Пожежі в Україні: як екологи та активісти борються за ліс

Яка нині ситуація з пожежами в Україні? Яких збитків завдали злочинні дії громадян екосистемі у різних областях України? Скільки потрібно часу на відновлення цих втрат? Розповідають гості програми ...

46586
Пожежі в Україні: як екологи та активісти борються за ліс

Яка нині ситуація з пожежами в Україні? Яких збитків завдали злочинні дії громадян екосистемі у різних областях України? Скільки потрібно часу на відновлення цих втрат? Розповідають гості програми “Модуль знань” з ведучою Людмилою Тягнирядно професор кафедри лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України Сергій Зібцев, начальник відділу охорони і захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів України Ігор Будзінський та виконавчий директор екологічної групи Печеніги” Сергій Шапаренко.

Професор кафедри лісівництва  Національного університету біоресурсів і природокористування України Сергій Зібцев зазначив, що таких пожеж, які б тривали понад 10 днів, які нині відбуваються в Україні, не було за всю її історію. У чому складність гасіння пожежі на території Чорнобиля розповідає пан Сергій:

Ми не очікували таких швидких кліматичних змін. Наразі маємо близько 28-30 тисяч гектарів, пройдених вогнем за два тижні. 30 тисяч гектарів, це середнє лісогосподарське підприємство. Наші пожежні служби дуже добре справляються з пожежами в 5 тисяч гектарів. Але ми ніколи не стикалися з пожежами, які горять на площі в 10-15 тисяч гектарів. Це зовсім інший рівень організації, підготовки, кваліфікації, ресурсів. Це те, з чим зараз борються Америка, Австралія, Бразилія.

Начальник відділу охорони і захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів України Ігор Будзінський звернув увагу на те, що починаючи з 2016 року призупинено фінансування охорони лісів від пожеж, а також відсутня бюджетна підтримка працівників лісової галузі.

Можливо, хтось не зовсім розуміє ту ситуацію, яка склалася на сьогоднішній день у лісовій галузі. Тому урядовцям, від яких залежить це питання, я порекомендував би їхати до лісу. Подивитись, що справді робить лісівник, починаючи із заготівлі насіння, вирощування лісу, і, загалом, як ліс впливає на екологію та довкілля, – говорить начальник відділу охорони і захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів України Ігор Будзінський.

Крім того, Ігор Будзінський спростував міф про оновлення рослинності в наслідок підпалення сухої трави, який часто використовується паліями як аргумент для підпалів:

Під час пожежі горить мікрофлора і мікроорганізми, які живуть у ґрунті. Спалюється найродючіший ґрунтовий покрив. Гине багато тварин та птахів. З першого квітня запроваджено так званий сезон тиші. Заборонені будь-які роботи з підвищеним шумом, адже в цей час гніздяться птахи, більшість в очеретах, заплавах річок. А підпалюючи ті заплави і очерети, ми знищуємо птахів і їхню популяцію.

Виконавчий директор екологічної групи “Печеніги” Сергій Шапаренко розповів як пожежі вплинули на природні екосистеми та як швидко може відновитися флора і фауна лісу.

Питання в тому, яких масштабів була пожежа. Якщо ліс згорів повністю до вугілля або до золи, – екосистема повністю знищена і відновлюватися там просто немає чому. У нас таким чином була знищена пам’ятка природи “Сабнове Моховате болото, на місці болота лишилася лише глина, згоріло все – і берези, і торф, все, що там було. Це крайній варіант. Чим сильніша пожежа, тим довше і важче буде відновлюватися екосистема. І тут варто говорити чи відновиться вона взагалі, – зауважує виконавчий директор екологічної групи “Печеніги” Сергій Шапаренко.

Слухати ефір

Дивитися ефір 

Джерело: Українське радіо 

 

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку

Будувати спільноту в часи війни: як партисипативний театр змінює громади в Україні