Повернення дітей в сім’ю – другий шанс

Буває так, що в силу різних обставин батьки не в змозі забезпечити своїм дітям належний догляд та виховання. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків трапляється, коли вони не піклуються про ...

Додано:
Chernovasv

діти
Повернення дітей в сім’ю – другий шанс

Буває так, що в силу різних обставин батьки не в змозі забезпечити своїм дітям належний догляд та виховання. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків трапляється, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

У цьому випадку в життя такої сім’ї втручається держава. І коли ситуація не поліпшується, настають наслідки. Зокрема, для батьків – це притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності, відібрання дитини без позбавлення або з позбавленням батьківських прав, а для дитини – це поміщення в прийомні сім’ї, будинки-інтернати. Державою створено цілий механізм, залежно від обставин, який збереже життя та здоров’я дитини.

повернення дітей

До Полтавського бюро правової допомоги звернулась молода жінка, яка опинилась в подібній ситуації. Вона – одинока мати, яка має двох неповнолітніх синів. Свого часу, в силу свого віку, неосвіченості, поганої компанії, вона почала вживати спиртні напої та нехтувати своїми батьківськими обов’язками. Нею зацікавились соціальні служби, правоохоронні органи та орган опіки та піклування.

У 2020 році за рішенням суду, на підставі ч. 1 ст. 170 Сімейного кодексу України, в полтавки Олени (ім’я змінено автором з етичних міркувань) було відібрано її двох неповнолітніх дітей у зв’язку з тим, що в помешканні, де проживає мати разом з дітьми, відсутні елементарні умови для проживання, квартира потребує капітального ремонту, відключена від електро-, водо- та газопостачання, мати не працює, проходить лікування від алкогольної залежності, нехтує своїми батьківськими обов’язками.

Після цього Олена звернулась за консультацією до Полтавського бюро правової допомоги, де їй було роз’яснено, що згідно з ч.3 ст. 170 Сімейного кодексу України, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.

Олена зібралася із силами, припинила вживати спиртні напої, влаштувалась на роботу, налагодила своє соціальне життя, вийшла заміж та переїхала в будинок чоловіка, який зареєстрував її місце проживання та місце проживання дітей за своєю адресою.

Після цього жінка звернулась за безоплатною вторинною правовою допомогою до Полтавського бюро правової допомоги.

Представляти інтереси клієнтки у даній справі уповноважено фахівчиню Полтавського бюро правової допомоги Тетяну Ражик.

«Вивчивши матеріали справи, я дійшла висновку, що ситуація небезнадійна і клієнтка дійсно стала на шлях виправлення, а також щиро бажає повернути дітей та піклуватися про них» - зазначила Тетяна Ражик.

Фахівчиня допомогла клієнтці зібрати необхідні докази, склала позовну заяву про повернення дітей, відібраних за рішенням суду та представила інтереси клієнтки в місцевому суді.

«Позиція органу опіки та піклування, як відповідача у справі була принциповою, оскільки доказів неналежної поведінки клієнтки було більш ніж достатньо. Проте всі докази, надані Відповідачем, підтверджували обставини, які передували відібранню дітей. Я знала, що орган опіки та піклування буде використовувати набуту доказову базу проти клієнтки в даному провадженні, хоч факти мали місце в минулому. Однак, важливим було надати суду такі докази, які б однозначно свідчили про те, що ситуація змінилась. Більш того, необхідно було підготуватись до виступу та знайти правильні слова для того, аби переконати суд. Не менш важливим для успішного завершення справи є дотримання клієнтом всіх рекомендацій та порад, наданих представником» – наголосила фахівчиня Полтавського бюро правової допомоги.

Судом першої інстанції вимоги клієнтки були задоволені в повному обсязі – діти були повернуті матері.

Проте, неповнолітні були повернуті матері не одразу, оскільки орган опіки та піклування, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, оскаржив його до Полтавського апеляційного суду.

Оскільки уповноваження фахівчині правової допомоги на представництво інтересів особи  в суді діє на всіх стадіях судового розгляду, то в такому випадку клієнтка не потребувала повторного звернення, а відразу звернулась до своєї представниці, яка склала відзив на апеляційну скаргу та захистила інтереси клієнтки в Полтавському апеляційному суді.

Перевіривши доводи апеляційної скарги органу опіки та піклування апеляційний суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.

Оскільки рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, то наступного дня діти були вже вдома біля своєї матері.

Тож якщо Ви опинились в подібній ситуації, знайте! Всі мають право на другий шанс! Не зволікайте ані хвилини! Звертайтесь до юристів безоплатної правової допомоги.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитися за наступним посиланням.

Нагадуємо, якщо маєте питання правового характеру, звертайтеся до Полтавського бюро правової допомоги за адресою: місто Полтава, вулиця Міщенка, 2, телефон (0532) 50-27-29, де фахівці бюро охоче та безкоштовно нададуть Вам необхідні роз’яснення та допомогу.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).

                                                           Відділ «Полтавське бюро правової допомоги»

Полтавського місцевого центру з надання

безоплатної вторинної допомоги


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У Чернівцях відбувся ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024

«Трансформація чи відбудова»: у Львові відбувся фінальний захід проєкту «Майстри змін»

Навантаження на медичну галузь зросло з початком великої війни

Визначення потреб та проблем доступності допомоги і послуг для ВПО, які мешкають у місті Рівне

Лановецька громада на Тернопільщині отримала 2 тисячі контейнерів для ТПВ від Програми USAID DOBRE

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях