Миколаївська область долучилась до Всеукраїнського громадського бюджету 

Миколаївська облдержадміністрація та Експертний офіс Всеукраїнського громадського бюджету підписали меморандум про співпрацю. Вже цього року буде прозоро, завдяки електронному голосуванню, відібрано ...

Додано:
Naya Novak

VGBMykolaivshchina
Миколаївська область долучилась до Всеукраїнського громадського бюджету 

Миколаївська облдержадміністрація та Експертний офіс Всеукраїнського громадського бюджету підписали меморандум про співпрацю. Вже цього року буде прозоро, завдяки електронному голосуванню, відібрано громадські проєкти, а наступного року розпочнеться їх реалізація. 

24 червня Миколаївська область приєдналась до Всеукраїнського громадського бюджету — проєкту, який дозволить профінансувати коштом держбюджету ініціативи, які запропонують та оберуть у голосуванні жителі Миколаївщини. Підписавши Меморандум, Миколаївська обласна державна адміністрація (ОДА) стала наступною, що впроваджує інноваційні підходи до залучення громадян у прийнятті рішень завдяки новому національному інструменту громадської участі — Всеукраїнському громадському бюджету (ВГБ). 

Документ підписали Голова Миколаївської ОДА Олександр Стаднік та двоє представників Експертного офісу ВГБ: голова ГО «Форум розвитку громадянського суспільства», національний експерт проєкту Ради Європи Олексій Коваленко та виконавчий директор ГО SocialBoost Віктор Гурський.  

Круглий стіл, присвячений старту Всеукраїнського громадського бюджету в Миколаївській області, відбувся у форматі відеоконференції. Учасниками його стали головні дійові особи, стейкхолдери та новатори, котрі із самого початку адвокатують та сприяють впровадженню ВГБ в Україні: 

  • Голова Миколаївської ОДА Олександр Стаднік 
  • Члени Експертного офісу ВГБ: Олексій Коваленко, Віктор Гурський та ідейний натхненник проєкту Артем Стельмашов
  • Керівниця експертної групи розвитку місцевого самоврядування Міністерства розвитку громад і територій Оксана Павлюк  
  • Спеціалістка з розвитку громадянського суспільства проєкту ПРООН в Україні Оксана Косенко
  • Керівник проєкту Ради Європи «Сприяння участі громадян у демократичному процесі прийняття рішень в Україні» Володимир Кебало  
  • Заступниця директора Департаменту інформації та взаємодії з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів, завідуюча відділом сприяння розвитку громадянського суспільства та взаємодії з громадськістю Наталія Окша.

«Підписання меморандуму про співпрацю — це перший крок до спільного впровадження нового інноваційного інструменту участі громадян та електронної демократії — “Всеукраїнського громадського бюджету” у Миколаївській області. 

Цей інструмент сприятиме фінансовій децентралізації, стане стимулом для інституціонального розвитку громад Миколаївщини, налагодження діалогу та взаємодії між громадянами, місцевою та центральною владою на партнерських засадах заради якісного розвитку регіону. Головна мета — побачити результат, який буде формуватись на принципах демократії, прозорості та чіткості», — підкреслив Голова Миколаївської ОДА Олександр Стаднік. 

«Карантинні обмеження не стали на заваді! Сьогодні фахівці Миколаївської обласної адміністрації демонструють приклад роботи справжніх публічних державних службовців, що опікуються розвитком громади, на практиці впроваджують стандарти та принципи Ради Європи щодо залучення громадськості до процесів прийняття рішень», — відзначив Олексій Коваленко (Експертний офіс ВГБ, ГО «Форум розвитку громадянського суспільства»). 

Про громадський бюджет 

Бюджет участі (громадський, партисипаторний бюджет) — це процес, що дозволяє громадянам долучатись до розподілу коштів з бюджету: міського, обласного, державного тощо. Громадяни через спеціальну платформу подають власні проєкти покращення міста чи області. Проєкти проходять перевірку на відповідність умовам конкурсу, за потреби — доопрацьовуються. Далі вони стають доступними для голосування. Ініціативи, які набрали найбільшу кількість голосів, отримують фінансування. 

«Громадський бюджет — гарний інструмент як відкритого урядування, так і громадської участі. В попередніх планах дій Уряду ми більше говорили про підзвітність та прозорість у витрачанні бюджетних коштів. Перехід до механізму, який дозволив громадянам бути безпосередньо учасниками планування витрачання коштів, це крок уперед. Для органів влади — це можливість бути більш близькими для громадян, бути чутливими до їхніх потреб, а самим громадянам ВГБ дозволяє розуміти і впливати на те, на які потреби будуть витрачатися державні кошти», — говорить представниця Секретаріату Кабміну Наталія Окша. 

«Проєкт “Пілотне впровадження ВГБ в трьох областях України” був підтриманий програмою зміцнення демократичного врядування ПРООН. В рамках цієї програми ПРООН допомагає уряду, громадянському суспільству та народу України вдосконалювати демократичну політику та практику, необхідні для прискорення прогресу в сфері сталого людського розвитку.

Громадські бюджети вже успішно впроваджуються в Україні на місцевому рівні. Саме тому, коли до нас звернулись представники громадянського суспільства з ініціативою адвокатувати запровадження всеукраїнського громадського бюджету, ми підтримали цю ініціативу. Громадські бюджети як інструмент участі громадян в управлінні державними справами сприяють досягненню Порядку денного до 2030 та Цілей сталого розвитку (зокрема Цілі №16 «Мир та справедливість»)», — зазначає Оксана Косенко (ПРООН). 

Про людей, партнерство та розвиток громад

Проєкт Ради Європи активно адвокатує запровадження Всеукраїнського громадського бюджету в різних областях України. В організації підкреслюють, що для цього необхідна комунікація між усіма зацікавленими сторонами, зокрема з органами центральної влади, а також співпраця з експертами та партнерами. 

«У фокусі нашого круглого столу і цього процесу — не положення чи інструмент, а люди, жителі та громади, які отримують новий інструмент, що дозволяє їм покращити власне життя. 

Громадський бюджет — це потужний інноваційний інструмент, який впроваджується по всьому світу й активно впроваджується в Україні, тепер — і на національному та регіональному рівні. Він дає можливість жителям, громадам дуже швидко впливати на ті чи інші процеси і таким чином повертає довіру до демократичних інституцій. Крім того, як показує досвід двох пілотних областей, ВГБ — ефективний інструмент налагодження тіснішої взаємодії між органами державної влади та громадськістю, активними жителями. Він формує стале партнерство, є каталізатором розвитку регіонів і включеності жителів у цей процес», — акцентував Володимир Кебало (Рада Європи).

Впровадження Всеукраїнського громадського бюджету 

Всеукраїнський громадський бюджет — це бюджет участі національного рівня. Робота над його впровадженням триває з 2018 року, коли Верховна Рада внесла відповідні зміни до Бюджетного кодексу, а Мінрегіон — до Постанови КМУ № 196 та Наказу № 80, пояснює Олексій Коваленко. З 2019-го почалась процедура імплементації Всеукраїнського громадського бюджету в областях — за участі Міністерства розвитку громад і територій, Кабінету Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів, чисельної групи національних і міжнародних експертів та представників громадянського суспільства. 

Подання проєктів та голосування за них відбувається на рівні області, проте кошти спрямовуються з державного бюджету України, а саме з Державного фонду регіонального розвитку, який підпорядковується Міністерству розвитку громад і територій. 2020 року ДФРР спрямовує на ініціативи національного бюджету участі 30 млн гривень. 

«ВГБ — це новий, але надзвичайно прогресивний інструмент залучення громадян до вирішення питань місцевого і регіонального значення. Спільними зусиллями проєктів міжнародної технічної допомоги, Кабінету Міністрів, Міністерства, місцевих органів виконавчої влади ми можемо реалізувати такі амбітні проєкти і залучати громадян до ухвалення управлінських рішень, що дуже важливо у контексті реформи місцевого самоврядування. 

Децентралізація — це перш за все передача повноважень, ресурсів та відповідальності на місцевий рівень. І успішними є саме ті громади, де представники громадянського суспільства працюють разом з місцевими органами влади на розвиток громади і свого регіону. ВГБ є тим інструментом, який допомагає налагоджувати діалог між громадянами, виконавчою владою на місцях та органами місцевого самоврядування», — заявила представниця Мінрегіону Оксана Павлюк.  

Дорожня карта ВГБ у Миколаївській області 

Олексій Коваленко також розповів про наступні кроки впровадження ВГБ у Миколаївській області. Наступним кроком після підписання Меморандуму про співпрацю стане доопрацювання Положення про Всеукраїнський бюджет участі. Експертний офіс спільно з Миколаївською ОДА та юристами ПРООН максимально наблизять його до потреб Миколаївщини.  

Далі відбудеться запровадження електронної системи «Громадський проект» у Миколаївській області, щоб подання і голосування за проекти було якомога ефективнішим.  

«Організація SocialBoost надасть в користування систему “Громадський проект”, яка вже довела свою ефективність у понад ста містах і громадах України, які проводять громадський бюджет щорічно. Система дозволить прозоро і легко подавати проєкти, оцінювати їх, звітувати щодо кожного кроку відбору та реалізації проєкту, забезпечуватиме прозоре та надійне голосування мешканців. 

Ми навчимо модераторів системи користуватись електронними інструментами, необхідними для автоматизації процесу, а також будемо надавати постійну технічну підтримку і консультації щодо автоматизації процесу ВГБ у Миколаївській області», — зазначив Віктор Гурський (Експертний офіс ВГБ, SocialBoost). 

Представникам Миколаївської ОДА, громадським активістам та ідейникам проєктів буде надано повноцінний супровід для реалізації проєкту: передано методичні матеріали, концепцію інформаційної кампанії, буде проведено ряд тренінгів та воркшопів. Також під час проведення конкурсу команда проєкту буде здійснювати консультаційну, методичну та технічну підтримку. 

«У світі мало прикладів, коли можна було б взяти готове рішення [національного бюджету участі]. Португалія, Корея та ще кілька країн роблять подібні експерименти. Приємно, що в Україні є ряд областей, які готові це впроваджувати, а ми готові допомагати в інформаційній кампанії, проведенні тренінгів тощо», — пообіцяв учасник Експертного офісу ВГБ (на громадських засадах) Артем Стельмашов. 

«Ми [SocialBoost] почали працювати над впровадженням громадського бюджету в містах у 2016 році і бачимо, яких обсягів досягнув цей процес глобально зараз в Україні. Хочеться вірити, що завдяки таким областям-чемпіонам як Миколаївська, завдяки підтримці Міністерства розвитку громад і територій, ПРООН Україна, Ради Європи і всіх партнерів Всеукраїнський громадський бюджет буде вдосконалюватись з кожним роком і досягне не менших масштабів», — підсумував Віктор Гурський. 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи