План дій Уряду до 2020 року має бути доповнений пріоритетом «Стимулювання сільського розвитку»

У січні ц.р. Кабінет Міністрів України ініціював широке обговорення Проекту Середньострокового плану пріоритетних дій Уряду до 2020 р., текст якого розмістив на своєму сайті. Цим надано реальну ...

Додано:
Olena Borodina

Учасники-ГС-УМСР
План дій Уряду до 2020 року має бути доповнений пріоритетом «Стимулювання сільського розвитку»

У січні ц.р. Кабінет Міністрів України ініціював широке обговорення Проекту Середньострокового плану пріоритетних дій Уряду до 2020 р., текст якого розмістив на своєму сайті. Цим надано реальну можливість громадянському суспільству висловлювати своє ставлення до напрямів майбутньої діяльності найвищого органу виконавчої влади.

Громадська спілка «Українська мережа сільського розвитку» вважає за необхідне привернути увагу Уряду до необхідності  невідкладно взяти під свою опіку вирішення соціально-економічних проблем на селі на основі започаткування політики сільського розвитку. Таке звернення пояснюється тим, що попередня практика регулювання  розвитку  аграрного сектору України зосереджувалась передусім на підтримці великотоварного виробництва, але це не сприяло поліпшенню добробуту сільського населення.  За останні 15 років чисельність найманих працівників у сільському господарстві  скоротилась від  2,8 млн.  до 0, 7 млн. осіб. Ще понад 2,2 млн. осіб, тобто 78% загальної кількості зайнятих, працюють в особистих селянських господарствах, але практично вилучені із сфери дії трудового законодавства і соціального захисту. Оплата праці  найманих працівників у сільському господарстві становить 75% від середньої в економіці. У половини сільського населення понад 60% сукупних витрат становлять витрати на харчування, що свідчить про надто високий рівень бідності за структурним критерієм. Аграрний бізнес та інші підприємницькі структури, які використовують сільські природні, інфраструктурні та людські ресурси, недостатньо враховують інтереси і потреби місцевого населення, а сільські громади майже не залучені до участі у прийнятті рішень, що впливають на їх життєдіяльність.  На відміну від цього Спільна аграрна політика (САП) ЄС підтримує не тільки виробництво а й село.  На заходи сільського розвитку у 2014-2020 рр. спрямовується 95,6 млрд євро, що становить 23,4% бюджету САП ЄС.

У дусі Угоди про асоціацію з ЄС Україна має перейти до більш справедливого  регулювання аграрного і сільського розвитку як єдиного процесу. Пропонується започаткувати формування урядової рамкової політики, яка спрямовувалася б на розвиток сільської місцевості, у першу чергу через цільове використання ресурсів держави і донорів, що допоможе мобілізувати місцеві активи та ресурси і залучити сільське населення до вирішення проблем села.

З огляду на спектр і складність проблем сільської місцевості, брак досвіду реалізації такої політики в Україні та обмеженість державного фінансування, було б недоцільно намагатися задовольнити усі потреби і врахувати усі пріоритети політики  сільського розвитку  у коротко- та середньостроковій перспективі.  Відтак, у середньостроковій перспективі до 2020р.  ГС «Українська мережа сільського розвитку» пропонує спрямувати зусилля уряду на підтримку розвитку сільської місцевості за трьома критично важливими напрямами, а саме:

(і) формування сприятливого інституційного, економічного та соціального середовища становлення в Україні сімейного фермерського укладу європейського зразка;

(іі) підтримка суб’єктів господарювання, що здійснюють  господарську діяльності зі створення доданої вартості у сільському господарстві та несільскогосподарські  види діяльності у сільській місцевості;

(ііі) стимулювання мобілізації ресурсів сільських громад, розвитку лідерського потенціалу сільських мешканців, а також  державно-приватного партнерства серед сільських громад, аграрних підприємств, представників громадянського суспільства та місцевих органів влади.

Учасники ГС «Українська мережа сільського розвитку» на своєму засіданні 20 січня 2017р. схвалили відповідні пропозиції і направили їх Кабінету Міністрів України.

Детальніше про це дивіться на сайті Мережі за посиланням.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»