Нейтральним бути точно не можна!

Раїса Сонько,  жителька Станіславської ОТГ, членкиня місцевої Молодіжної ради громади, минулого року спільно з командою однодумців вперше написала проект і одразу отримала підтримку. У рамках ...

Додано:
fkv

Фото 6. Члени Молодіжної ради та волонтери прибирають скелі
Нейтральним бути точно не можна!

Раїса Сонько,  жителька Станіславської ОТГ, членкиня місцевої Молодіжної ради громади, минулого року спільно з командою однодумців вперше написала проект і одразу отримала підтримку. У рамках ініціативи на ринковій площі у с. Станіслав відновлено роботу гучної трансляції, яка не працювала багато років. 

“З’явилася впевненість у своїх силах, і розуміючи, що у 2020 році буде проводитися конкурс проектів «Місцеві ініціативи для розвитку громад» від Програми DOBRE, я знову замислилася, що можна зробити корисного для своєї громади.

І ось мені спало на думку разом із однодумцями з Молодіжної ради Станіславської ОТГ розробити проект, покликаний виховувати у мешканців культуру поводження з твердими побутовими відходами. Адже необхідно змінювати погляд місцевих жителів на проблему поводження з ТПВ, всіляко залучати їх до спільного вирішення цього питання. На жаль, наразі більшість мешканців не бачить потреби у належному складуванні та сортуванні відходів. Абсолютно переважає індивідуальне вивезення ТПВ на стихійні сміттєзвалища, які часто розташовані на привабливих, з точки зору, ландшафту або природи ділянках (урвища, пляжі). Відходи гниють на сміттєзвалищах, забруднюють Дніпро-Бузький лиман та руйнують екосистеми. Такий стан справ негативно впливає і на здоров‘я місцевих жителів”.

Фото 1. Навколишнє середовище у Станіславській ОТГ до початку реалізації проєкту

Навколишнє середовище у Станіславській ОТГ до початку реалізації проєкту

Звісно, окрема людина або громада не має достатньої сили впливати на ситуацію поодинці. Результату можна досягти лише спільними зусиллями та розумінням того, яка відповідальність покладається на кожному рівні управління відходами. Адже держава може дати кошти на сміттєвоз, наприклад, а мешканці й далі будуть носити сміття у скелі, ярки, ліси, викидати його обабіч дороги. Бо раніше такої послуги не було – діди так робили, батьки так робили, і молодь наслідує їх стиль життя.

Фото 2. Ініціатива «Друге життя вживаних речей»

Ініціатива «Друге життя вживаних речей»

Раїса розповідає:

Раніше я долучалася до «суботників» і толок. Маю невелику родину саджанців у сквері неподалік дому. Вдома вже давно сортуємо відходи, відштовхуючись від місцевих реалій. Розділяємо органічні відходи від побутових, окремо збираємо метал, папір, скло. А пластик, що робити з ним?  У мене було декілька екосумок, проте їх я подарувала близьким і знайомим. Потім власноруч пошила собі «шопер» з уживаної джинсової сорочки, набір торбинок зі старої чоловічої сорочки та спідниці. Пакетів у нашій родині поменшало. Солодку воду не купуємо. Та мені цього стало замало. Захотілося вийти за рамки родини. Особливо після весняних вітрів і споглядання сумної картини пакетів, що літають пшеничними полями. Ніби прапори людської байдужості та безвідповідальності перед  майбутнім, вони тріпотіли на гілках дерев і кущів. 

Фото 3.  Обмін пакетів на екосумки

Обмін пакетів на екосумки

З одного боку, я була в розпачі, що не вистачає подарунків (10 пляшок довелося терміново докупити, аби не образити дітей, які так їх бажали). З іншого – побачила готовність місцевих жителів до трансформації власних звичок і поведінки. І нехай вони отримували за свої старання матеріальне заохочення, врешті-решт, усі ми одержали більш цінні нематеріальні дивіденди, такі як чисте довкілля. Пластикові пляшки передали комунальному підприємству, а пакети відправили громадській організації «Зелений птах» на переробку, оскільки навіть у нашому обласному центрі відсутні пункти прийому пакетів. 

Фото 4. Обмін ПЕТ-пляшок на багаторазові

Обмін ПЕТ-пляшок на багаторазові

Сподіваюся, що акція «АльтернативаЄ!» прийде до душі іншим ініціативним громадянам країни. Мені буде неймовірно приємно дізнатися, якщо хтось перейме цю ініціативу. Адже добрими справами та ідеями треба ділитися.

Фото 5. Правила акції «Альтернатива» Є!»

Правила акції «Альтернатива Є!»

Голова Молодіжної ради Станіславської ОТГ Анна Сербін так прокоментувала підсумки акції: «Чиста і гарна громада залежить від її жителів та їх свідомості. Тож дякуємо усім, хто долучився до нашої ініціативи, а це 160 жителів громади з трьох її населених пунктів! Віримо, що хай і маленькими, але спільними кроками ми зможемо зробити наш край чистішим і привабливішим».

Фото 6. Члени Молодіжної ради та волонтери прибирають скелі

Члени Молодіжної ради та волонтери прибирають місцеві скелі

Учасниця акції, Марина Мазуркевич, поділилася враженнями: «Я з радістю взяла участь у цьому заході. Корисно було замислитися над тим, які речі є використовуються тільки один раз, а які – багаторазові? Куди діваються вживані речі, як сортуються відходи? Ми маємо постійно думати про це і дбати про довкілля».

Також, у рамках проекту «Громада без сміття» ми проводимо інформаційну кампанію із роз’яснення важливості та правил сортування відходів, використовуючи новостворене радіо «Голос громади» та Фейсбук-групу нашої Молодіжної ради. Особливу увагу приділяємо навчанню жителів громади: 1) для малечі – заняття у садочках із використанням ігор-сортерів, придбані у рамках проекту; 2) для школярів – онлайн-урок Children’s ЕКО-school. Дидактичні ігри, що закупили за проектом для шкіл, передали за призначенням. Відтепер, після закінчення карантину та відновлення роботи освітніх закладів, вони стануть у пригоді під час проведення екологічних уроків та у гуртковій діяльності (приклад за посиланням). Крім того, розпочали збір пропозицій від мешканців щодо проекту Плану покращення послуги поводження з твердими побутовими відходами у Станіславській ОТГ. Документ покликаний поліпшити екологічну ситуацію, навести лад у сортуванні та складуванні відходів, акумулювати кошти місцевого бюджету на першочергові потреби (посилання).

Однак, ми не зупиняємося. Попереду ще багато роботи: онлайн-консультації з представниками місцевої влади та громадськості щодо поводження із ТПВ у громаді, воркшопи для дорослих «Як правильно поводитись з побутовими відходами; «Практикум свідомого громадянина», інші просвітницькі та інформаційні заходи. Завершення нашого проекту стане лише щаблем на сходах до мрії жити в чистій громаді.

Фото 7. Раїса Сонько із сином Ванею

Раїса Сонько із сином Ванею

Окремо хочу подякувати всім, хто підтримав проект, команді однодумців, усім, хто вже долучився до заходів і ще долучиться. Всі ми великі молодці! Будьмо свідомими, будьмо екологічними.

Нейтральним бути точно не можна!

 

Раїса Сонько,
жителька Станіславської ОТГ, членкиня місцевої Молодіжної ради громади

 

Проект «Громада без сміття» реалізує Молодіжна рада Станіславської ОТГ у рамках проекту «Голос громади в місцевому самоврядуванні», який виконує ГО «Громадський центр «Нова генерація», регіональний партнер програми USAID DOBRE у Херсонській області


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE

У Києві презентовано напрацювання проекту із залучення жителів до процесів відновлення в громадах

Громади звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей

  • Карэн Гамбарян

    Здоровски! Маладца!