Експерти та посадовці з України, Грузії, Молдови та ЄС обговорили виконання Угод про асоціацію

Перше широке експертне обговорення тенденцій, здобутків та складнощів у виконанні Угод про асоціацію між Європейським Союзом та Україною, Грузією і Молдовою відбулося в рамках Форуму асоціацій ...

Додано:
Ylytvynenko

AEF-01
Експерти та посадовці з України, Грузії, Молдови та ЄС обговорили виконання Угод про асоціацію

Перше широке експертне обговорення тенденцій, здобутків та складнощів у виконанні Угод про асоціацію між Європейським Союзом та Україною, Грузією і Молдовою відбулося в рамках Форуму асоціацій (Association Exchange Forum), що пройшов у Києві 13-14 листопада 2017 року.  Захід зібрав близько ста учасників з трьох асоційованих країн та ЄС – високопосадовців, відповідальних за координацію виконання Угод, громадських експертів, представників міжнародних організацій та проектів, дипломатів тощо. Усі вони впродовж півтора днів ділилися досвідом та інформацією про стан справ у своїх країнах, а також шукали відповіді на непрості питання: як зробити виконання Угод відповідним потребам та можливостям країн, яку роль має відігравати ЄС для ефективної реалізації Угод, які інституційні механізми здатні забезпечити належну координацію процесу виконання, як налагодити ефективний моніторинг виконання Угод і залучити громадськість до прийняття рішень.

IMG_9151_1

Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, під час свого виступу зазначила, що за десятирічний період з моменту початку переговорів про укладання Угоди про асоціацію відбулось багато економічних та геополітичних змін. Однак Україна продовжує розглядати цей документ – найамбітнішу Угоду про асоціацію, яку ЄС коли-небудь укладав із третьою країною – як «дорожню карту для трансформації країни». Пані Климпуш-Цинцадзе розповіла про нещодавно прийнятий 700-рінковий план дій на виконання Угоди, систему моніторингу виконання та перспективи зміцнення інституційної спроможності в рамках реформи державного управління, а водночас про потребу в покращенні міжвідомчої координації та ефективнішої співпраці з парламентом: «Це одне з важливих завдань для кожного з нас – мати спільне бачення, співпрацю між Урядом та Парламентом, мати спільну готовність та обіцянку рухатися вперед» – підкреслила вона.

23632053_145815902723645_6967764360746606052_o

«Членство в Європейському Союзі – це наша мета та політичний пріоритет країни, але наразі ми сконцентрували наші зусилля на виконанні зобов’язань, взятих в рамках Угоди про асоціацію, особливо в сфері правосуддя, верховенства права, прав людини» – зазначив  під час свого виступу Арчіл Караулашвілі, перший заступник Державного міністра Грузії з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Він підкреслив, що важливим є не тільки отримання членства, але й сам процес виконання Угоди, а його проміжні здобутки дають конкретні переваги для людей, як це було у випадку візової лібералізації. Серед важливих сфер, де відбуваються євроінтеграційні реформи в Грузії, – енергетичний сектор, державне управління, транспорт, довкілля і зміна клімату, правосуддя. Пан Караулашвілі наголосив, що пріоритети Уряду Грузії повністю збігаються з пріоритетами Угоди, існує ефективна співпраця між урядом та парламентом у виконанні Угоди, а одним із найбільших євроінтеграційних досягнень є залучення громадянського суспільства не тільки до моніторингу виконання Угоди, а й до прийняття рішень на початковому етапі.

Даніела Морарі, державний секретар Міністерства закордонних справ та європейської інтеграції Молдови, у свою чергу, поділилася багатьма подробицями процесу виконання Угоди про асоціацію Молдови з ЄС. Одним з найбільших досягнень першого етапу виконання Угоди пані Морарі вважає налагоджену інституційну координацію (діє урядовий комітет з європейської інтеграції на чолі з Прем’єр-міністром, що засідає щотижня, поточну координацію імплементації виконує Міністерство закордонних справ і європейської інтеграції, також налагоджено ефективну взаємодію з парламентом). Також в Молдові існує інформаційна система щодо виконання Угоди, яка доступна онлайн.

IMG_9231_2

Протягом подальших сесій експерти обговорили більш поглиблено різні питання Угоди, зачіпаючи критичні аспекти імплементації. Учасники зійшлися на думці, що, попри особливості кожної з асоційованих країн, обмін досвідом у виконанні Угод, співпраця та колективний пошук рішень спільних проблем сприяли б ефективнішим євроінтеграційним реформам у трьох країнах. Так, Хюґ Мінґареллі, Посол ЄС в Україні, зауважив, що попри те,  що кейси України, Грузії та Молдови на шляху імплементації Угоди будуть відрізнятися, важливо обмінюватись кращим досвідом та навчатись один в одного.

Посол ЄС також наголосив на участі громадськості у виконанні Угоди про асоціацію: «Важливо, щоб громадянське суспільство в повній мірі брало участь в цьому обговоренні, оскільки без повного залучення громадянського суспільства буде ще складніше імплементувати цю Угоду (про асоціацію – ред.)» – сказав він. Пан Мінґареллі також зазначив, що перспектива членства – це основний стимул для проведення болючих реформ, однак зараз ЄС не має можливості запропонувати таку перспективу жодній країні-партнеру.

IMG_9387_1

Із виступами цих та інших доповідачів під час Форуму асоціацій можна ознайомитись за цими посиланнями (мова англійська):

1-ий день тут

2-ий день тут

Довідкова інформація: 

Форум асоціацій організований проектом «Громадська синергія», що фінансується ЄС та виконується Міжнародним фондом «Відродження». Він започаткований як щорічний міжнародний захід, що стане майданчиком для спілкування та мережування різних стейкхолдерів з України, Грузії та Молдови з метою:

  • огляду досягнень та набутого досвіду імплементації трьома країнами Угод про асоціацію з ЄС, а також обговорення відповідних спільних трендів, викликів та потреб;
  • обміну досвідом та формування передових практик імплементації, зокрема, в частині інституційних механізмів, моніторингу та залучення до процесу імплементації громадянського суспільства та інших стейкхолдерів;
  • напрацювання підходів до посилення динаміки імплементації Угод про асоціацію та досягнення максимальної ефективності цього процесу, зокрема, через обмін знаннями та співробітництво між асоційованими країнами, колективний пошук рішень для розв’язання існуючих проблем та визначення спільних очікувань стосовно підтримки ЄС.

Проект «Громадська синергія» спрямований на посилення участі громадськості в євроінтеграційних реформах через активізацію двох проєвропейських громадських – Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства.

За додатковою інформацією звертайтесь до Ярослава Литвиненка: [email protected] або за телефоном +38 050 039 07 82.

???????????????????????????????IMG_1670_2???????????????????????????????IMG_8833


Тематика публікації:           

Останні публікації цього розділу:

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

Правоохоронці та фахівці громад Чернігівщини посилюють спроможність з протидії гендерно зумовленому насильству

Участь громадян у процесах відновлення: кейс Березнегуватської громади (Миколаївщина)

Відбулась настановча сесія програми «Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення»

Курси англійської для переселенців стартують у 8 містах України

У Тернополі нагородили переможців всеукраїнського конкурсу «Золотий фліпчарт»