Івано-Франківщина на другій позиції у рейтингу енергоефективності західних областей

Енергоефективне господарювання – це не тільки «головна біль» для місцевої влади, а й головний напрямок роботи громад та громадських організацій. Саме сьогодні, зважаючи на систематичне підвищення цін ...

images
Івано-Франківщина на другій позиції у рейтингу енергоефективності західних областей

Енергоефективне господарювання – це не тільки «головна біль» для місцевої влади, а й головний напрямок роботи громад та громадських організацій. Саме сьогодні, зважаючи на систематичне підвищення цін на енергоносії, громадські організації повинні спонукати владу до дій, які наближають регіон до європейських стандартів енергоспоживання. В цьому плані актуальним є громадський контроль за діями влади, моніторинг стану реалізації діючих програм та проектів з енергоефективності, оцінювання динаміки параметрів енергоощадливості регіону.

Своєрідним тестом для оцінювання енергоефективності регіону є його місце в рейтингу за відповідними параметрами. Такий рейтинг за перше півріччя поточного року проведено в рамках виконання проекту «Контроль громадськості за реформуванням енергетичного сектора на регіональному рівні в контексті виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС». Проект реалізується спільно із Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій та «Європейською правдою» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

В рейтингу представлено 5-ть областей Західної України – Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська та Чернівецька (матеріал розміщено тут). Рейтингове оцінювання проведене за показниками, які характеризують енергоефективність та розвиток відновлюваної енергетики в комплексі з індикаторами виконання регіоном зобов’язань в сфері енергетики по Угоді з ЄС. За сумарною оцінкою Івано-Франківщина знаходиться на другому місці, а це означає, що за більшістю показників область обіймає лідируючі позиції.

Область лідирує за часткою теплової енергії , виробленої з альтернативних видів палива або відновлюваних джерел енергії, що з є одним з головних індикаторів реформування енергетичного сектора регіону. Активне реформування енергетичного сектору підтверджується і першим місцем, яке посіла область, за кількістю регіональних ініціатив в сфері енергозбереження та відновлюваної енергетики, приведених до кількості домогосподарств. Івано-Франківщина очолює рейтинг також за рівнем інформування населення з питань енергозбереження в регіональних ЗМІ і за показниками, які відображають співпрацю регіону з країнами ЄС, зокрема за числом проектів, профінансованих європейськими установами у сфері енергозбереження.

Кількість параметрів енергоефективності, за якими Івано-Франківська область зайняла відповідні місця в рейтингу
Другу позицію області в рейтингу забезпечили 3-и показники. Серед них сума інвестицій в сфері відновлюваної енергетики в розрахунку на одну особу, що підтверджує нарощення енергетичної потужності регіону шляхом використання природних джерел енергії. Це європейський напрямок енергетичного забезпечення території в сучасних умовах. Непоганою також є позиція області (третє місце) за забезпеченням доступу соціально вразливих груп населення до енергоресурсів, наданням інформаційних послуг зі сторони органів влади, часткою сумарної потужності котелень на альтернативних видах палива, тощо.

Водночас рейтинг виявив і слабкі позиції регіону. Область посіла останнє місце за рівнем впровадження енергозберігаючих джерел світла у зовнішньому освітленні населених пунктів, оскільки не забезпечила належного фінансування заходів відповідної регіональної програми. За таким інтегральним показником енергозбереження, як «обсяг паливно-енергетичних ресурсів, спожитих в регіоні за звітний період на душу населення», область разом зі Львівщиною ділить 4-5 позиції. Регіон відстає від сусідніх областей за показниками частки оснащення багатоквартирних житлових будинків побудинковими приладами обліку теплової енергії, часткою домогосподарств, які уклали кредитні договори в рамках реалізації «теплої реформи», залученням іноземних інвестицій в розвиток відновлюваної енергетики. Поряд з іншими областями, крім Львівщини, регіон не започаткував укладення енергосервісних договорів, що могло б стати альтернативою для бюджетного фінансування енергозбереження в установах соціальної сфери.

Отже, за результатами впровадження заходів з енергобереження та розвитку відновлюваної енергетики Івано-Франківщина поки що є серед лідерів. Проте, щоб зберегти лідируючі позиції, а то і стати абсолютним лідером, регіон повинен сильніше задіяти потенціал енергозбереження, зокрема, запровадити мотиваційні механізми економії енергоресурсів, системний контроль за споживанням енергоносіїв, сучасний енергоменеджмент. Для регіону актуальним є запровадження європейських підходів та досвіду до організації системи енергозбереження та відновлюваної енергетики, широка співпраця з європейськими інститутами, залучення іноземних інвестицій.

Автор публікації: Лукашенко Тетяна Валентинівна,
Експерт проекту

Детальніше про проект тут.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році