Постанова №637 – новий удар Кабміну по правах переселенців
10 червня відбулася прес-конференція «Постанова №637 – новий удар Кабміну по правах переселенців». Разом із змінами до Постанови №509, через яку переселенці були позбавлені пенсій та соціальних ...
Додано:
Громадський Простір
10 червня відбулася прес-конференція «Постанова №637 – новий удар Кабміну по правах переселенців».
Разом із змінами до Постанови №509, через яку переселенці були позбавлені пенсій та соціальних виплат, Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Постанови № 637 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат ВПО». Постанова №637 запускає в дію дискримінаційні процеси щодо переселенців, адже вона не лише НЕ полегшить процес відновлення виплат, але й тягне за собою нову хвилю посиленого контролю за переселенцями та втручання в їхнє особисте життя.
Таміла Ташева, співзасновник та координатор громадської організації «КримSOS», зазначила: «Постанова №627 нівелює всі позитивні надбання як закону, довгоочікувані зміни до якого були прийняті в січні, так і Постанови №509, що була приведена силами громадськості у відповідність до закону. Там є багато критичних для переселенців норм. Одна з таких норм, наприклад, змушує людину у триденний термін засвідчити свою фізичну присутність, якщо до неї прийшли з перевіркою фактичного місця проживання. Але що робити у випадку, якщо людина елементарно поїхала у відпустку чи відвідати рідних? Таким чином під каток репресій потрапили в першу чергу звичайні переселенці».
Правозахисники висловили обурення щодо пункту у новому Порядку контролю за виплатами у якому зазначено, що перевірки за місцем фактичного проживання переселенців будуть проходити раз на півроку. Однак, проект передбачає цілу низку підстав для додаткових перевірок.
«Найбільше побоювання викликає введення системи перевірок місць фактичного проживання переселенців як умови для призначення чи відновлення соціальних виплат. Практика показує, що зазвичай такі перевірки проводяться без попередження, у робочий час, коли переселенці, як і будь-які інші громадяни України, можуть знаходитися, наприклад, на роботі чи у будь-якому іншому місці, – підкреслила Ольга Аношкiна, юристка БФ «Восток-SOS». – У разі набрання чинності змін до постанови Уряду № 637, слід очікувати ускладнення і без того непростих процедур оформлення та відновлення соціальних виплат для переселенців. Слід зазначити, що мова йде не тільки про адресну допомогу на оплату проживання переселенців, а й про пенсії, допомоги одиноким матерям, малозабезпеченим сім’ям та всіх інших видах соціальної допомоги від держави».
Також порушенням закону правозахисники вважають той факт, що громадського обговорення проекту не проводилося.
Олена Виноградова, правовий аналітик БФ «Право на захист»: «Новий Уряд обіцяв активно залучати громадськість до обговорення всіх важливих рішень, але вчергове ми стали жертвами політичних обіцянок. На відміну від проекту постанови про облік ВПО, проект змін до 637 постанови щодо соціальних виплат ВПО був повністю прихований від громадських організацій. Громадське обговорення вказаного проекту акту НЕ проводилось. Більше того, у пояснювальній записці до проекту акту вказано, що він не потребує обговорення з громадськістю, хоча подібні акти обов’язково мають проходити громадське публічне обговорення».
У своєму виступі Тетяна Матяш, правозахисник, адвокат, переселенець, підкреслила, що ця постанова порушує конституційні права і закони. Адже всі виплати передбачені Законом України і Кабмін не має права самостійно звужувати коло осіб, які можуть отримувати ці виплати.
«Ми зараз готуємо позов на скасування Постанови № 637 і чекаємо, набере Постанова чинності, чи ні. Крім того, ми запрошуємо всіх небайдужих на акцію протесту, яка відбудеться 14 червня 2016 р. о 14:00 під Кабміном. Захистить права сусіда, щоб завтра не були порушені ваші права!», – закликала Тетяна Матяш.