Правозахисниці вимагають від Уряду скасувати обмеження роботи КПВВ на адмінкордоні з Кримом

18 серпня в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг на тему: “Коронавірус, Крим і карантин: Наслідки обмежень перетину КПВВ із Кримом”. Під час заходу правозахисниці Кримської ...

Додано:
Tamara Kharchylava

Photo 1 (1)
Правозахисниці вимагають від Уряду скасувати обмеження роботи КПВВ на адмінкордоні з Кримом

18 серпня в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг на тему: “Коронавірус, Крим і карантин: Наслідки обмежень перетину КПВВ із Кримом”. Під час заходу правозахисниці Кримської правозахисної групиКрим SOS та Українська Гельсінська спілка з прав людини розповіли хронологію подій, пов’язаних з впровадженням розпорядження № 979-р, про категорії людей, які постраждали від введених обмежень, а також надали рекомендації владі щодо спрощення перетину межі з Кримом.

Координаторка ГО «КримSOS» Ольга Куришко, розповідаючи про те, як приймалося розпорядження, звернула увагу, що документ підписувався 8 серпня, в суботу, а робота КПВВ згідно цього документу припинялась вже зранку наступного дня – неділі 9 серпня до 30 серпня. Таким чином, сотні людей, які мали перетинати адмінмежу з Кримом, були позбавлені можливості не тільки заздалегідь підготуватися до змін, а навіть отримати консультацію в уповноважених органах з приводу нововведень, оскільки обмеження запроваджувались в неробочі для органів влади дні. Таким чином, громадяни України залишилися ізольованими і не мали можливості повернутися з Криму.

«Не було жодного пояснення щодо доцільності обмежень. Через таке рішення у ніч з 8 на 9 серпня на КПВВ з’явилася черга з людей, які намагалися перетнути кордон. 10 серпня низка ГО опублікували звернення з вимогою надати публічне пояснення підстав такого обмеження. Було надано перше роз’яснення стосовно гуманітарних підстав, але там не йшлося про абітурієнтів та осіб, які здобувають освіту на території, підконтрольній Україні. 12 серпня внесено зміни до розпорядження, де було додано цю категорію громадян, які не зобов’язані проходити самоізоляцію. Ми наголошували на зриві вступної кампанії», – заявила Ольга Куришко, координаторка ГО «КримSOS».

Експерти зазначили, що досі не конкретизовано які документи людина має надати для того, щоб скористатися однією з гуманітарних підстав, що призводить до масових звернень за консультаціями до правозахисників через відсутність належної комунікації нововведень з боку державних органів.

«За період з 9 по 14 серпня до наших організацій загалом звернулися 462 людини, з них 428 звернулися саме з питаннями перетину адмінмежі. Це означає, що 90%, навіть 92% звернень до правозахисників були пов’язані виключно з перетином.  Ми з 2014 року консультуємо людей, але ми не готові іноді до такої навали звернень. Були випадки коли надаєш людям консультацію виходячи з досвіду, а вона телефонує з кордону і каже що її не пропускають», – наголосила Ольга Скрипник, Голова правління Кримської правозахисної групи.

Нині ж у розпорядженні № 979-р умови перетину адмінкордону прописані не чітко, що створює низку проблем для тих, кому необхідно потрапити в Крим чи виїхати з нього.

«Чомусь Уряд вирішив, що у нас всі люди проживають за місцем своєї реєстрації. Не враховано таку категорію як ВПО – це приблизно 50 тис осіб, які виїхали з Криму. Наразі ситуація така, що ніхто не може нічого чітко сказати. Можуть сказати, що «скоріш за все якщо у вас хворіє родич – вас пропустять». Зараз на адміністративному кордоні люди надають документи, які скануються прикордонниками, – персональні дані, конфіденційна інформація, наприклад щодо стану здоров’я людини. Іноді людям кажуть, що відправлять документи в Київ або начальник зміни прийме рішення», – додала координаторка кримської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини, юристка Анна Рассамахіна.

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

ProjectPro: підтримка Європейського Союзу для українського бізнесу