Інституції оточення бізнесу та регіонального розвитку – перспективний новий напрям консалтингу

Якщо спитати у підприємця чи громадського активіста, чого вони хочуть від держави, часто можна почути відповідь: «щоб держава не заважала». Це – ознака європейського розуміння відносин з державою. ...

Додано:
ceasc

поддержка-бизнеса
Інституції оточення бізнесу та регіонального розвитку – перспективний новий напрям консалтингу

Якщо спитати у підприємця чи громадського активіста, чого вони хочуть від держави, часто можна почути відповідь: «щоб держава не заважала». Це – ознака європейського розуміння відносин з державою. Адже в ЄС держава не втручається до діяльності господарчих суб’єктів, а лише регулює їх стосунки. Проте в ЄС діють десятки тисяч недержавних інституцій, які допомагають бізнесу і регіональному розвитку. Це – Агенції регіонального розвитку, бізнес – інкубатори і акселератори, проектні офіси, технопарки, інформаційно – консалтингові центри та інші. Функція їх полягає у тому, щоб допомагати бізнесу і ініціаторам проектів розвитку вирішувати різнорівневі проблеми. До таких інституцій ви можете прийти із тим, щоб отримати консультації у започаткуванні власного бізнесу, знайти партнерів, інвестиції, гранти, вивести товари на глобальний ринок або отримати нові знання у важливій для вас сфері. Найсвіжіший досвід у справі створення потужного середовища оточення, що складається з інституцій і експертів, які у них працюють, має Польща.

Фундація CEASC багато років вивчає польський досвід з метою сприяння подібним процесам в Україні. У цій статті ми розглянемо типи інституцій оточення (ІОТ), які працюють у Польщі. 

Агенції регіонального і локального розвитку

Діяльність цих інституцій спрямована на максимальне залучення коштів в регіон. Це можуть бути дотаційні кошти європейських фондів, інвестиції, кредитні ресурси з мінімальним відсотком. Головний принцип – кошти йдуть до корисних регіону проектів, які покращують життя жителів і гармонійно співіснують з іншими ініціативами. Ініціаторами створення АРР можуть бути різні суб’єкти. Наприклад, в Лодзьському воєводстві ініціатором стала місцева влада, тому Агентство на 100% знаходиться в комунальній власності.

Коли Агенції тільки були створені, вони насамперед допомогли написати стратегію розвитку для гмін – це найменші адміністративні одиниці Польщі. І, спираючись на ці стратегії, розгорнули подальшу роботу.

Сьогодні будь-хто, у кого з’являється проектна ідея, може звернутися до АРР, де його безкоштовно проконсультують щодо можливості реалізувати ідею, її відповідності регіональній стратегії, доступних джерелах фінансування, польських і зарубіжних партнерах, яких можна залучити в проект. Таким чином, ви бачите картину максимально повно. Далі, щоб залучити ресурси, вам потрібно написати проект і подати його для отримання фінансування. Ви можете зробити це самостійно або звернутися до фахівців АРР, які надають цю послугу платно. В разі успіху вам забезпечать консалтинг і супровід в реалізації проекту.

Крім цього, АРР самі пишуть і реалізують проекти, а також – виступають в якості партнерів, оскільки однією з вимог Єврокомісії в наданні коштів є створення партнерських консорціумів.

Окремий напрямок роботи АРР – всебічна допомога у розвитку малого і середнього бізнесу. Це – принципове питання, оскільки малий і середній бізнес знижує ризик криз в регіоні. Уявіть собі наслідки банкрутства величезної компанії, в якій працюють 10 000 чоловік. У разі проблем ці люди одномоментно вивільняються і стають «головним болем» регіону. Малий і середній бізнес більш гнучкий, легше трансформується і здатний залучити будь-яку кількість людей без особливих проблем. Тому АРР стимулюють розвиток підприємництва, ініціюють створення регіональних кластерів, організовують міжнародні економічні місії для польських підприємців з метою освоєння нових ринків збуту і пошуку партнерів.

 Агенції підтримки підприємництва

Якщо АРР орієнтуються на будь-які типи проектів, спрямовані на поліпшення життя в регіоні і його конкурентоспроможність, то Агенції підтримки підприємництва спеціалізуються виключно на підтримці бізнесу. До слова, вони не конкурують з АРР, скоріше це взаємодоповнююча партнерська діяльність. Коли підприємець може частину послуг отримати в АРР, а частину – в інших інституціях. Агенції підтримки підприємництва пропонують консалтинг у написанні, подачі і реалізації проектів. Організовують підприємницькі конференції, нетворкінг, залучають інвесторів. Ініціюють навчальні програми, закордонні стажування та міжнародне партнерство. Сприяють інтернаціоналізації польських бізнесів – їх присутності на глобальному ринку.

 Мережа академічних інкубаторів підприємництва

Академічні інкубатори підприємництва створюються переважно при університетах. Їх основні цілі: допомога студентам у відкритті власної справи ще під час навчання і асистування у відкритті бізнесу тим, хто не раніше не мав такого досвіду.

В АІП можна пройти навчальний курс про те, як визначитися з напрямком діяльності, зареєструвати фірму, вести бухгалтерський облік, підібрати команду і вийти на ринок. Вам допоможуть знайти партнерів і фінансування. Нададуть місця у недорогому коворкінгу, де є усе необхідне для комфортного початку бізнесу: робочі місця або невеликі офіси, кімнати переговорів, кімнати релаксу, інтернет. Правда, користуватися цими можливостями підприємець буде не безкінечно, максимум – три роки. Саме такий термін необхідний, щоб побудувати життєздатний бізнес і піти з «юніор – ліги».

 Інформаційно-консультаційні центри та приватні консалтингові фірми

У Європейському союзі діє безліч програм, спрямованих на розвиток тієї чи іншої сфери. З відомих в Україні: Горизонт 2020 року, U-lead з Європою, COSME, Креативна Європа, Erasmus +. В ЄС таких можливостей на порядки більше. Якщо ви вже цікавилися процедурою отримання коштів з європейських програм, то знаєте, що у кожній з них є маса специфічних вимог.

Тому у Польщі виникла культура спеціалізації консалтингових фірм на конкретних фінансових інструментах. В інформаційно – консультаційних центрах громадяни можуть отримати вичерпну інформацію про кожну з програм. Проект для подачі допоможе написати приватне консалтингове агентство. На сьогодні в Польщі налічується близько 20000 високопрофесійних проектних менеджерів, які працюють з фінансами різних програм. Результативність цього підходу вражає. Наприклад, Польща, освоївши роботу з фондовими засобами, стала лідером у залученні фондових коштів ЄС для реалізації проектів всередині країни. Згадуємо: якісні проекти легко залучають кошти.

 Технологічні парки

Діяльність технологічних парків спрямована на підтримку інноваційних розробок. У Польщі вони створюються, як правило, при університетах, з метою комерціалізації результатів наукових досліджень. Але і інші розробники можуть звернутися в технологічний парк для реалізації їх ідей. Тут ідеї проходять експертизу і, при позитивному результаті, отримують інкубаційну підтримку. В ході інкубації створюється прототип продукту, тестується ринок, досліджуються пропозиції конкурентів. Сума підтримки може досягати 200 тис. Євро, причому ці кошти виділяються з фонду, сформованого як з коштів, що виділяються Єврокомісією, так і з регіональних фондів розвитку. Коли прототип повністю готовий до виробництва, його презентують потенційним інвесторам, які бажають вкласти кошти. Цікаво, що 51% в статутному фонді створеної для виробництва продукту компанії належать автору ідеї, і тільки 49% – іншим бенефіціарам. Така процедура дозволяє знизити ризики, властиві венчурному інвестуванню і мотивує розробників охоче звертатися в технопарки.

Інституції оточення бізнесу та регіонального розвитку – перспективний напрям діяльності, який обов’язково отримає поширення в Україні. Ми описали інституції, які працюють у сучасній Польщі, проте і в Україні вже є свої успішні історії. Піонером цього напряму став Львів, це загальновідомо. Але подібні практики поширилися і в інших регіонах. Вивчення їх досвіду – надзвичайно важливе, оскільки ситуація в Україні інша ніж у Польщі на момент появи перших інституцій оточення. У нашій країні інші умови і проблеми, ми розпочинаємо рух у принципово інакшу історичну добу. Тому, якщо ви хочете стати одним з перших у цьому поки що новому для України напрямку – приєднуйтеся до учасників стажування «Інституції оточення бізнесу та розвитку територій: український досвід та успішні моделі», яке пройде 25 – 27 листопада у Києві, Хмельницькому і Ірпені.

Детальніше про стажування – https://www.ceasc-bw.com/products/institutsiji-otochennya-biznesu-25-27-11-2018-irpin-khmelnitskij-kijiv/


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях

Які проблеми є найгострішими для мешканців звільнених територій? Презентовано результати дослідження

Програма USAID «Мріємо та діємо» організовує навчання для дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах

Понад 75 тисяч звернень. Юристи-волонтери з Кривого Рогу вже рік консультують ЗСУ, їхні родини та ВПО

Greencubator запускає навчання для майбутніх зелених підприємців

30 українських громад створять комунікаційні стратегії