Під’їзд, якого не стало. Як у Запоріжжі відновлюється будинок на Соборному

У центрі Запоріжжя, на проспекті Соборному, завершують відновлення будинку №151. У п’ятиповерхівці відбудували повністю зруйнований влучанням ракети під’їзд, відновили квартири, а також оздоблення ...

maxresdefault (1)
Під’їзд, якого не стало. Як у Запоріжжі відновлюється будинок на Соборному
У центрі Запоріжжя, на проспекті Соборному, завершують відновлення будинку №151. У п’ятиповерхівці відбудували повністю зруйнований влучанням ракети під’їзд, відновили квартири, а також оздоблення фасаду. Будинок був зведений у 1955, коли в Радянському Союзі вже почалася, але ще набрала обертів кампанія “боротьби з архітектурними надмірностями”, і сторона, яка виходить на проспект, рясніє декоративними елементами й візерунками. Також фасад облицювали автентичною плиткою, виробленою за оригінальною технологією 1950-60-х років.

Історія відновлення — у матеріалі Суспільного з циклу “ТутРемБуд”.

Команді реставраторів довелося провести архівні розвідки. “Тут не просто будівельні роботи, це — науково-будівельні роботи”, — розповідає Олександр Андреєв, директор КП “Управління капбудівництва”. Він показує плитку, виготовлену з унікальної глини:

“Фасад виконаний з шамотної плитки Мілея. Це — нова плитка, яку ми виготовили за тими технологіями, за якими вона виготовлялась у 50-х роках минулого століття. На жаль, з 60-х років вона вже не виготовляється, технології майже втрачені. Тому нам цей шлях довелося проходити спочатку”.

Зроблено вручну: у Запоріжжі виготовляють унікальну плитку для відновлення будинку після обстрілу РФ

Матеріал для плитки привозили зі Слов’янська Донецької області — для цього тимчасово відновило роботу тамтешнє підприємство, яке перебуває під обстрілами. Запорізькі майстри, які працювали з глиною, потім знаходили у ній уламки від снарядів.

Для оздоблення фасаду, за словами Андреєва, вручну виготовили дві тисячі плиток. Поки що відновлена частина будинку відрізняється кольором — вона світліша. Але з часом потемніє й окислиться — від дощів та вуличного пилу, а стару частину будинку також відчистять спеціальними реагентами, пояснює Андреєв:

“Тут, окрім шамотної глини, присутні домішки різних металів, вони будуть окислені. Півтора-два роки — і зруйнована частина з уцілілою будуть майже вже в одній кольоровій гамі”.

“О 5:20 ранку вибігали всі напівголі… Нікому не побажаєш такого відчути!,” — мешканець будинку №151 Олександр Турков пригадує події ранку 6 жовтня 2022, коли влучанням був зруйнований цілий під’їзд, а також пошкоджений сусідній. Загалом — 24 квартири.

Російські військові атакували Запоріжжя. Внаслідок ракетних ударів зруйновані будинки, загинуло щонайменше 7 людей

“Ремонти у всіх квартирах робляться по стандарту. У нас немає вибіркового підходу. Всі квартири зроблені з якісних сучасних матеріалів. Можемо пройти і подивитися, що квартири всі однакові”, — Андреєв показав одну з відремонтованих квартир.

Також у всьому будинку замінили комунікації і дах — тепер він пожежостійкий, капітально відремонтували усі 15 під’їздів, встановили автоматичну систему керування — відкрити двері можна за допомогою смартфону.

У дворі збудували підземне укриття, над ним, на поверхні — буде дитячий майданчик і газон.

“Ремонт, яка бачите, добрий, так. Для тих, хто загинув, і їх рідних — слабка розрада, звісно. Але для тих, хто живий… Напевно, цей двір і цей будинок будуть найкрасивіші у місті”, — каже мешканець будинка Олександр Турков.

Проєктна вартість відновлення будинку — 360 мільйонів гривень. За словами Андреєва, відновлювальні роботи фінансують з трьох джерел: це державний і місцевий бюджети, а також група Метінвест, зокрема комбінат “Запоріжсталь”. Адже саме цей будинок у 1950-х був побудований на замовлення комбінату.

Будинок на проспекті Соборному — пам’ятка місцевої архітектури. Будівля стала одним з останніх зразків архітектури радянської неокласики, розповідає історик Михайло Мордовськой.

“Будинок був побудований у 1955 році. Це час, коли виходить постанова “Про боротьбу з архітектурними надмірностями”. І архітекторам був невеличкий наганяй за настільки пишну архітектуру. Вони втілили всі свої фантазії, саме тому 151-й будинок виглядає настільки урочистим, настільки багатим на декор, на якісь деталі, що його можна розглядати нескінченно довго”, — каже Мордовськой.

Дрібні декоративні деталі і візерунки на фасаді реконструюють максимально прискіпливо і точно. Змінили тільки ідеологічні символи: замість радянських зірок і серпа із молотом тепер український тризуб, — каже Мордовськой: “Як на мене, має дуже гармонійний і класний вигляд”.
Віддати ключі від квартир власникам квартир, за словами директора КП, планують на початку літа.
 
Нагадаємо, на платформах Суспільного стартував цикл мультимедійних документальних історій «ТутРемБуд» — про відновлення й відбудову українських міст і містечок, житлових кварталів та інфраструктури, культурних пам’яток та спортивних закладів. Це матеріали з десяти фронтових регіонів України уздовж російсько-українського кордону — від Чернігова на північному сході до Одеси на південному заході.

Репортажі можна переглядати на ютубі, сайті Суспільне Новини й інших диджитал-платформах трьох хабів Суспільного: південного (Суспільне Одеса, Суспільне Миколаїв, Суспільне Херсон), східного (Суспільне Харків, Суспільне Запоріжжя, Суспільне Дніпро та Суспільне Донбас) та північно-східного (Суспільне Чернігів, Суспільне Суми, Суспільне Полтава); у випусках новин на Суспільне Херсон, інших місцевих каналах Суспільного та на Українському Радіо.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи