КримSOS: результати моніторингу ЗМІ, які пишуть про переселенців

Громадська ініціатива «КримSOS» провела масштабний моніторинг* публікацій ЗМІ про внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у п'яти містах України. Завданням дослідження стала оцінка ситуації в українській ...

Крим SOS
КримSOS: результати моніторингу ЗМІ, які пишуть про переселенців

Громадська ініціатива «КримSOS» провела масштабний моніторинг* публікацій ЗМІ про внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у п’яти містах України. Завданням дослідження стала оцінка ситуації в українській журналістиці на предмет висвітлення теми ВПО, підготовка рекомендацій для поліпшення їх роботи.

Під час моніторингу цілеспрямованої дискримінації ВПО в матеріалах 67 досліджуваних ЗМІ виявлено не було. Більшість публікацій мають нейтральний та/або позитивний характер по відношенню до переселенців.

КримSOS активно працює над тим, аби тема ВПО в ЗМІ мала переважно позитивний характер. З цією метою було реалізовано ряд проектів, завдання яких – розповісти про те, що серед ВПО є велика кількість успішних бізнесменів, підприємців, людей сильних духом і з активною життєвою позицією.

До таких проектів відносяться:

• Серія соціальних роликів на підтримку ВПО

Ролики «Почути серцем» і «Зроби крок назустріч» підготовлені КримSOS за підтримки УВКБ ООН і Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив. Вони закликають усіх небайдужих не залишатися осторонь, але проявити любов і милосердя, відкрити свої серця до розуміння проблем переселенців. Ролики вийшли в ефірі національних і регіональних українських телеканалів у квітні-травні 2015 року.

Проект «12 історій, які вам варто знати»

5 лютого 2015 року відбулася презентація фотопроекту «12 історій, які вам варто знати». Проект представив 12 позитивних історій внутрішньо переміщених осіб зі сходу і Криму Украни. Особливістю проекту стала його позитивна спрямованість, яку активно підхопили українські ЗМІ.

Проект «Restart» про успішних переселенців-підприємців

У проекті представлено 5 історій переселенців із Криму і сходу, які стали успішними підприємцями. У 2014 році вони приєдналися до грантової програми Агентства ООН у справах біженців в Україні і отримали шанс відкрити свою справу в нових умовах. Restart – це проект про людей, які не зважаючи ні на що, наважилися почати життя заново.

Також КримSOS веде активну роботу у сфері підготовки та організації культурних, освітніх та інших заходів для ВПО (освітні курси спільно з ЦЗВЛ, дитячі майстер-класи, зустрічі з культурними та політичними діячами тощо).

Основні тенденції у висвітленні теми ВПО в українських ЗМІ:

1) У ЗМІ переселенці зображуються як пасивні, потребуючі гуманітарної допомоги особи. Так, серед досліджуваних матеріалів 177 статей містять інформацію про допомогу переселенцям, зображуючи їх як пасивних одержувачів допомоги. І тільки 16 матеріалів зображують переселенців як активних суб’єктів.

Приклад: «Переселенцям і біженцям передали нову «порцію» гуманітарної допомоги», «Херсонські Вісті», публікація від 6.02.2015

2) У деяких матеріалах наплив переселенців вказується як основна причина підвищення цін на житло, продукти харчування, безробіття та погіршення соціального захисту місцевого населення.

Приклад: «Харків за рік став найдорожчим містом України». Результати дослідження, «Міський Дозор», матеріал від 12.01.2015

3) Використання проблематики вимушеного переселення для критики чинного уряду і прихованої політичної пропаганди.
Приклад: «Херсонські чиновники «перекидаються» переселенцями, як циган сонцем», «Гривня», матеріал від 16.02.2015

4) Передчасні публікації у ЗМІ про надання допомоги міжнародними фондами та громадськими організаціями, в яких недостатньо інформації про критерії надання допомоги, тимчасові рамки програм тощо.

Приклад: «Львів отримав гуманітарну допомогу від Українського Штутгарта на 120 тис. грн.», «Захід.нет», публікація від 19.02.2015.

__________________________________________________________________________

Моніторинг ЗМІ на предмет висвітлення проблематики ВПО став частиною масштабного дослідження, яке проводилося з 16 січня по 7 березня 2015 в 5 містах України: у Києві, Вінниці, Херсоні, Харкові, Львові. Дослідження проводилося в рамках проекту «Подолання негативних наслідків і стигми внутрішньо переміщених осіб, у тому числі спільноти кримських татар і громади ромів в Києві» громадською ініціативою «КримSOS» за підтримки Регіонального Представництва Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у Білорусі, Молдові та Україні та Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив.

Джерело : КримSOS


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи