Право на розірвання шлюбу – поради для кримчан та переселенців
Як жителям тимчасово окупованої території Криму реалізувати свої права на розірвання шлюбу відповідно до законодавства України, розповідають юристи КримSOS. Досі нагальною проблемою для вимушених ...
Додано:
Анна Дерев'янко
Як жителям тимчасово окупованої території Криму реалізувати свої права на розірвання шлюбу відповідно до законодавства України, розповідають юристи КримSOS.
Досі нагальною проблемою для вимушених переселенців з тимчасово окупованої території Криму залишаються питання отримання або відновлення необхідних їм документів, в тому числі йдеться мова й про свідоцтво про розірвання шлюбу.
Згідно з наявними процедурами, якщо обоє або один з подружжя вирішили розірвати шлюб, необхідно звернутись із відповідною заявою до будьякого з органів державної реєстрації актів цивільного стану. Після чого, такий орган складає актовий запис про розірвання шлюбу, який засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу.
Тут, вже на першому етапі, кримчани стикаються з проблемами, оскільки всі актові записи та документи залишилась на тимчасово окупованій території без можливості доступу до них. У зв’язку з чим, органи державної реєстрації актів цивільного стану вимушені відмовляти у реєстрації розірвання шлюбу. У такому випадку, кримчани отримують письмову відмову.
Тому, наступним етапом є звернення до суду. Важливо, що для розірвання шлюбу з чоловіком або дружиною, який має реєстрацію місця проживання в Криму, необхідно правильно визначити територіальну підсудність справи. Так, Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначає що справи, які підсудні місцевим загальним судам, розташованим на окупованих територіях розглядаються місцевими загальними судами міста Києва, що визначаються Апеляційним судом міста Києва. Нагадаємо, що місцеві загальні суди, як суди першої інстанції, розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення. Разом із подачею позовної заяви до суду, необхідно сплатити судовий збір. Станом на 2020 рік, сума судового збору для фізичних осіб при немайнових спорах складає 840,80 гривень.
У разі, якщо у подружжя є на руках свідоцтво про одруження і вони не мають розбіжностей стосовно виховання та утримання дітей, відсутні майнові спори, то складання позовної заяви не буде юридично важким, а судовий процес не буде довгим. У випадку, якщо подружжя має розбіжності, необхідно звернутися для отримання юридичної допомоги у складанні заяви.
Після отримання судового рішення про розлучення, необхідно надати його до органу державної реєстрації актів цивільного стану для складання відповідного актового запису.
Така ж ситуація із відновленням документів в органах державної реєстрації актів цивільного стану. В деяких випадках (наприклад, при купівлі-продажу нерухомості) необхідно надати свідоцтво про розлучення для підтвердження того, що майно набувається або відчужується без спільної власності подружжя.
В таких випадках також необхідно звертатися до суду, оскільки немає сенсу отримувати свідоцтво про розлучення від окупаційної влади в Криму, бо будьякий акт (рішення, документ) виданий органами чи службовими особами на тимчасово окупованій території є недійсним і не створює правових наслідків.
***
Протягом грудня 2020 року 149 людей звернулося в офіси громадської організації «КримСОС» з них:
100 – внутрішньо переміщених осіб;
36 – жителі непідконтрольних територій;
13 – жителі підконтрольних територій.
Було надано 335 первинних юридичних консультацій.
Актуальними питаннями людей, які звернулись на гарячу лінію громадської організації «КримСОС» в цьому місяці стали питання про перетин адміністративного кордону з Кримом в обох напрямках на період карантину, порядок проходження самоізоляції та умови її припинення, отримання паспортних документів.