Гаряче у кіберпросторі: результати моніторингу дотримання цифрових прав за червень 2023 року

Поки українці рятувалися із Херсонщини, затопленої внаслідок підриву Каховської ГЕС, росіяни перешкоджали евакуації, обстрілюючи цивільних і виводячи з ладу сайти з інформацією для постраждалих. У ...

Додано:
hrp

червень 2023
Гаряче у кіберпросторі: результати моніторингу дотримання цифрових прав за червень 2023 року

Поки українці рятувалися із Херсонщини, затопленої внаслідок підриву Каховської ГЕС, росіяни перешкоджали евакуації, обстрілюючи цивільних і виводячи з ладу сайти з інформацією для постраждалих. У відкритих джерелах були зафіксовані повідомлення про кібератаки на гарячу лінію Херсонської обласної держадміністрації. Також ворог намагався порушити роботу освітньої платформи Prometheus і сайти Суспільного мовника. Загалом у червні на державний сектор України було здійснено більше 22 мільйонів кібератак, повідомляють у Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації.  

Такі дані зафіксували експерти Платформи прав людини, здійснюючи щомісячний моніторинг дотримання в Україні цифрових прав під час воєнного стану. Результати моніторингу представлені в аналітичному звіті «Війна у цифровому вимірі та права людини» за червень 2023 року.

Крім кібератак експерти виявили й систематизували інформацію про:

  • фішингові атаки – за даними Держспецзв’язку, їх нарахували більше двох тисяч;
  • шахрайство в мережі – зафіксовано 13 повідомлень: злочинці продовжували використовувати схеми про надання допомоги від різних благодійних організацій, продаж неіснуючих товарів, збір коштів на потреби ЗСУ та лікування; 
  • порушення цифрових прав – під час моніторингу судової практики було виявлено 82 вироки в кримінальних справах, які стосуються питань свободи вираження поглядів; 43 з них містять факти, що свідчать про можливе порушення цифрових прав.  

Вагому частку моніторингу складає аналіз дезінформації в мережі. Як видно зі звітів, чим гарячіше на полі бою, тим активніше працює ворожа пропаганда. Якщо, наприклад, у січні цього року в інтернеті було зафіксовано 145 маніпулятивних повідомлень, а у квітні – вже 173, то в червні дезінформації виявили ще більше – 206 повідомлень. Кремль намагався переконати у відсутності перспектив українського контрнаступу, дискредитував президента Зеленського та українську владу, залякував українців холерою, підривом Запорізької АЕС, поширював неправдиву інформацію про підрив Каховської ГЕС, посилення мобілізації в Україні та розповсюджував інші фейки. 

Дізнатися більше про результати моніторингу та ознайомитися з юридичним аналізом цифрових правопорушень можна на сайті Платформи прав людини. 

ПЕРЕГЛЯНУТИ ЗВІТ ЗА ЧЕРВЕНЬ

До речі, ми узагальнили дані попередніх звітів, щоб дослідити тенденцію цифрових порушень під час повномасштабного вторгнення РФ. Що з того вийшло – читайте у матеріалі «Кібератаки як воєнні злочини: огляд моніторингу дотримання цифрових прав українців».

Маєте питання чи хочете отримати ексклюзивний коментар експерта по темі? Пишіть нам на пошту: [email protected]

Діяльність по моніторингу дотримання цифрових прав в Україні здійснюється в межах двох проєктів, що реалізуються громадською організацією «Платформа прав людини» за фінансової підтримки Ініціативи з верховенства права Американської асоціації юристів (American Bar Association Rule of Law Initiative) і Офісу Freedom House в Україні. 

Звіт за червень 2023 року підготовлено в межах проєкту «Моніторинг ситуації з інтернет свободами в Україні», що фінансується ABA ROLI. 
 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи