Кого та як три роки поспіль навчає Центр готовності цивільних
Благодійний фонд Сергія Притули відзначає три роки роботи проєкту Центр готовності цивільних (ЦГЦ). Створений як оперативна відповідь на повномасштабне вторгнення, ЦГЦ перетворився на освітню ...
Додано:
matveychukmm

Благодійний фонд Сергія Притули відзначає три роки роботи проєкту Центр готовності цивільних (ЦГЦ). Створений як оперативна відповідь на повномасштабне вторгнення, ЦГЦ перетворився на освітню платформу, яка підвищує обізнаність і стійкість українського суспільства, готуючи цивільних до будь-яких викликів. 80 000 українців відвідали 4 750 тренінгів за мілітарними і безпековими напрямками. Команди ЦГЦ мають десятки відгуків від учасників тренінгів, які скористатися знаннями в реальному житті, як на фронті, так і в тилу.
Центр готовності цивільних – проєкт Благодійного фонду Сергія Притули, ціллю якого є навчити цивільне населення базової військової підготовки та надати навички, необхідні під час війни. Пілотний осередок в Полтаві провів перший публічний тренінг 24 липня 2022 року. Через великий попит, команда Фонду масштабувала проєкт ЦГЦ на всю Україну. Інструктори за військовими темами — комбатанти або військовослужбовці. На немілітарні теми залучають експертів у відповідних сферах. На думку команди проєкту, під час війни кожен цивільний повинен отримати навички та засвоїти алгоритм дій під час загроз від ворога, а також швидше та якісніше адаптуватися для виконання нових завдань у разі мобілізації.
Динаміка проєкту на 3 році діяльності
Протягом третього року роботи Центр готовності цивільних додав на свою карту ще один регіон. Тому зараз проєкт діє в 21 області України: Полтавській, Київській, Вінницькій, Львівській, Дніпропетровській, Черкаській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Житомирській, Одеській, Хмельницькій, Чернігівській, Тернопільській, Харківській, Волинській, Рівненській, Запорізькій, Кіровоградській, Сумській, Миколаївській, Закарпатській. Координатори ЦГЦ організовують тренінги як в обласних центрах, так і в менших територіальних громадах. Філософія проєкту не змінилася: чим більше обізнаних і підготовлених українців, тим сильнішою буде держава.
Найпопулярніші теми
В арсеналі Центрів готовності цивільних є більше 45 тематичних напрямів, за якими проводять тренінги. Запити на теми від учасників змінюються, як і виклики війни, тому координатори розклади підлаштовують під потреби громад. Навіть від першого року роботи і до третього, актуальність деяких навчальних подій виросла, а деякі тепер проводять рідше. До прикладу, меншим був запит на тренінги про гранатомети та ПТРК, а зросли відвідування подій про кібербезпеку.
Лідери за кількістю відвідувань незмінні:
- домедична допомога;
- основи безпечного поводження зі зброю;
- пілотування різними дронами;
- мінна безпека;
- психологічні тренінги на тему стресостійкості в умовах довготривалого стресу.
Популярними також були: тренінги з тактичної підготовки, що включають виїзди на полігон, OSINT, кібербезпеки та захисту особистої інформації, корпоративні заходи для колективів з ефективної взаємодії з ветеранами, практикуми з арт-терапії для подолання емоційних наслідків війни.
Найактивніші осередки
Десяткою лідерів за кількістю навчених протягом минулого року є Кривий Ріг, Полтава, Запоріжжя, Рівне, Харків, Суми, Дніпро, Чернівці, Тернопіль, Одеса.
Загалом від старту проєкту найбільше українців навчалися в ЦГЦ Полтави, Кривого Рогу, Рівного, Києва, Харкова, Вінниці, Житомира, Дніпра, Одеси та Львову.
Домедичну допомогу з 2022 року найактивніше організовували в Полтавській, Рівненській, Житомирській, Дніпропетровській, Вінницькій, Черкаській, Львівській, Харківській, Київській і Сумській областях. Це більше 30 тисяч українців, які знають алгоритми дій у разі необхідності домедичної допомоги.
Проєкти третього року
Із жовтня 2024 по лютий 2025 осередки Центру готовності цивільних Благодійного фонду Сергія Притули навчали українців розпізнавати дезінформацію, працювати з відкритими джерелами та безпечно користуватися штучним інтелектом.
