Коаліція «Солідарність та справедливість» 114 днів долає виклики війни

114 днів, відколи вся країна перейшла в режим протистояння широкомасштабній військовій агресії росії. Громадянське суспільство теж розпочало свій марафон допомоги, який триває і досі. Мережа ...

Додано:
legal_dev_network

285029097_563578345384082_3731968654492432909_n
Коаліція «Солідарність та справедливість» 114 днів долає виклики війни

114 днів, відколи вся країна перейшла в режим протистояння широкомасштабній військовій агресії росії. Громадянське суспільство теж розпочало свій марафон допомоги, який триває і досі. Мережа правового розвитку – не виняток. Спілка ініціювала створення коаліції «Солідарність та справедливість», до якої увійшли 19 організацій. Разом із партнерами всі 114 днів працює над відновленням прав постраждалих українців, надає їм підтримку і впроваджує більш ефективні стратегії відновлення та соціалізації внутрішньо переміщених осіб в межах програми #StandWithUkraine, яку ініціювала з перших днів вторгнення росії в Україну.

Так, онлайн та в офісах організацій Мережі вже отримали правову допомогу 5691 особа з 6046 справами. Юристи консультували переселенців щодо того, як:

  • відновити втрачені документи,
  • отримати відшкодування за зруйноване майно, 
  • знайти житло і роботу, влаштувати дітей в навчальні заклади.

Допомагали зорієнтувати щодо порядку виїзду за кордон і які є шляхи повернення до України незаконно депортованих наших співгромадян до територій росії та білорусі. 

З’явилось багато звернень від військовослужбовців про: 

  • мобілізацію, розірвання контрактів з ЗСУ, прикордонної служби, тероборони,
  • розширення прав тероборони,
  • відстрочка від мобілізації,
  • грошове забезпечення представників тероборони та військових ЗСУ й інші.
На фото: юристка членської громадської організації МПР «Правова єдність» з Білої Церкви (Київської області). Інна Малишко кілька місяців надавала консультації українкам в центрі для переселенців у Польщі. Сьогодні продовжує таку роботу в Україні. Організація, окрім правової допомоги жителям громади та переселенцям, експертно підтримує працівників штабу військової адміністрації щодо виплат для військовослужбовців, нарахування пенсійного стажу, взаємовідносин військових ЗСУ (мобілізованих резервістів) та роботодавців, збереження робочого місця. Залучає психологів-волонтерів для підтримки ВПО і мешканців громади

Юристи роз’яснювали як отримати ті чи інші послуги в умовах воєнного часу, інформацію з реєстрів, здійснити реєстраційні дії, як працюють органи судової та державної влади та багато іншого.

Мережа правового розвитку ініціювала створення платформи для отримання правових консультацій для українців, що перебувають за кордоном. За офіційними даними, рятуючись від повномасштабної війни проти України, за кордон виїхало понад 6 млн громадян України, багатьом із них потрібне роз’яснення щодо особливостей законів тих країн, в яких вони перебувають. Платформу створила та підтримує Громадська організація «Юридичні інновації».

 У трьох громадах Львівської, Івано-Франківської та Вінницької областей системно працюють із поселенням внутрішньо переміщених осіб, наданням їм правової, психологічної допомоги, працевлаштуванням, інтеграції в громаді тощо. Загалом в Львівській та Івано-Франківській областях допомогли знайти житло 440 родинам (загалом це понад 1353 особи).

На фото: ГО «ПРАВО», м. Хмільник, Вінницької області  продовжують забезпечувати кормами тварин, які евакуювалися разом з переселенцями, а також тварин, які є безпритульними та допомагає людям, які їх підгодовують. Організація шукає можливості відповідати і на нові виклики, які виникають: консультують місцеву владу щодо прийняття рішень, зокрема перейменування вулиць; допомагають вирішити проблеми та інтегрувати в громаді ВПО, зокрема, створюють простір для допомоги переселенцям. Одним із його компонентів став «Банк речей»

ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини», ГО «Черкаський правозахисний центр», ГО «Суспільна служба правової допомоги», ГО «Громадська платформа», ГО «Асоціація демократичного розвитку Донбасу»  спільно із Українською освітньою платформою, Асоціацією громадських радників України, волонтерським об’єднанням Ukraine Allive 2022 адресно забезпечили харчами та найнеобхіднішими речами (251 тонн) понад 42 000 жителів Луганської, Донецької, Київської, Миколаївської, Чернігівської, Харківської та Сумської областей. 

На фото: ГО «Подільська правова ліга», м. Хмельницький, окрім консультування з правових питань, допомагає громадам створювати ефективні стратегії. Для Жванецької територіальної громади організація провела вже дві стратегічні сесії. Окрім того, консультує та допомагає в організаційному розвитку благодійним і громадським організаціям Хмельницької області

 Знаючи потреби і виклики кожної із громад, в якій працюють організації, вони долучаються до відповіді на них, шукають ресурси та партнерства, надають експертну підтримку.

На фото: керівник ГО «Черкаський правозахисний центр» Тарас Щербатюк. Організація опікується усіма громадами Черкащини, надає правові консультації жителям та переселенцям, експертну підтримку, шукає ресурси для надання гуманітарної допомоги 

Підтримка волонтерських ініціатив

На початку повномасштабної війни майже всі організації координували роботу волонтерських організацій та соціальних служб, розподіляли допомогу. Сьогодні 

цей напрям і досі підтримує більшість із них. ГО «Асоціація юристів Кам’янець-Подільського» на Хмельниччині координує волонтерські групи з батальйонами тероборони і міською владою, допомагають волонтерським спільнотам в правових аспектах їхньої діяльності. ГО «Подільський центр прав людини» Вінницької області також опікується волонтерською групою. Нещодавно вона отримала і доставила карети швидкої допомоги, які подарували італійські волонтери.

На фото:  ГО «Північна правозахисна група» консультує щодо безпекових питань та нагальних потреб мешканців Сумщини. В середині травня керівниця організації Наталія Єсіна зустрілась із представниками Міжнародної моніторингової місії від організації «Восток SOS», з якими обговорили ситуацію області із перших днів війни: життя людей в окупації та звірства росіян, нагальні гуманітарні потреби мешканців Сумщини.

Документування воєнних злочинів

Важливим напрямом є документування воєнних злочинів. Таку діяльність здійснює ГО «Північна правозахисна група» на Сумщині й ГО «Черкаський правозахисний центр», які збирають факти у СумськійПолтавській, Черкаській та Донецькій областях в межах роботи коаліції з документування воєнних злочинів «Трибунал для Путіна». Експерти цих організацій також навчають активістів /ок, представників місцевої влади тому, як правильно робити документування та співпрацювати із командою, яка займається фіксацією воєнних злочинів. 

Виклики на сході України

ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу» на Донеччині, ГО «Суспільна служба правової допомоги» та ГО «Громадська платформа» на Луганщині й досі продовжують опікуватися жителями цих областей. Вони допомогли евакуювати 1463 людей, надають адресну гуманітарну допомогу, психологічну допомогу (таку вже отримали 32 особи), правові консультації. Роз’яснюють як поводитись під час обстрілів, поширюють екстрені новини. 

Через наближення активних бойових дій та тимчасову окупацію території організації «Суспільна служба правової допомоги» довелось вже двічі переїжджати – спочатку із Новоайдара до Сєвєродонецька, а потім і до Лисичанська (всі населені пункти – Луганська область). Організація продовжила підтримувати роботу гуманітарного контакт-центру «Завжди допоможемо». Окрім зазначених напрямів консультування, вони навчають основам медичної допомоги місцевих жителів. Оскільки місто без світла, створили можливість для заряджання телефонів та скористатись Інтернетом для отримання цифрових державних послуг. Організація “Агенція демократичного розвитку Донбасу” за підтримки міжнародних партнерів також продовжує роботу гуманітарного центру «Допомога поруч», який, зокрема, піклується про людей з інвалідністю. 

Організація «Громадська платформа» консультує мешканців Луганщини, які змушені переїхати до Дніпра, Запоріжжя та Тернополя щодо можливостей отримати допомогу в цих містах з різних джерел та залучає психологів-волонтерів. Системно вивчає потреби внутрішньо переміщених осіб і шукає можливості задоволення запитів. 

Мережа правового розвитку допомогла евакуювати 60 представників членських організацій МПР разом із їхніми родинами.  На жаль, частина команди організації, яка працює на тимчасово окупованій території, і досі знаходиться в небезпеці. Попри це вони знаходять можливості і продовжують надавати правові консультації онлайн. 

Дякуємо МФ «Відродження»Фонду Ч.С.МоттаDLA Piper Foundation та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) за солідарність і  підтримку цієї діяльності. Переконані, що спільними зусиллями нам вдасться посилити один одного і допомогти якомога більшій кількості людей, які цього потребують.

Слава Україні!

Авторка: Галина Колесник, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями