Менторство допомагає рости ОГС

8 серпня 2023 року Мережа правового розвитку презентувала результати ініціативи «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», яку впроваджувала за підтримки Програми ...

Додано:
legal_dev_network

15
Менторство допомагає рости ОГС

8 серпня 2023 року Мережа правового розвитку презентувала результати ініціативи «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», яку впроваджувала за підтримки Програми розвитку ООН та Уряду Канади. У межах ініціативи 18 ОГС отримали менторську підтримку, тож на заході ми спробували підсумувати цей досвід та виокремити практики, на які варто звернути увагу. Про це і розповімо далі.

На фото: Експертка з освіти та розвитку потенціалу команд, фасилітаторка, менторка Анна Уварова.  Фото: Facebook-сторінка Анни Уварової.

Експертка з освіти та розвитку потенціалу команд, фасилітаторка, менторка Анна Уварова понад шість років працює у сфері менторського супроводу в громадському секторі. У межах проєкту вона навчала менторів алгоритму та інструментам менторингу; надавала менторський супровід для сімох менторів, аби вони відчули себе у ролі менті та посилили свої професійні навички; проводила рефлексії, щоб допомогти зафіксувати досвід менторів і їхніх менті. 

Експертка зазначає, що хоч менторство в громадському секторі тільки-но починає розвиватися, але ми вже можемо побачити, що воно потрібне. Адже це ー навчання в дії. Використовується як у формальній, так і неформальній освіті, але на відміну від більшості програм формальної освіти (університети, профтехучилища) менторство є більш практичним, і нові знання менті відразу використовує на практиці. 

У розрізі річної навчально-менторської ініціативи «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» ментори допомогли організаціям (менті) вибудувати ціль, виставити пріоритети й вибудувати шлях до їхнього досягнення, завдяки своїй експертності надавати зворотний зв’язок, підтримували. Отож функція ментора ー це комплекс різних ролей: експерт, людина, яка надає зворотний зв’язок, коуч, у випадку командної роботи ー фасилітатор, консультант і друг.

«Це дуже допомагає організації швидше рухатися, оскільки, якщо ми десь отримуємо знання, а потім спробуємо самі це реалізувати, це може бути повільніше, ми будемо робити помилки, відкочуватися у розвитку, він буде сповільненим», ー зазначає Анна Уварова.

Одним із викликів менторства в українському контексті є різне розуміння, що таке ментор, менторство й менті, а також які зони відповідальності кожного з них. Окрім того,  менторство дуже часто плутають із наставництвом. Хоча наставництво означає, що є той, хто знає більше і наставляє того, хто знає менше, менторство ж ー це про підхід «рівний-рівному», який дозволяє обмінюватися досвідом і брати те, що найбільше підходить. 

Виклики можуть з’являтися залежно від організації менторської програми. Адже, якщо вона не є відокремленою, а поєднується, наприклад, із навчальною програмою, грантовою підтримкою тощо, потреба менторства може бути не усвідомленою.

Висновки менторства

Щоб успішно менторити, потрібно розуміти контекст, в якому працює менті.

У програмі брали участь в організації, які існували до початку повномасштабного вторгнення. Основним викликом для них була релокація у різні області. Їхня команда часто знаходиться в різних містах, окрім того, до повномасштабної війни їхня діяльність стосувалась громади, що опинилась в тимчасовій окупації. Для них важливо зрозуміти над чим працювати, переформатувати організаційну частину й те, як комунікувати між собою, як вижити. Для них важлива була підтримка ментора, аби пережити цей момент кризи й перейти до наступного кроку. 

Організації, які створилися вже під час повномасштабного вторгнення. У переважній більшості їхні команди ー це вимушено переміщені особи, яких об’єднав волонтерський рух. Вони надавали гуманітарну, психологічну, правову допомогу. Коли вони тільки починали працювати як організація, важливо було зрозуміти, навіщо потрібні ті чи інші документи, дотримуватися певних правил. Ментори допомагали в цьому розібратися і багато організацій змогли зрости в напрямках операційного планування, розбудови стратегій та фандрейзингу. 

«Ми проводили рефлексії з менті й вони відзначали велику підтримку своїх менторів. Я знаю, що частина менторів, з якими я працювала індивідуально, мають партнерські проєкти або ідеї з їхніми менті. Ось ця мережевість точно не була основною метою цієї програми, але вона важлива для майбутнього», ー зазначає Анна Уварова.

Менторство  це двосторонній процес, розвиток як організації менті, так і ментора

Починаючи працювати за менторською програмою, ментор та менті має чітко розуміти, що менторство потребує значно більше, ніж годину на тиждень. Окрім того, необхідно більш чітко проговорювати ролі менторів і менті. 

Ментори зазначали, що по-іншому навчилися підтримувати інших людей, ці ж навички ми часто використовуємо, коли займаємося координацією проєктів чи управлінням, як керівники/-ці. 

На фото: менторка Катерина Мальцева. Фото із fb-сторінки Катерини Мальцевої


«Я за цей рік теж розвивалась зі своїми організаціями, мені менторство допомогло  структурувати свої знання, які мала до цього. Я змогла виявити свої сильні сторони у своїй роботі. Коли ти працюєш з організаціями-менті, починаєш дивитися через такий собі Zoom Out на свою організацію і ті процеси, які відбуваються у твоїй організації. Виявилось, що те, що для нас, здавалось, взагалі рутина, для когось це може бути новими практиками й досвідом, яким важливо ділитися», ー зазначає менторка Катерина Мальцева.

Під час роботи з ментором важливо пам’ятати, що ментор допомагає і підтримує свою менті, направляє і консультує, але він не приймає за менті рішень і не робить за неї роботу. Це завжди двостороння відповідальність у процесі менторингу. З досвіду Катерини, найголовнішим у менторстві є довіра між менті та менторами, адже без неї неможливо виявити процеси, які потребують вдосконалення, а також підібрати зручні для обох сторін інструменти комунікації. 

Ментори мають великий досвід і вони можуть їм ділитися, але менті мають висловлювати на це запит.

Якщо організація шукає ментора, вона має розуміти для чого їй ментор та мати стійку мотивацію. Під час менторства вона має бути готовою проявляти активність і ініціативність та реалізовувати усе заплановане. 

Для майбутніх менторів Катерина Мальцева радить завжди запитувати зворотний зв’язок від організацій-менті. Це допоможе обом сторонам менторингу з’ясувати, чи взаємодія ефективна, а також чи потребує вона вдосконалення. Гарним інструментом для структурування інформації та планування роботи є ведення щоденника зустрічей. Окрім того, важливо знаходити точки дотику, які допомагають будувати довіру. 

На фото: менторка Соломія Зінець-Мацишин. Фото Соломії Зінець-Мацишин


«Насправді цей процес дуже магічний, як на мене. Мені вдалося побудувати довіру з  моїми меті й вони мене теж трошки вчили своїми прикладами, щирістю. Одним із таких яскравих речей було те, що я побачила, що насправді керівниця організації-менті, з якою я працювала, мало делегувала. Я усвідомила, що часто роблю так само і ще раз переглянула своє делегування в команді. 

Менторство допомагає рости, я вчилася весь цей рік, працюючи зі своїми менті, багато дізналася з навчання з Анною Уваровою та в процесі, коли хотіла більше допомогти своїм командам, бо це насправді було нелегко мотивувати їх працювати в такий складний час, досягати якихось результатів, коли незрозуміло, що буде завтра», ー говорить менторка Соломія Зінець-Мацишин. 

Соломія Зінець-Мацишин відзначає, що під час менторингу їй допоміг експертний погляд Анни Уварової аби проаналізувати досвід роботи з менті. Її менті найбільше потребували підтримки, але спілкування підсилювало одне одних. Хоча на менторство потрібно було виділяти багато часу, планувати зустрічі, підбирати інструменти, але найбільш важливими були зв’язки між людьми, підтримки людей людьми та навчитися фокусуватися на позитиві, нагадати ті моменти, які радують, про маленькі перемоги.

 

 

Для довідки

Ініціативу «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджує Мережа правового розвитку за сприяння Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в межах Програми з відновлення та розбудови миру. 

Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У Львові відбулась вулична акція «Насильство — не традиція»

«Ба та Ді проти брехні»: медіа ШоТам презентує новий проєкт для старшого покоління

Рік завершується, а робота в третьому секторі ні

Платформа майбутньої професії: В Україні розвиватимуть напрямок профорієнтації підлітків з вразливих категорій населення

Женевська декларація прав дитини 2024

У 4 старостатах Білозерської громади на Херсонщині стартував проєкт з утеплення укриттів для безпечного перебування в холодний період