Перші кроки громад з U-LEAD: підтримка та навчання

25 жовтня в Україні відбулися перші місцеві вибори, на яких громадяни держави обрали депутатів і очільників 1469 територіальних громад. При цьому нові органи місцевого самоврядування матимуть ...

Додано:
genova

122720934_3267287773320132_9200973817886134146_n
Перші кроки громад з U-LEAD: підтримка та навчання

25 жовтня в Україні відбулися перші місцеві вибори, на яких громадяни держави обрали депутатів і очільників 1469 територіальних громад. При цьому нові органи місцевого самоврядування матимуть розширене коло повноважень порівняно з попередніми та потужні можливості для забезпечення розвитку спроможних громад.

На півдні України (враховано Одеську, Миколаївську, Херсонську, Запорізьку, Дніпропетровську і Кіровоградську області) у найближчі тижні запрацюють 394 укрупнених територіальних громад. Найбільше їх на Одещині – 91, та Дніпропетровщині – 86. У Запорізькій області утворено 67 тергромад, у Миколаївській – 52, а у Херсонській та Кіровоградській – по 49. При цьому понад третина – 153 громади – є новоутвореними, тобто з’явилися на мапі адміністративно-територіального устрою держави відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України. 

Втім, усі громади – і новоутворені, і ті, які розширили свої межі,  але були об’єднані раніше на добровільних засадах, і ті, які зберегли попередні конфігурації, мають вирішити низку питань, в першу чергу організаційно-кадрових, аби провести реорганізацію та розпочати реалізацію повноважень відповідно до оновленого законодавства. 

Для того, аби допомогти громадам розпочати новий етап, що стартував після завершення місцевих виборів, надати необхідні роз’яснення та консультаційну підтримку, Програма “U-LEAD з Європою” розробила пакет навчальних та інформаційних матеріалів під загальною назвою “Перші кроки новостворених громад”. Пакет підтримки містить наступні модулі:

1) підготовка та проведення першої сесії,

2) кадрові питання,

3) реорганізація,

4) підготовка та проведення бюджетної сесії.

Ці матеріали охоплюють усі аспекти проблемних питань, які постануть перед новообраними радами. 

Заходи проводяться онлайн у форматі вебінарів, індивідуальних та групових консультацій, а також постійну підтримку щодо підготовки документів.

Діяльність Програми в цьому напрямку вже розпочалася і триватиме до кінця січня, зокрема й для громад південних областей України.

«Після місцевих виборів 25 жовтня 2020 року на громади чекають нові завдання та виклики. Ми знали про це і підготували пакет навчальних та інформаційних матеріалів “Перші кроки новостворених громад”. У ньому ми пропонуємо наші досвід та поради для підготовки до першої сесії та опрацювання першого бюджету на 2021 рік, допомагаємо вирішувати організаційні та кадрові питання рад», – пояснює директор Програми “U-LEAD з Європою” від GIZ Бастіан Файгель.

Зараз Регіональні офіси Програми проводять десятки онлайн-заходів для представників усіх громад – а це сотні учасників і учасниць по всій країні, зокрема й в південних областях, представники громад яких дуже активно долучаються до навчання.

 “Під час наших вебінарів і консультацій радники Регіональних офісів інформують про три основні тематичні блоки: щодо підготовки та проведення першої сесії в територіальній громаді; щодо основних юридичних аспектів набуття та припинення повноважень посадових осіб органів місцевого самоврядування й вирішення кадрових питань; щодо виконання бюджету до кінця бюджетного періоду та організації бюджетного процесу територіальної громади. Окремо надаються детальні роз’яснення про 10 кроків місцевої ради після проведення виборів, проходження служби в органах місцевого самоврядування тощо”, – розповідає керівниця Одеського Регіонального офісу Програми Юлія Молодожен.

123219774_3273429976039245_6631229460573635398_o

“Кожній громаді, яка стає на новий шлях, дуже потрібна кваліфікована допомога. Важливо, дотримуючись норм законодавства, провести всі необхідні зміни, правильно вирішити кадрові питання, врахувати всі вимоги і налагодити ефективну роботу громади. А тому команда Програми “U-LEAD з Європою”, як завжди, стане для громад надійною підтримкою і допомогою”, – зазначає керівниця Дніпропетровського Регіонального офісу Олена Тертишна.

“Це надзвичайно важливий етап для кожної територіальної громади. Нещодавно, 3 листопада, Верховна Рада України прийняла законопроєкт №3651-д в першому читанні, який врегульовує питання правонаступництва комунального і державного майна, бюджетних ресурсів, прав та зобов’язань, а отже дає можливість працювати новообраним органам місцевого самоврядування. І важливо, щоб представники всіх місцевих рад, які увійшли до складу новоутворених громад, долучалися до таких заходів та разом бралися до роботи”, – підкреслює Тетяна Бордюг, керівниця Запорізького Регіонального офісу.

“Після виборів життя тільки починається. Навіть тим громадам, які були об’єднані раніше і реалізували чимало змін та мають чималий досвід, зараз теж багато чого доведеться робити вперше. Що вже казати про нові громади, для яких усе –  вперше?  Для нас – велика допомога – такі навчальні заходи. Зручно, що вони проходять онлайн: це і безпека, і можливість долучитися, не витрачаючи час на дорогу, а ще – безцінна нагода поспілкуватися і з фахівцями Регіональних офісів, і з колегами. А питань у нас чимало, і всі вони – дуже конкретні. Наприклад, як правильно зробити запис у трудовій книжці про звільнення голови, секретаря, старост, чи буде створена ліквідаційна комісія, як саме слід вносити зміни до бюджету, коли внесуть зміни до штатного розпису… І таких питань – десятки, якщо не сотні. Тож добре, що Програма “U-LEAD з Європою” надає нам безкоштовну і повсякчасну допомогу. Знання у наш час, вкотре переконуюся, – важливіші за все”, – розповідає Петро Бойчев, голова Василівської новоутвореної громади з Одещини.

Зазначимо, що консультативна підтримка реорганізації триватиме до червня 2021 року, оскільки, виходячи із попереднього досвіду, цей процес може зайняти до 6 місяців. Для того, щоб долучитися до заходів Програми у вашій області, слід звернутися до Регіональних офісів:

Дніпропетровський: [email protected] 

Запорізький: [email protected] 

Кіровоградськи: [email protected]

Миколаївський: [email protected]

Одеський: [email protected]

Херсонський: [email protected]

Ознайомитися з посібником для громад про перші кроки можна тут.

 

Євгенія Генова, експертка з висвітлення Програми “U-LEAD з Європою”


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи