Надавачі правової допомоги Чернігівщини сприятимуть реалізації прав землевласників

В Чернігові, 12 вересня 2017 року відбувся тренінг «Врегулювання земельних відносин в місцевих громадах» для представників бюро правової допомоги та громадських активістів Чернігівської області. ...

Додано:
Viktor Tarasov

Training.OTG-Land_12.09.17_1
Надавачі правової допомоги Чернігівщини сприятимуть реалізації прав землевласників

В Чернігові, 12 вересня 2017 року відбувся тренінг «Врегулювання земельних відносин в місцевих громадах» для представників бюро правової допомоги та громадських активістів Чернігівської області.

Основною темою заходу стало обговорення проблем неврегульованості земельних й майнових відносин в громадах, а також проблеми надання земельних ділянок учасникам АТО та протидії «земельному рейдерству». Тому наголошувалося, що саме підвищення рівня прозорості, підзвітності та добропорядності роботи місцевих рад є запорукою дотримання законності та попередження корупції в сфері обігу землі.

Безпосередньо про правове регулювання земельних відносин на сучасному етапі, основні проблеми землекористування в регіоні, а також практичні питання порядку зміни меж земельної ділянки, порядок надання у власність земельних ділянок та розроблення технічної документації для учасників АТО, проведення експертизи, процедуру оформлення права власності на земельну ділянки в порядку спадкування висвітив Ігор Пузан, начальник Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Зокрема, Ігор Пузан виокремив актуальне на сьогодні питання протидії «земельному рейдерству». За словами експерта, насправді в більшості випадків це відбувається правовим шляхом. Часто люди ігнорують вимоги законодавства та не переоформлюють документи на землю: не роблять кадастрового номеру, технічної документації, не продовжують договорів оренди або не реєструють їх. Державний акт підтверджує право власності, але не гарантує повне розпорядження ділянкою. Для можливості розпоряджатися земельною ділянкою повинен бути присвоєний кадастровий номер та має бути зареєстрована ділянка та технічна документація.

Окрім того, великою проблемою в громадах, зокрема на Чернігівщині, залишаються невитребувані або неуспадковані паї, які не можуть бути передані в оренду місцевою радою. В цій ситуації передача земельних ділянок у комунальну власність можлива тільки в судовому порядку і тільки потім відповідно до результатів аукціону надана в оренду.

Іншою проблемою, за словами представника Держгеокадастру, є передача до об’єднаних територіальних громад (ОТГ) повноважень щодо видачі дозволів на розробку технічної документації. По-перше, не всі землевпорядники є особами, що мають відповідний досвід роботи. По–друге, самі ОТГ не готові для передачі таких прав: окрім обладнання, ОТГ мають мати спеціальні ліцензовані програми та комп’ютерний захист, що є досить дорогим задоволенням, адже комерційні структури, які можуть обслуговувати ці програми мають отримати дозвіл від СБУ.

Проблемним питання в громадах також є бажання окремих громадян відмовитись від земельних ділянок через значні податків або неможливість отримати певні види соціальної допомоги. Але просто відмовитись від землі в цій ситуації неможливо. Єдиним варіантом є оформлення земельної ділянки відповідно до законодавства та нотаріальна відмова від неї на користь іншої особи або ОТГ/сільради/селищної ради.

Учасники заходу підсумували, що основним завданням, яке стоїть перед владними структурами, місцевими радами та громадськістю, є підвищення правової обізнаності та відповідальності як пересічних громадян, так й представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Захід організований Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини за сприяння Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області та Мережі правового розвитку в рамках реалізації проекту «Посилення правових можливостей місцевих громад Чернігівської області» за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку