинають свою кар’єру.

У 2016 році була започаткована нагорода «Young Talent Architecture» (YTAA) як доповнення до Премії ЄС в галузі сучасної архітектури для підтримки архітекторів-випускників, містобудівників та ландшафтних архітекторів.

Участь України: 

На премію 2019 року були номіновані сім українських робіт — експозиція «Земля вовків та ведмедів» в Черкаському зоопарку, Театр на Подолі, будівля школи “Pechersk School International”, дачний готель Глібівка, Rock house, Центр Митрополита Андрія Шептицького, Stage.

Премія Європейського Союзу в галузі культурної спадщини (European Heritage Awards / Europa Nostra Awards)

Мета: винагорода за досягнутий успіх та альтруїзм у галузі культурної спадщини. Премія демонструє найкращі досягнення Європи в галузі охорони спадщини та заходи для підвищення обізнаності про культурну спадщину.

Цілі: 

  • підвищення рівня обізнаності щодо проблем сектору; 
  • відзнака досягнень в галузі охорони європейської культурної спадщини;
  • привернення уваги до цінності європейської культурної спадщини.

Як відбувається процес відбору?

Незалежне журі обирає переможців після розгляду усіх поданих заявок та робочих зустрічей. Кожного року може бути обрано до 30 переможців.

Що отримують лауреати?

Премія складається з двох рівнів винагород: гран-прі у розмірі 10 000 євро (можуть отримати до семи лауреатів) та винагороду, яку можуть отримати до 30 лауреатів. Окремо, один лауреат премії, якого обирають за допомогою онлайн-голосування, що проводить Europa Nostra, отримує Приз глядацьких симпатій. 

Завдяки Премії, переможці також отримують такі переваги як стимулювання міжнародної популярності та збільшення кількості відвідувачів.

Премія Європейського Союзу в галузі музики (Music Moves Europe Talent Awards, the EU prize for popular and contemporary music)

Мета: продемонструвати усю різноманітність репертуару європейської музики. Премія відзначатиме нових виконавців, які представляють європейське звучання сьогодення.

Цілі:

  • швидкий кар’єрний розвиток майбутніх європейських артистів на міжнародній арені;
  • привернення уваги до нових європейських виконавців;
  • демонстрація різноманітність європейської музичної індустрії.

Як відбувається процес відбору? 

  • Премія проводиться щорічно.
  • При відборі враховуються такі показники як: кількість прямих ефірів, музичних стрімів, живих виступів у Європі та рекомендації від представників музичної індустрії. 
  • Номінації у восьми музичних жанрах: поп, рок, виконавець – автор пісень, R&B, хіп-хоп, лаунжд, альтернатива та електроніка.  

Що отримують лауреати?

Вісім артистів отримують нагороду Music Moves Europe Talent за визнання їх успіху на міжнародній арені; можливість виступити на ESNS (Eurosonic Noorderslag); взяти участь у програмі тренінгів; фінансову підтримку для гастролей та промоції. Крім цього, один із шістнадцяти номінантів отримує Приз глядацьких симпатій. Кожен переможець отримує винагороду у розмірі 10 000 євро, а за Приз глядацьких симпатій — 5 000 євро.

«Music Moves Europe» (MME) — рамкова підпрограма Європейської Комісії на підтримку музичного сектору. Вона була розроблена на основі низки зустрічей з представниками індустрії, які відбувались, починаючи з 2015 року. Після чого підпрограма «Music Moves Europe» була запущена як стратегічна ініціатива Комісії і зараз загалом виконує функції підтримки музичного сектору ЄС.

Культурні столиці Європи (European Capitals of Culture)

Культурна столиця Європи — місто, яке обирає Європейський Союз терміном на один календарний рік. Протягом цього періоду таке місто організовує низку культурних заходів європейського масштабу.

Як обираються культурні столиці Європи?

  • Брати участь можуть лише європейські міста країн-членів ЄС. Однак, рада ЄС може призначити культурною столицею ЄС одне місто з країни, що не є членом ЄС, на рік, якщо призначення такого міста буде схвалене одноголосно.
  • За шість років до проведення року культурної столиці Європи обрані приймаючі країни оголошують конкурс (зазвичай, через Міністерство культури). 
  • Подані заявки перевіряються на етапі попереднього відбору групою незалежних експертів у галузі культури. Комісія узгоджує шорт-лист міст, які пізніше мають надати  деталізовані заявки. 
  • Комісія проводить повторне оцінювання заявок і рекомендує одне місто. Таке місто буде далі офіційно визнане Культурною столицею Європи.

Що отримують лауреати? 

Підготовка до Культурної столиці Європи надає такі можливості для міст як: отримання значних культурних, соціальних та економічних переваг, сприяння відродженню міста, розвитку туризму, зміна іміджу міста та підвищення його статусу на міжнародній арені.

Фактично, культурні столиці Європи вже відомі за чотири роки до проведення конкурсу. Такий тривалий проміжок часу необхідний для планування та підготовки цього комплексного заходу. Щороку Європейська Комісія публікує звіт про результати діяльності Культурних столиць Європи попереднього року. Для столиць, обраних після 2019 року, міста самі проводять таку оцінку та надсилають її до Єврокомісії.

В 2019 році культурні столиці Європи – це Матера (Італія) та Пловдив (Болгарія).

До 2023 року визначені такі культурні столиці Європи: 2020 – Рієка (Хорватія) та Голвей (Ірландія); 2021 – Тімішоара (Румунія), Елефсін (Греція) та Новий Сад (Сербія, країна-кандидат); 2022 – Kаунас (Литва) та Еш (Люксембург); 2023 – Веспрем (Угорщина); 2024 – Тарту (Eстонія) (рекомендовано), Бодо (Норвегія, країна EFTA/EEA) (рекомендовано) та Бад-Ішль (Австрія) (рекомендовано).

До речі, у 2019 році Український культурний фонд адаптував дану практику в Україні та створив програму «Культурні столиці України», яка надає можливість українським територіальним громадам у майбутньому претендувати на статус Культурної столиці Європи. Метою програми є сприяння промоції та розвитку культури в рамках реформи децентралізації з урахуванням спроможності територіальної громади, потреб й інтересів членів цієї громади.

Орієнтовний бюджет програми ‒ 40 млн. грн.

Українські державні відзнаки у сфері культури

Можна виділити декілька типів нагород: орден України, почесне звання та державна премія.

Орден України – це одна з найвищих українських нагород, призначення якої здійснюється указом Президента України. Діячі культури можуть бути нагороджені наступними орденами: 

  • орден князя Ярослава Мудрого I, II, III, IV, V ступеня – нагородження громадян за видатні заслуги перед Україною в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров’я, за визначні благодійницьку, гуманістичну та громадську діяльність;
  • орден “За заслуги” I, II, III ступеня – відзначення видатних заслуг громадян в економічній, науковій, соціально-культурній, військовій, державній, громадській та інших сферах суспільної діяльності; 
  • орден княгині Ольги I, II, III ступеня – відзначення жінок за визначні заслуги в державній, виробничій, громадській, науковій, освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах суспільної діяльності, вихованні дітей у сім’ї;

Почесні звання України присвоюються особам, які працюють у відповідній галузі економічної та соціально-культурної сфери, як правило, не менше десяти років, мають високі трудові досягнення і професійну майстерність, якщо інше не встановлено положенням про почесне звання України. 

Почесне звання «Народний артист України», «Народний архітектор України», «Народний художник України» є вищим ступенем відповідного почесного звання «Заслужений артист України», «Заслужений архітектор України», «Заслужений художник України» та може присвоюватися, як правило, не раніше ніж через десять років після присвоєння відповідного почесного звання «Заслужений».

Премії у сфері культури в Україні мають на меті стимулювання розвитку української культури та відзначення досягнень у певній галузі.

Що отримують лауреати? 

Премія у розмірі  20 тис. гривень.

Премії по галузям мистецтва: 

У галузі музичного та хореографічного мистецтва:

  • премія імені Б. М. Лятошинського – за видатні досягнення у сфері професійної композиторської творчості;
  • премія імені Л. М. Ревуцького – за досягнення молодих композиторів і виконавців у сфері професійного композиторського та виконавського мистецтв;
  • премія імені М. В. Лисенка – за видатні досягнення у сфері музичного мистецтва та мистецтвознавства;
  • премія імені А. Ф. Шекери – за видатні досягнення у сфері хореографічного мистецтва;
  • премія імені В. С. Косенка – за видатні досягнення у сфері професійної композиторської творчості для дітей та юнацтва.

У галузі візуального мистецтва:

  • премія імені М. Г. Дерегуса – за визначні живописні або графічні твори, що відзначаються високим професіоналізмом виконання.
  • премія імені Катерини Білокур – за визначні твори традиційного народного мистецтва

У галузі театрального мистецтва:

  • премія імені Леся Курбаса – за вагомий внесок професійних театральних режисерів у розвиток сучасного театрального мистецтва України

У галузі літератури:

  • премія імені Олеся Гончара – за кращі літературні твори, які утверджують ідеали гуманізму, духовні цінності українського народу, ідеї незалежності України.
  • премія імені М. В. Гоголя – за найкращі літературно-мистецькі твори, що наслідують традиції творчості М.В. Гоголя, збагачені концептами історичної романістики, містицизму та сатири, та утверджують національну самоідентифікацію.
  • премія імені Шолом-Алейхема – за кращі літературно-мистецькі твори, які популяризують духовно-культурні надбання українського та єврейського народів, сприяють поширенню позитивного іміджу України в світі.
  • премія імені Григорія Кочура – за кращі переклади українською мовою визначних творів світової поезії та вагомі перекладознавчі праці в царині українського художнього перекладу.

Премія за збереження та охорони нематеріальної культурної спадщини присуджується фольклористам, етнографам, дослідникам, науковцям, збирачам-ентузіастам, фольклорним колективам, солістам (вокалістам, інструменталістам та танцюристам), майстрам-викладачам та керівникам дитячих творчих шкіл народних художніх промислів, які своєю діяльністю сприяють виявленню, фіксації, збереженню та популяризації етнокультурної спадщини та регіональних особливостей українського народу.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку