Правоспроможна громада: “Відповідаємо на правові потреби громади: аналіз, адвокація, дорожня карта”

Останній модуль навчання у 2020 році для команд програми “Правоспроможна громада” складався з 5 вебінарів, під час яких учасники формували подальші плани дій на основі результатів проведених ...

Додано:
legal_dev_network

правоспр 2
Правоспроможна громада: “Відповідаємо на правові потреби громади: аналіз, адвокація, дорожня карта”

Останній модуль навчання у 2020 році для команд програми “Правоспроможна громада” складався з 5 вебінарів, під час яких учасники формували подальші плани дій на основі результатів проведених досліджень. 

Нагадаємо, що програма “Правоспроможна громада”, покликана допомогти провести  дослідження правових проблем та потреб серед мешканців громад, щоб розробити та запропонувати рішення, які дозволять вирішити виявлені проблеми. 

На фото: Команда Березанки (Миколаївська область) під час навчання в рамках програми “Правоспроможна громада 2020”, Київ.

Команда Березанки (Миколаївська область) обрала темою “Дослідження правових проблем соціально-вразливих мешканців березанської ОТГ, які можуть бути вирішені в досудовому порядку шляхом проведення медіації”.

Метою дослідження було виявити у соціально-вразливої категорії мешканців Березанської селищної ОТГ Миколаївської області рівень потреб в медіації та визначити «медіабельні проблеми», тобто ті правові проблеми, які можуть бути вирішені альтернативним позасудовим способом за допомогою медіації.

Висновки за результатами дослідження: 

  • 18% опитаних соціально-вразливої категорії мешканців Березанської ОТГ Миколаївської області не знають, які проблеми/спори вирішуються за допомогою медіації; 
  • 6% опитаних соціально-вразливої категорії мешканців Березанської ОТГ Миколаївської області знають про альтернативний позасудовий спосіб вирішення правових проблем/спорів за допомогою медіації.
  • 44% опитаних соціально-вразливої категорії мешканців Березанської ОТГ Миколаївської області, для вирішення своєї проблеми/спору звертаються до органів місцевого самоврядування та приватних адвокатів.

Рекомендації, які на основі дослідження запропонувала команда проєкту, передбачають формування дієвого і зручного сервісу для соціально-вразливих мешканців Березанської селищної ради ОТГ з порозуміння у досудовому порядку, зокрема на основі можливостей технології медіації та діалогу: 

1. Органам місцевого самоврядування селищної громади створити відповідну робочу групу  з  розробки проєкту рішення селищної ради щодо внесення змін та доповнень до Програми надання безоплатної правової допомоги населенню Березанської селищної ради об’єднаної територіальної громади Березанського району Миколаївської області на 2018-2020 роки, в частині отримання безкоштовних послуг з медіації.

2. Коаліції програми “Правоспроможна громада” у  Березанській ОТГ ініціювати формування 2-х  пілотних проєктів:

  • «Дієві механізми та інструменти врегулювання сімейних та соціальних проблем/спорів;
  • «Підвищення поінформованості працівників ОМС та обізнаності мешканців Березанської селищної ради ОТГ Миколаївської області про медіацію»;

На фото: Команда Вознесенська (Миколаївська область) під час навчання в рамках програми “Правоспроможна громада 2020”, Київ.

Команда Вознесенська  (Миколаївська область) проводила масове репрезентативне опитування учнів Вознесенської ОТГ. 

Результати опитування можна побачити тут: http://bit.ly/3oscbFa

Висновки за результатами дослідження: 

