Національний дебатний турнір 2020: підсумки і перемоги

Вже 4 роки поспіль ВІ “Активна Громада” активізує молодь на участь в дебатах. Молоді люди беруть участь у національних дебатах з політичних реформ і отримують цікаві призи та визнання. Цьогоріч ...

Додано:
Tetiana Kavunenko

Debaty-pidsumky-1-1024x576
Національний дебатний турнір 2020: підсумки і перемоги

Вже 4 роки поспіль ВІ “Активна Громада” активізує молодь на участь в дебатах. Молоді люди беруть участь у національних дебатах з політичних реформ і отримують цікаві призи та визнання. Цьогоріч дебатний турнір відбувся у 23 містах України за форматом Британські парламентські дебати на платформі ZOOM.

11 грудня відбувся Національний дебатний турнір, під час якого відбулися змагання команд у двох раундах та фіналі.

За словами Тараса Шевченка, заступника міністра культури та інформаційної політики, “дебати – це не тільки про критичне мислення. Це про відповідальність та активність”. 

“Бути активним – класно і важливо. Але на мою думку, недостатньо. Відповідальність має бути на 1 місці. Активізм – це важлива роль, однак, безвідповідальний активізм може бути навіть шкідливим. Важливо з відповідальністю ставитися до всього, що ви робите. Я вірю в те, що людина розвивається завжди й закликаю вас бути активними та відповідальними громадянами”, – зазначив Тарас Шевченко. 

Ян Т. Вудворд, директор-резидент Національного демократичного інституту (НДІ) в Україні поділився своїм досвідом участі в дебатах та розповів, як дебати вплинули на його життя. 

“Для мене сьогодні в радість бути із вами. Я вже 4 роки поспіль відвідую ці зустрічі. Я в душі теж молодий і тому дуже радий, коли ми можемо працювати із молоддю. Мені дуже подобаються дебати. Це те, що стало поштовхом до розвитку мого критичного мислення і до роботи в політиці. Розповім про свій перший досвід дебатів. Я навчався в школі, брав участь у дебатах. У на це був обов’язковий процес. Пам’ятаю, що ми мали дебатувати на тему смертної кари в США. На той момент мені було 15. Я тоді підтримував смертну кару, бо вважав, що якщо ви в когось забрали життя, ви маєте бути за це покараним. Далі я почав досконально вивчати це питання. І моя точка зору після того, як я його дослідив, після дебатів, кардинально змінилася. Найважливіше під час дебатів – ми вчимося формувати думку, шукати факти, аби дізнатися більше про те, що важливо для суспільства. Я обожнюю аргументацію, дебати, критичне мислення. Я вдячний всім координаторам, які працювали по всій Україні. Я сподіваюся, що вже якомога скоріше ми зможемо зустрітися за філіжанкою кави. Ви завжди мене дуже надихаєте! Ви всі є причиною того, чому українське суспільство залишається оптимістами. Наші опитування (опитування, які проводив НДІ, – ред.) громадської думки показують, що українці не втрачають свого оптимізму. Причиною цього є якраз активні люди, які піклуються про свої громади, хочуть змінювати світ на краще. Як на мене, вже цей факт вказує на те, чому дебати мають таку вагу. Ви всі вже є лідерами. Важливо, щоб ви відточили всі ці навички, навчилися, як формувати точку зору, доносити свої думки, аргументувати, шукати рішення суспільних проблем”, – зазначив Ян.

Він також розповів, що саме завдяки дебатам почав свою діяльність на політичному поприщі. 

“Дебати та критичне мислення – це те, що вивело мене на шлях політичної діяльності. Я долучився до роботи в ГО, коли навчався в університеті, далі – була робота в НДІ. Можна мати власну думку, відкритий спосіб мислення, але за допомогою дебатів ви вчитеся правильно цю думку викладати, аргументувати. Це й привело мене через громадський сектор в політику. Чому ми зараз не зібралися в аудиторії? Через пандемію. Вона жахливо вплинула на увесь світ. Але це рік, коли ми навчилися багато нового. Те, що надихає мене – це те, що роблять активісти. Співи на дахах будинків в Бергамо, люди по всьому збираються, щоб підтримати один одного. Як добре, що люди можуть об’єднувати свої зусилля і борються за те, що є важливим. Мене дуже надихають активісти й такі люди, як ви”, – каже Ян.

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”, співзасновниця ВІ “Активна Громада” теж розповіла про свій досвід участі в дебатах. 

“Я в дебатах почала брати участь, починаючи з 8 класу. Потрібно було готувати кейс і конр-кейс. Тобто, 2 шляхи вирішення однієї проблеми. Коли, ще в школі, я готувалася до дебатів, це було важкувато, але надзвичайно захопливо. Формуючи навички розв’язання певних суспільних проблем, ми вчимося знаходити рішення. Це неймовірні емоції, коли ми бачимо, коли якась певна проблема на рівні громади чи навіть країни починає вирішуватися. Ці емоції та результати, які ви можете отримати та прожити разом з командою, – вони дуже цінні. Це допомагає розвиватися країні в цілому. Сократ казав: “Щоб щось мати, треба кимось бути і щось робити”. Я сподіваюся, що сьогоднішні дебати допоможуть ще краще розвинути ваші навички та надалі втілювати ваші напрацювання”, – зазначила Олександра. 

Максим Воловець – дебатер, кращий спікер Дебатного турніру “Активної Громади” 2017 року. Нині – депутат Рівненської районної ради

“В 9 класі я переміг в олімпіаді з біології й отримав свою першу премію – 50 гривень. Саме тоді я зрозумів, що хочу заробляти на життя інтелектуальною працею. На жаль, не велика частина людей вміє дійсно відстоювати свою думку. Дебати дуже класно цьому навчають. У моєму житті дебати – це був поштовх до подальшого саморозвитку. Дива трапляються, але дуже рідко. Це було натхнення на подальші дії, щоб робити щось для того, аби навчитися говорити. Навіть у повсякденному спілкування ми щодня використовуємо неправильні звороти, вішаємо кліше тощо. Над тим, щоб мова була виваженою та змістовною, щоб інформацію доносити якісно – потрібно активно працювати”, – каже Максим. 

Тож, як відбувалися дебати? Участь у Національному дебатному турнірі взяли команди- переможці регіональних дебатних турнірів. Дебати відбувалися за британським форматом. 

Про формат “Британський парламентарій”

Цей формат був сформований на початку ХХ століття в Великобританії, завдяки підтримці університетів Оксфорду та Кембриджу. Сьогодні він є офіційним форматом проведення Всесвітнього чемпіонату з парламентських дебатів в якому беруть участь більш ніж 300 команд з усього світу. Ці команди представляють коледжі та університети, а сам формат звикли вважати студентським.   

Правила гри:

  1. Учасників розподіляють на дві палати парламенту: Уряд та Опозицію. Грають 4 команди: перший Уряд – перша Опозиція; другий Уряд – друга Опозиція. В кожній команді по 2 гравців. До складу першого Уряду та Опозиції входять: Прем’єр-Міністр та його заступник, Лідер опозиції та його заступник. До складу другого Уряду та другої Опозиції – член та секретар Уряду і член та секретар Опозиції. 
  2. Уряд повинен запропонувати законопроєкт на тему дебатів та переконати суддю, що його варто прийняти. Опозиція – аргументувати не доцільність прийняття такого законопроєкту. 
  3. Кожному гравцю надається 5 хвилин на виступ. Після кожного виступу представників з Уряду виступ переймає представник із Опозиції. 
  4. Під час промови учасника гравець з протилежної команди може поставити запитання на яке відводиться не більше 15 секунд. Перша і 5 хвилина промови – “захищені”. Це означає, що спікеру в цей час не можна ставити запитання. 

Тож, у першому раунді учасники дебатували на тему реформи судової системи на місцевому рівні, коли палата має ввести процедуру виборів суддів громадянами України”. Тема другого раунду: “Ця палата має скасувати депутатські фонди на рівні місцевих рад“. У фіналі команди відстоювали позицію “за” і “проти” на тему: “Парламент має вирішити кризу Конституційного суду в Україні”.

У фінал вийшли команди: Sisters 2.0, “Феміда”, “Партія гумористів та диктаторів”, “Велика Волинь”, “Волелюби”, “Професіонали та господарники”. 

Перемогу у Національному дебатному турнірі, у віковій категорії “Студенти”, здобула команда “Велика Волинь” та її представники: Віталій Мамець та Володимир Федорець.

Друге місце посіла команда “Партія гумористів та диктаторів” у складі Андрія Тіщенка та Івана Колісника.

Третє місце – у команди “Феміда”, за яку змагалися Яна Радченко та Софія Нечипоренко.

У віковій категорії “Школярі” перемогу отримала команда “Професіонали та господарники” та її представники Андрій Никифорчин та Юлія Савчин.

Друге місце посіла команда “Волелюбів” – Юлія Реуцька та Богдан Панасюк.

Усі учасники Національного дебатного турніру показали високий рівень знань та проявили себе, як професійні оратори. 

“Досвід суддівства дуже цікавий. І дебатери були круті – вони активні, цікавляться реформами та подіями в країні, цікаві приклади наводили й цитати, мотивують!”, – зазначила суддя Дебатного турніру, координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Рівному Наталія Головач

Довідка. Захід відбувається в рамках проєкту “Право вибору”, що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у розв’язанні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.

Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби

Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями