Перспективи телехоспісної допомоги в Одесі

У жовтні 2020 р., дякуючи проекту Асоціації паліативної та хоспісної допомоги , в м.Одеса впроваджується телехоспіс. Це – інноваційна послуга, яка полягає на тому, що пацієнти вдома отримують ...

Додано:
Alexander Wolf

news 2-engl
Перспективи телехоспісної допомоги в Одесі

У жовтні 2020 р., дякуючи проекту Асоціації паліативної та хоспісної допомоги , в м.Одеса впроваджується телехоспіс. Це – інноваційна послуга, яка полягає на тому, що пацієнти вдома отримують медичні, психосоціальні та інші консультації, дякуючи телекомунікаційному обладнанню (ноутбуки, планшети).

Соціальні служби залучені до проекту лише частково. У перспективі, соціальна послуга паліативного догляду вдома має надаватися у тісній міжвідомчій співпраці між соціальними та медичними службами і неурядовими організаціями, зокрема, товариством Червоного Хреста. У медичних висновках має бути повніша інформація про стан здоров’я особи як такої, що має невиліковну хворобу та обмежений прогноз життя. Необхідно опрацювати списки підопічних разом із медичними закладами. Має діяти система навчання (підготовки) фахівців і волонтерів.

Як приклад, можна навести Польщу, де паліативна допомога розвивається близько 50 років. А, через поширення пандемії, потреба саме в онлайн послугах актуалізується. Вся система телехоспісу передбачає наявність онлайн помічника (віртуального помічника з можливістю підключення “живої” людини до чату, присвяченого відповідям на запитання пацієнтів). До помічника можна звернутися з будь-якого питання щодо догляду з будь-якого телефону. Доступні відповіді від лікарів, медсестер, психологів, соціальних працівників, дієтолога, священика та інших фахівців. Зараз у цю систему планується впровадити штучний інтелект, та ще більше персоналізувати відповіді.  Вдома у пацієнта встановлені датчики руху, веб-камери, SOS-кнопки, GPS-термінали, мікрофони, колонки, датчики рахунку кроків, біорітмів сну, відеофіксація подання ліків через катетер і т.д. Сам п’ацієнт носить щось на зразок фітнес-браслету. “Розумна” система, спостерігаючи за пацієнтом, вивчає його / її звички і реагує на їх зміну чи відхилення від них. Це відбуваєься шляхом накопичення данних через певні проміжки часу і т.д. У разі відхилень, система сама повідомляє хоспіс. Є багато фірм і організацій, які пропонують різне обладнання (вся схема може коштувати до 500 000 грн і в цю суму входить обладнання – термінали, монітори, Wi-Fi, блютуз-станції і т.д. та його монтаж. Ці фірми провадять навчання для фахіців.

До речі, більш детально використання штучного інтелекту в паліативній медицині розглядається в статті провідних фахівців з цього питання А.В.Царенка, О.О.Вольфа та інших  («Соціально-медичні аспекти впливу економічної кризи внаслідок пандемії Covid-19 на паліативну та хоспісну допомогу у світі та в Україні»).

Таким чином, перспективами розвитку телехоспісу в Одесі можуть бути закупка Програмно-апаратного комплексу для телеметрії та телемедичного консультування, розробка додатку та його встановлення, налаштування голосового помічника, опрацювання та завантаження у відкритий доступ наявних посібників і відео-інструкцій з догляду вдома.

Олександр Вольф, голова БО «Асоціація паліативної та хоспісної допомоги», [email protected]


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Триває набір у групу WOnder School для представниць ГО

В Харкові відновили приміщення 8 бізнесів

Спільними зусиллями — заради життя новонароджених

В Україні запустили освітню платформу про відновлення громад — “Простір знань: відбудова зі змістом”

ГО «Ліга молодіжних рад» розширює горизонти можливостей: безкоштовний Google Workspace + ШІ для молодіжних рад по всій Україні

Прийом заявок на Національний конкурс «Благодійна Україна-2024» продовжено до 11 травня 2025 року