Команда проєкту організувала: 55 офлайн майстер-класів із медіаграмотності, 4 онлайн майстер-класи із медіаграмотності, 10 курсів із OSINT за участю Дмитра Золотухіна, 4 поглиблених курси із OSINT від спільноти Molfar, 4 онлайн-навчання про штучний інтелект для освітян і волонтерів. 2160 людей взяли участь у проєкті, реалізованому за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) та фінансування уряду Японії.
Також у рамках активностей, представники ЦГЦ розробили соціальний ролик про використання штучного інтелекту в дезінформації та способи протидії цьому явищу.
Відгуки учасників тренінгів
Як і минулі роки, організаційним командам пишуть учасники тренінгів, які долучилися до лав Сил Оборони й дякують за актуальні знання. Суттєво зросла кількість відгуків, про те, як українці скористалися знаннями в тилу під час ДТП, коли поруч хтось знепритомнів, коли відкрилася кровотеча на місці поранення й інших надзвичайних ситуаціях.
Військовий із позивним “Юхер” мобілізувався влітку 2024 року. До цього часу він активно відвідував тренінги ЦГЦ у Полтаві, готуючись до служби та обираючи підрозділ. Уперше зареєструвався на навчання про ПТРК та гранатомети в січні 2023 року. Найбільше пам’ятає практичні тренінги по маскуванню.
“У Центрі готовності цивільних надається вся необхідна база для початку служби. Без цієї основи важко рухатися вперед. Пройшовши деякі курси декілька разів, інформація краще запам’яталася і на автоматизмі можу виконувати. БЗВП я проходив в Іспанії, підготовка була дуже фаховою й комплексною, і мені з певною базою було легше сприймати розширену та поглиблену інформацію. Зі знань, які отримав у ЦГЦ, на практиці використовував інформацію про переміщення, маскування, допомагало розуміння саперної справи.
Раджу людям, які планують долучатися до війська, не втрачати час і отримувати максимум знань Особливо, на мою думку, – про БПЛА та зв’язок. У війську на певних речах зі згаданих напрямків немає часу зупинятися, це вже треба знати для власної безпеки та ефективності”.
Пан Віталій із Рівного поділився досвідом надання допомоги чоловіку, який у ДТП втратив обидві ноги. Ситуація була дуже стресовою, але завдяки навичкам і знанню алгоритмів, чоловік швидко зорієнтувався та надав домедичну допомогу. Учасник тренінгів ЦГЦ був дуже вдячний інструкторам і планує знову відвідати навчання, запросивши на них і своїх знайомих.
Але не лише учасники застосовували знання в реальному житті. Цьогоріч представники ЦГЦ у Сумах волонтерили на місці прильотів і допомагали, разом зі всіма екстренними службами, постраждалим внаслідок атаки росіян.
Висновки року
Надзвичайні ситуації в певних містах України стають поштовхом до зросту реєстрацій на тренінги. До прикладу, у Полтаві, після прильоту двох ракет по військовому навчальному закладу 3 вересня 2024, місцевий осередок організував більше 50 тренінгів з домедичної допомоги лише протягом вересня.
Команда ЦГЦ вкотре пересвідчується і просить українців не чекати “нагоди”, а обов’язково відвідувати тренінги з основ військової справи та безпекової тематики. Краще мати знання завчасно; не обов’язково, що вони знадобляться, але їх наявність заспокоює і дає відчуття впевненості у власних силах.
Плани на майбутнє
Досвід і практики роботи Центрів готовності цивільних наразі цікавлять відповідні державні інституції в Україні, а також закордонних експертів, зокрема, із країн Балтії.
У планах команди ЦГЦ — створення стаціонарних тренувальних приміщень, які будуть наповнені навчальними симуляторами за різними тематичними напрямками в умовах довготривалої війни. Наразі під це шукають фінансування.
“Діяльність “Центру готовності цивільних” змінила ставлення українців до питань готовності до служби, особистої безпеки та цивільної оборони. Люди не панікують, а навчаються діяти за алгоритмами. Кожен тренінг у ЦГЦ — це не просто теорія, а відпрацювання реальних сценаріїв, що дозволяє людям почуватися впевненіше у критичних ситуаціях. Деякі наші учасники повторно відвідують заходи, щоб ще раз почути, краще запам’ятати, знову потренуватися; приводять рідних, друзів, колег. Разом із волонтерами ЦГЦ, інструкторами, партнерами та відвідувачами продовжуємо формувати спільноту сильних і готових до всього. Дякую кожному причетному до цього надважливого явища”, – наголосив Олексій Сердюков, національний координатор проєкту Центр готовності цивільних.