«Під лежачий камінь вода не тече». Як розвивається кооперація на Львівщині

Кооперативний рух в Україні набирає обертів. Саме Львівщина вважається лідером цього напряму.Аби на власні очі побачити, як селяни Львівської області працюють для розвитку своєї місцевості, збирають ...

Додано:
powerreform

на сайт
«Під лежачий камінь вода не тече». Як розвивається кооперація на Львівщині

Кооперативний рух в Україні набирає обертів. Саме Львівщина вважається лідером цього напряму.

Аби на власні очі побачити, як селяни Львівської області працюють для розвитку своєї місцевості, збирають та переробляють продукцію, Львівським Центром розвитку місцевого самоврядування була організована навчальна поїздка «Організація і робота молочних кооперативів» для представників Житомирської, Рівненської та Вінницької області.

Від Баранівської ОТГ приймала участь у візиті Оксана Загорська, керівник проекту ЄС «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ», яка поділилася своїми враженнями від поїздки.

Протягом 6-8 лютого делегація ознайомилася з роботою Львівської аграрної дорадчої служби, Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА, кооперативів «Молочар», «Горбогори» та «Покрова».

Цікавий той факт, що в Львівській області є 37 діючих сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, зокрема 7 утворених у 2018 році. 1125 осіб є членами таких кооперативів.

Хоча на початковому етапі було важко переконувати людей вступати в кооперативи, бо вони сприймали це як пропозицію про відновлення радянських колгоспів. Та Львівською аграрною дорадчою службою проводилися навчання для селян, де «на пальцях» пояснювали людям, що усе, що вони створять – це їхнє і що саме вони будуть вирішувати подальший розвиток кооперативу. Ще дуже важливим моментом для створення кооперативу є наявність лідера, який би зміг зорганізувати селян та повести за собою. Після таких роз’яснень та навчань люди поступово почали об’єднуватися.

Вразила активність Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА, який шляхом написання проекту секторальної підтримки «Нові точки зростання для сталого розвитку гірських територій», залучив 17,6 млн. грн. грантових коштів, а на проект «Розвиток сільського підприємництва та інфраструктури агротуристичного кластера «Горбогори» – 27,6 млн. грн.

Також завдяки міжнародній технічній допомозі уряду Канади з 2017 року на території Львівської області впроваджується проект «Розвиток молочного бізнесу в Україні». В рамках даного проекту протягом 2017-2018 років вже відкрито 20 сімейних молочних ферм, встановлено на 4 пасовищах доїльні пункти, надано 20 доїльних апаратів, закуплено обладнання для лабораторії для дослідження молока на суму 185 тис. доларів, а на 2019 рік заплановано будівництво кооперативного заводу з переробки молока.

Дані факти підтвердилися, коли ми відвідали СОК «Горбогори». Членами даного кооперативу в основному є малі фермерські господарства. Дуже цікава практика надання послуг даного кооперативу для свої членів. За залучені кошти збудований магазин, в якому продаються продукти виробництва фермерів: риба, молоко, овочі, фрукти тощо. Кооператив на покриття власних потреб (заробітна плата, утримання приміщення магазину тощо) робить націнку 15% на товар члена кооперативу.

В даному магазині я придбала фруктові чіпси виготовлені місцевим ФОПом. Така собі цікавинка дуже смачна та корисна і недорого. Даний кооператив наразі буде сприяти розвитку сільського зеленого туризму. За залучені грантові кошти планується будівництво туристично-інформаційного центру, закупівля сільськогосподарської техніки, проведення ІІІ фестивалю «ГорбоГори» та розробка туристичних маршрутів.

Наступний кооператив «Покрова», який відвідала наша делегація, дещо примножив мої знання: як правильно випасати худобу, які зручні доїльні пункти на пасовищах, як правильно заготовляти сіно, як правильно вигодовувати телят тощо.

«Коли до нас приїхали фахівці Львівської Аграрної Дорадчої Служби і почали вчити, то навіть я спочатку не сприймала їх поради серйозно. Однак даний кооператив розвивається саме завдяки підняттю рівня освіти наших членів кооперативу», – сказала Марія Дискант, сільський голова Заболотцівської сільської ради.

Як зазначила голова СОК «Покрова» Надія Романчук, кооператив охоплює 300 членів, які утримують більше 500 корів та здійснює заготівлю молока по 13 селах. В кооперативі працює 11 осіб. «Вже з сусідніх районів хочуть до нас приєднуватися» – зауважила пані Надія. Кооператив забезпечує стабільний збір молока по стабільній ціні 5,50 грн., крім того заводи сплачують від 1,50 грн. до 2,50 грн. за 1 л молока для кооперативу за надані послуги. Селяни радіють, що за кошти ДФРР у 2018 році закуплено молоковоз, а за грантові кошти у 2019 році розпочнеться будівництво молокопереробного заводу.

«Кожний успіх дається не просто, ми продовжуємо навчатися, бо розуміємо, що без допомоги Львівської ОДА, Львівської Аграрної Дорадчої Служби та залучених грантових коштів не було б таких результатів», – додала Марія Дискант.

Отже, я ще раз для себе визначила, що той хто співпрацює, навчається, не боїться рухатися вперед, не оглядаючись, завжди приречений на відповідний результат. Не можна думати, що ти все знаєш, і ніяка підтримка та нові знання тобі не допоможуть. Не можна опускати руки і чекати, що хтось прийде та вирішить всі твої проблеми. Для цього потрібно докласти і власні зусилля…

********

У Баранівській ОТГ створено три кооперативи:

  • у селі Рогачів, де найбільше мешканців тримають корів, створено молочний СОК «Мілка» (38 членів, в тому числі й одне фермерське господарство). Незабаром тут почнеться будівництво міні сироварні цього кооперативу за кошти гранту в рамках проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ». Вже виділено земельну ділянку, розроблено проектну кошторисну документацію. 
  • у селищі Полянка створений ягідний СОК «Комора» (7 членів), для якого заплановане будівництво сховища для зберігання ягід теж в рамках проекту.  Селище розташовано в оточенні лісів, одним з ключових джерел заробітку є збір лісових ягід, переважно чорниці. Але такий робочий сезон триває один-два місяці, а зібраний урожай місцеві вимушені у той же день за заниженими цінами продавати закупівельникам. Встановлення холодильного обладнання для зберігання ягід підвищить тривалість зберігання ягід, а також збільшить доходи мешканців.
  • одним з перших почав працювати рибний кооператив «Смолка 2017» в селі Іванівка, в якому понад 100 членів, залучених з початку діяльності проекту. 8 липня 2018 року був проведений фестиваль “День рибака” на річці Смолка. Тут встановлено пірси, альтанки, мангали, двічі у водойму запускали мальок коропа та білого амура.

Таким чином у рамках проекту уже створено прецеденти, коли дорослі мешканці досягли домовленостей між собою, розуміючи, що у співпраці вони зможуть досягнути комерційного успіху.   

Проект «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» реалізується Баранівською міською радою, Інститутом громадянського суспільства та ПП «Галекс-Агро» за фінансової підтримки Європейського Союзу. 

Оксана Загорська, керівник проекту ЄС «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ»

IMG_20190207_090732_HDR

IMG_20190207_091204_HDR

IMG_20190207_100109_HDR

IMG_20190207_100209_HDR

IMG_20190207_110435_HDR

IMG_20190207_110454_HDR

IMG_20190207_113058_HDR

IMG_20190208_104119_HDR

IMG_20190208_110044_HDR

IMG_20190208_110632_HDR

IMG_20190208_133607_HDR


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

У Львові відбулась вулична акція «Насильство — не традиція»

«Ба та Ді проти брехні»: медіа ШоТам презентує новий проєкт для старшого покоління

Рік завершується, а робота в третьому секторі ні

Платформа майбутньої професії: В Україні розвиватимуть напрямок профорієнтації підлітків з вразливих категорій населення

Женевська декларація прав дитини 2024

У 4 старостатах Білозерської громади на Херсонщині стартував проєкт з утеплення укриттів для безпечного перебування в холодний період

  • http://2show.com.ua Oles

    Цікаво