Насіннєві бібліотеки як нова послуга для громад

Чи можуть бібліотеки стати центрами обміну насінням? Так, і це широко практикується бібліотеками в різних країнах як додаткова послуга для громади. Благодійний фонд «Бібліотечна країна» спільно з ГО ...

Додано:
Lyusyena

012
Насіннєві бібліотеки як нова послуга для громад

Чи можуть бібліотеки стати центрами обміну насінням? Так, і це широко практикується бібліотеками в різних країнах як додаткова послуга для громади. Благодійний фонд «Бібліотечна країна» спільно з ГО “Насіннєва скарбниця України” ініціювали проєкт “Насіннєві бібліотеки” – з метою поширення практики насіннєвих обмінів та освітніх програм зі збереження локального біорізноманіття при бібліотеках України.

Насіннєві бібліотеки позичають та діляться насінням з метою збереження локальних сортів рослин. Деякі дарують насіння, а інші видають його «в позику» і чекають від учасників, що ті виростять рослину до зрілості та повернуть насіння бібліотеці. Насіннєві бібліотечні програми доповнюють місію сучасної бібліотеки щодо розвитку громад та сприяння навчанню впродовж життя. Але насамперед бібліотеки насіння виконують просвітницьку функцію, наголошуючи на збереженні різноманіття живої природи. Отже, це не просто послуга видачі насіння в позику, в межах цієї діяльності бібліотека створює спільноту однодумців, проводить навчальні програми, лекції, майстер-класи на екологічні, природоохоронні тематики, працюють клуби органічного землеробства тощо.

Метою проєкту “Насіннєві бібліотеки” є поширення світового досвіду та запровадження нового комплексного виду бібліотечних послуг для громад України. Було отримано більш як 50 заявок від зацікавлених бібліотек та проведено перше обговорення, на якому спільно були напрацьовані ідеї, які допоможуть впровадити цей проєкт у бібліотеках. Кожна бібліотека визначила для себе подальші кроки, які вони планують здійснити для реалізації проєкту, зокрема це й пошук локальних партнерів, наприклад, клуби садівництва та органічного землеробства, навчальні заклади, місцеві селекціонери. Також заплановане онлайн-навчання для бібліотекарів на дотичні теми. До проєкту долучаються партнери – журнал Agroexpert передав журнали та книжки в бібліотеки-учасниці. 

cover

Проєкт «насіннєва бібліотека» був започаткований в публічній бібліотеці м. Естеван, Канада в 2018 році: «Люди можуть орендувати до чотирьох пакетів насіння одночасно, і реальної дати повернення немає, ми просто просимо повернути насіння, коли рослини виростуть. Дуже багато бібліотек пропонують нові ініціативи, які не асоціюються з традиційними послугами бібліотек, і це надихнуло нас спробувати нову послугу для місцевої громади».

«Бібліотека насіння – це чудова безкоштовна можливість брати насіння додому, насолоджуватись вирощуванням розсади і згодом дарувати бібліотеці вже своє зібране насіння, щоб радувати інших людей, зацікавлених в розведенні рослин» – Талліннська центральна бібліотека.

«Це новаторство, це інший спосіб взаємодії людей із бібліотекою», – публічна бібліотека Фенікса вперше поставила насіння на полиці в одному з відділень у 2014 році. Зараз бібліотека розповсюджує в середньому 1000 пакетів з насінням щомісяця по дев’яти філіях. У 2010 році в США існувало всього декілька програм з насінням у публічних бібліотеках, менш ніж за десятиліття список насіннєвих бібліотек збільшився до 500.

Як започаткувати проєкт «насіннєва бібліотека»?

  • Презентуйте ідею місцевій громаді, пошукайте партнерів, наприклад, місцевий клуб садоводів.  
  • Облаштуйте зручне місце в бібліотеці (можливо знадобиться шафа з роздільними ящиками, а також конверти для насіння).
  • Пожертвувати насіння на початку можуть місцеві насіннєві магазини та садові центри. Не хвилюйтеся, що спочатку маєте невелику кількість насіння, починати з малого – хороша ідея.
  • Пізнє літо та осінь – найкращий час почати збирати насіння для бібліотеки.
  • Визначте класифікацію насіння: наприклад, за типом рослини (квіти, овочі, зелень); багаторічні рослини, однорічні або дворічні; рівень складності, пов’язаної із посадкою, вирощуванням та збереженням насіння тощо.
  • Встановіть основні правила, наприклад, виключно органічне вирощування чи можливе застосування пестицидів.
  • Залучіть добровольців, які будуть допомагати обслуговувати насіннєву бібліотеку – сортувати та пакувати насіння.
  • Популяризуйте вашу бібліотеку насіння, запрошуйте професійних садівників для проведення лекцій про садівництво, а також лекторів на теми збереження біорізноманіття.

Бібліотека насіння – це дієвий просвітницький інструмент з поширення обізнаності з екологічних проблем!

Контакти:

Люсьєна Шум, Благодійний фонд “Бібліотечна країна”, [email protected]http://livelibrary.com.ua/


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У Львові відбулась вулична акція «Насильство — не традиція»

«Ба та Ді проти брехні»: медіа ШоТам презентує новий проєкт для старшого покоління

Рік завершується, а робота в третьому секторі ні

Платформа майбутньої професії: В Україні розвиватимуть напрямок профорієнтації підлітків з вразливих категорій населення

Женевська декларація прав дитини 2024

У 4 старостатах Білозерської громади на Херсонщині стартував проєкт з утеплення укриттів для безпечного перебування в холодний період