  • Більше чверті опитаних (27%) вважають себе добре обізнаними про свої права та свободи. Більшість вважає себе частково обізнаними (64%). 
  • 36% не змогли правильно визначити поняття «права дитини», 21% не зміг назвати жодного правового документу, в якому закріплені права дитини. 6% опитаних не розпізнають булінг як порушення прав дитини, 11% не вважають порушенням прав фізичні покарання від батьків, 38% – заниження оцінок вчителем, 55% – практику забирати мобільні телефони в учнів під час контрольних. 5% не змогли назвати жодного права, яке в них є, 33% називають не більше трьох.
  • 53% респондентів відчувають велику або деяку потребу дізнатися більше про свої права та про те, як їх захистити. Найзручніші способи отримувати інформацію про свої права – з Інтернету чи від батьків, а також на шкільних предметах,  через мобільний додаток, під час онлайн-курсу. Найменш зручний спосіб – відвідати спеціальний курс, тренінг, лекцію.
  • 68% учнів повідомили, що принаймні іноді стикаються з ситуаціями, в яких вони відчувають, що їх права та свободи порушуються. Лише 10% респондентів, що стикалися з порушеннями їх прав, завжди вдавалося їх захистити. 
  • Якщо ж оцінювати досвід порушення прав у повсякденному житті на конкретних прикладах, у 93% був такий досвід, а 98% бачили, як порушуються права інших неповнолітніх. Найбільш поширені ситуації, в яких порушувалися права респондента, пов’язані з діями, до яких вдаються шкільні вчителі задля забезпечення дисципліни, а також з купівлею неякісних товарів. Трапляються також випадки булінгу.
  • Більше чверті учнів (26%), чиї права порушувались у повсякденних ситуаціях, завжди захищали свої права. Принаймні в 50% учнів був досвід бездіяльності в повсякденних ситуаціях порушення їх прав. Ще 24% не змогли відповісти.
  • До формальних шляхів захисту прав (поліція, соцзахист, юрист, гаряча лінія) коли-небудь вдавалися 15% опитаних.
  • Основна проблема, пов’язана із захистом своїх прав, – нестача знань про права та методи їх захисту (37%). Проте поширеними бар’єрами були також страх погіршити ситуацію, невіра у можливість змінити її, недовіра та знецінення зі сторони дорослих.

На фото: Команда Узина (Київська область) під час навчання в рамках програми “Правоспроможна громада 2020”, Київ.

Мета та завдання дослідження команди Узина (Київська область): 

  • з’ясувати поширеність, структуру правових проблем вразливих груп та ставлення/розуміння їх проблем у громаді;
  • з’ясувати обсяг вирішених або не вирішених проблем; 
  • виявити, чи знають люди можливості доступу до інформації для вирішення своєї проблеми; 
  • виявити запит на правову допомогу з боку уразливих груп населення; 
  • дізнатися, як люди вирішують свої правові проблеми через механізми доступу до правосуддя.

Висновки за результатами дослідження:

  • 13% респондентів почуваються небезпечно у власній громаді;
  • 18% опитаних при  виникненні правових проблем «нікуди не звертаються за допомогою, бо це дорого та затратно по часу»; 
  • 86% опитаних готові скористатися послугами безкоштовного юриста чи адвоката, якщо він працюватиме в громаді.

Рекомендації на основі дослідження:

  • підвищення рівня правової обізнаності мешканців Узинської ОТГ;
  • проведення аналізу змін правових потреб уразливих верств населення після функціонування програми забезпечення населення безоплатною правовою допомогою;
  • розробка та прийняття місцевої програми забезпечення населення безоплатною правовою допомогою
  • створення комунальної установи або комунального закладу з надання безоплатної правової допомоги мешканцям громад.

На фото: Команда Червоної Слободи (Черкаська область) під час навчання в рамках програми “Правоспроможна громада 2020”, Київ.

Команда Червоної Слободи (Черкаська область) метою свого дослідження поставила виявлення рівня доступу та бар’єрів щодо отримання безоплатної правової допомоги серед мешканців громади.

Висновки за результатами дослідження за посиланням: http://bit.ly/36pW7gZ 

Рекомендації на основі дослідження: 

  • Створення Центру безоплатної первинної правової допомоги громади із залученням суб’єкта приватного права, який розробить графік прийому громадян та буде здійснювати надання первинної правової допомоги;
  • Розробка пропозицій щодо виділення або залучення коштів для створення Центру первинної правової допомоги у Червонослобідській ОТГ;
  • Підвищення рівня обізнаності щодо доступу до системи безоплатної правової допомоги громади шляхом проведення низки правопросвітницьких заходів та поширення інформації на сайтах Червонослобідської ОТГ та ГО «Центр Права» (членська організація МПР з Черкас);
  • Підвищення рівня правової обізнаності громади шляхом публікації відповідей на питання, які часто ставилися людьми під час проведення польових робіт на сайтах Червонослобідської ОТГ та ГО «Центр Права».

Впродовж п’яти вебінарів, які відбулися наприкінці листопада 2020 року, групи змогли не лише презентувати та проаналізувати результати своїх досліджень, а розробили конкретні рекомендації для органів державної і місцевої влади та стратегії їх впровадження у своїх громадах впродовж наступних 3-5 років. Були створені “дорожні карти”, які допоможуть максимально швидко та ефективно досягти поставленої мети. Учасники детально проговорювали кожен наступний крок, підходи до розроблення проєктів місцевих програм доступу до правосуддя та адвокації їх прийняття. 

Програма впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя з 2019 року за підтримки Координаційний центр з надання правової допомоги на базі мережі правових клубів #PRAVOKATOR, партнерських організацій та установ: Міжнародний фонд “Відродження”Українська фундація правової допомоги та безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку.


Тематика публікації:               

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку