“Молода Просвіта”: від гуманітарних місій до підтримки інтеграції населення

Громадський сектор, який після початку повномасштабної війни активно включився у гуманітарні місії, зараз повертається до основних напрямів, над яким працював до 24 лютого 2022 року, але з ...

Додано:
MolodaProsvita_IF

pexels-startup-stock-photos-7096
“Молода Просвіта”: від гуманітарних місій до підтримки інтеграції населення

Громадський сектор, який після початку повномасштабної війни активно включився у гуманітарні місії, зараз повертається до основних напрямів, над яким працював до 24 лютого 2022 року, але з урахуванням нових викликів. Таку практику зараз має Івано-Франківська обласна організація “Молода Просвіта”. Більшу частину минулого року команда забезпечувала базові потреби переміщених українців. Восени пріоритети змінилися, зважаючи на те, що серед населення зменшився запит на гуманітарну допомогу, а зросла необхідність у підтримці інтеграційних процесів серед тисяч людей, які не мають куди повертатися, або ж ухвалили рішення залишатися жити на новому місці.

“Ми відстежуємо, як змінюються потреби. Навесні 2022 був запит на їжу, засоби гігієни та інші побутові речі. Уже восени ми побачили необхідність допомагати з налагодженням нових соціальних зв’язків між місцевими та переміщеними українцями, а також працевлаштуванням для тих, хто через війну втратив місце праці”, – зазначила керівниця “Молодої Просвіти” Євгенія Бардяк

Інструментом для вирішення одразу двох проблем стало навчання для підлітків та дорослих.

Нові знання та соціальні зв’язки

Весь січень та частину лютого для переміщених і місцевих жителів Івано-Франківська “Молода Просвіта” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку проводила одразу чотири навчальні курси: відеозйомка та монтаж, медіаосвіта та SMM, бізнес-планування і проєктна діяльність. Саме через взаємодію під час занять та роботу у командах організація налагоджувала між учасниками нові соціальні зв’язки, допомагала переміщеним людям адаптуватися до нового середовища й познайомитися з його локальними особливостями.

Учасниця курсу з медіаосвіти Наталія Зіпер уже двічі має статус переміщеної. У 2014 році вона виїжджала з Донецька до Ізюму, а коли у 2022 російські війська зайшли на Харківщину, їй довелося знову залишати дім. Її колежанка по навчанню Наталія Лемешко вирішила підтримати жінку, написавши впродовж курсу інтерв’ю про шлях адаптації сім’ї Зіпер в Івано-Франківську. 

Фактично на всіх навчальних курсах учасники створювали свої продукти. Ті хто вчився відеозйомці, працювали з камерами, штативами, світлом, щоб у кінцевому результаті зняти і змонтувати свій перший ролик. Так група молоді створила сюжет з елементами “хорор”. 

“Ми спершу не знали, що знімати, але наш колега Олександр Гуржій, коли ще жив на Луганщині, робив такі невеликі відео. Тому ми вирішили спробувати. Вийшло досить непогано”, – розповів Євген Лебединець, який сам приїхав з Лисичанська. 

У зйомках цього ролику взяли участь також і місцеві підлітки. Дехто з них продовжує тримати зв’язок одне з одним і після закінчення навчань.

А от учасники курсів з бізнес-планування працювали кожен над своєю ідеєю. У результаті “Молода Просвіта” організувала презентацію перед інвесторами та підприємцями одразу п’яти розроблених бізнес-планів: кравецької майстерні, компанії з розробки Web-сайтів, кав’ярні, виробництва дерев’яних іграшок та меблів, студії з виготовлення металевих меблів. Деякі з презентованих ідей уже втілюються. Зокрема, майстерня Ольги Матвєєвої з Миколаєва, де вона разом з чоловіком виготовляють іграшки для дітей. Почали всього два місяці тому і хочуть розвиватися.

“Попередні курси, які я відвідувала, не дали відповідей на ті питання, що шукала. А тут ми досліджували ринок, вивчали конкурентів, прописували сильні сторони своєї майбутньої справи, як досягти точки беззбитковості, вираховували маржинальність. Це те, що я хотіла вміти. Зараз маю план виходу на міжнародний ринок з екологічними іграшками й меблями, – поділилася своїми планами Ольга. 

Жінка продовжує підтримувати контакти з учасниками Тетяною Васильєвою з Маріуполя та Михайлом Гультаєм з Івано-Франківська, які також публічно презентували свої бізнес-плани.

Громадянська активність серед молоді

Початок 2022 року ознаменувався високим рівнем громадянської активності. Хоч з часом вона знизилася, та не повністю. Населення далі готове реагувати на нові кризи. Але щоб розвинути ці настрої, є потреба у підтримці з боку діючих громадських організацій. Менторський супровід для майже двадцяти людей взяла на себе “Молода Просвіта” під час навчального курсу з проєктної діяльності. Молодь і дорослих вчили практично формувати проєктні заявки, чотири з яких наприкінці навчання організація фінансово підтримала для їх втілення у життя. Два з цих проєктів націлені на допомогу з працевлаштуванням людей, інші – на психологічну підтримку та знайомство переміщених українців з місцевими жителями і загалом регіоном. Так, на Прикарпатті відбувся тренінг з працевлаштування, який організували двоє школярок, курси перукарської справи для п’яти жінок, фестиваль медитації та дві туристичні мандрівки до історико-культурних локації Франківщини. 

Найбільшу активність під час реалізації міні-проєктів, як не дивно, проявила саме молодь. Їх поки незначний життєвий досвід послужив можливістю не обмежувати себе у діях. Добрим показником успішності є те, що навіть після завершення навчань, одна з команд підліткової групи, яка організувала для однолітків туристичні мандрівки, вже готує спільно з “Молодою Просвітою” нову проєктну заявку на фінансування.

“Коли ми почали робити міні-проєкт, у мене з’явилося розуміння процесів, впорядкувалися думки. Зрозумів, що треба більш структуровано підходити до виконання роботи. Тепер хочемо продовжувати працювати вже над іншими проєктами”, – розповів шістнадцятирічний франківець Владислав Маслій. 

Хлопець потоваришував під час навчань з Олександром Шейко з міста Щастя. Зараз вони об’єдналися у команду та продовжують співпрацю з “Молодою Просвітою”. До них доєдналася й учасниця тренінгу з працевлаштування Тетяна Турик, яка сама з Охтирки, що на Сумщині. Дівчині стало цікаво під час заходу, як працює громадська організація, і зараз також долучилася до розробки нового соціального проєкту.

Матеріал створено у рамках проєкту “Емпатія. Підтримка. Інтеграція”, який організовує Івано-Франківська обласна організація “Молода Просвіта” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE