Дозволити програмі змінити вашу свідомість? – тема Docudays UA-2019

XVI Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбудеться в Києві з 22 до 30 березня включно в кінотеатрах «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26), «Київ» (вул. Велика ...

docudays ua_2019
Дозволити програмі змінити вашу свідомість? – тема Docudays UA-2019

XVI Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбудеться в Києві з 22 до 30 березня включно в кінотеатрах «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26), «Київ» (вул. Велика Васильківська, 19), «Ліра» (вул. Велика Житомирська, 40), креативній спільноті IZONE (вул. Набережно-Лугова, 8). Окрім цього, у глядацькі дні, 29 й 30 березня, покази відбуватимуться в кінотеатрі «Boomer» (вул. М. Лаврухіна, 4) та мережі кінотеатрів КП «Київкінофільм».

На Docudays UA-2019 глядачі та глядачки побачать 76 фільмів із 38 країн світу, з них – 27 українських стрічок. Усього на фестиваль приїде понад 190 учасників і учасниць, з них понад 115 гостей – іноземці.

У запитанні «Дозволити програмі змінити вашу свідомість?» цьогорічна тема фестивалю розмірковує над тим, як змінюється наше повсякдення, звички та способи комунікації з появою цифрових технологій, які нові можливості вони відкривають для дослідження реальності й водночас які загрози, пов’язані з контролем та інформаційною безпекою, вони ховають. Переосмислення концепції прав людини в умовах онлайн-виміру стають викликом для правозахисного середовища.

Центральна кінопрограма, що має назву «МЕРЕЖА», – своєрідний скриншот віртуального сьогодення. Про інтернет-видання Bellingcat, яке, спираючись на відкриті дані, розслідує резонансні справи, розповідає фільм-відкриття Docudays UA-2019 «Bellingcat: Правда у світі постправди». Стрічка «Чистильники» запрошує нас у світ інтернет-цензури, яку великі гравці мереж Google, Facebook, Twitter віддають на аутсорсинг кваліфікованим робітникам і робітницям на Філіппінах. Фільм «Сакава» знайомить нас із трьома героями з Гани, які вдаються до онлайн-шахрайства за допомогою чорної магії. «Потенційний злочин» сьогодні можна передбачити завдяки потужним комп’ютерам та новітнім поліцейським системам, але які ризики такий посилений контроль ховає для звичайних громадян? «Народна Республіка Бажання» розповідає історії китайських інтернет-зірок, які прийшли від самотності до слави й багатства завдяки одній з найбільших соціальних мереж у світі YY.

Традиційно фільми на Docudays UA змагатимуться в конкурсах DOCU/СВІТ, DOCU/КОРОТКО та DOCU/УКРАЇНА. Цього року фестиваль започатковує нагороду «Rights Now!», на яку буде номіновано десять фільмів з усіх програм Docudays UA. Кожну конкурсну програму оцінює окремий склад журі, до якого входять зарубіжні та українські експерт(к)и, документаліст(к)и, правозахисники й правозахисниці. Свого переможця, як завжди, оберуть студентське журі, глядачі та глядачки.

Вибухові, поетичні, бунтарські, фільми-фаворити світових кінофестивалів презентує програма DOCU/ХІТИ, до якої цього року ввійшли й дві українські стрічки – «Тато – мамин брат» Вадима Ількова та «Домашні ігри» Аліси Коваленко. Особливої уваги заслуговує режисерський дебют Бінґа Ліу «Обережно, провалля!», номінований цього року на «Оскар» як найкращий документальний фільм.

DOCU/ART досліджує паралелі між мистецтвом й економікою дару та занурює нас разом зі знаменитим художником Христо Явашевим у процес створення його масштабної інсталяції. Особливою подією DOCU/ART є показ фільму «Окупований кінотеатр» про боротьбу культурної спільноти за приватизований кінотеатр «Звезда» у Белграді. Дискусія «Публічні простори: вхід вільний?», що залучатиме сербських та українських активістів та активісток з різних міст України, сфокусується на питаннях важливості публічних просторів та ризиків, з якими зустрічаються активіст(к)и у своїй боротьбі за них.

Про повернення, пошуки свого коріння, вибір, який доводиться робити для збереження незалежності, розповідають дві різні історії жінок у програмі «ІРАН. ОСОБИСТО». У її межах також презентуємо останній фільм видатного режисера Аббаса Кіаростамі, прем’єра якого відбулась на Канському кінофестивалі у 2017 році.

«ЗМІНИ ЦЕ! Лабораторія впливу для активістів та документалістів» – це низка освітніх лекцій про резонансні суспільні кампанії та покази документальних фільмів, що лягли в їхню основу. Націлені на кардинальні зміни в думці громадськості, ці кампанії є результатом консолідованих зусиль правозахисної та кіноспільнот.

Як кіно може бути рушієм соціальних змін, досліджували й українські документаліст(к)и та активіст(к)и в межах проекту «CIVIL PITCH: фільми громадської активності». Презентація чотирьох фільмів-переможців пітчингу відбудеться під час фестивалю.

Своєрідний зріз української дійсності ми бачимо в програмі «НАЦІОНАЛЬНІ ГЕОГРАФІЇ», що охоплює історії з різних куточків країни.

Світ дітей та підлітків завжди сповнений питань та пошуків: дослідження своєї сексуальності, визначення улюбленої справи, а іноді – і боротьба за право присвятити їй своє майбутнє. Які цифрові технології змінюють дитинство у 21 столітті, розмірковує програма DOCU/ЮНІСТЬ.

Традиційно на фестивалі діятиме ЖИВА БІБЛІОТЕКА. Це унікальні досвіди й важливі розмови про іншування, політику, сім’ю, роботу, стосунки. Це простір, де книжками є реальні люди, стосовно яких існують упередження в суспільстві.

СПЕЦІАЛЬНІ ПОДІЇ DOCUDAYS UA-2019

Серед особливих подій фестивалю – показ фільму Ніколауса Ґейргальтера «Прикордонний мур» про стіну на перевалі Бреннер, кордоні Австрії та Італії, яку у 2016 році вирішив звести австрійський уряд, аби «убезпечити» країну від потоку біженців. Вслухаючись у думки та голоси місцевих жителів, фермерів, поліцейських, стрічка показує нам різноманіття поглядів на це питання – від прихованої ксенофобії до критики популістського уряду.

Спільно з Current Time TV запрошуємо на світову прем’єру фільму Ольги Абрамчік «Тренер» про роботу з білоруською командою з інтуїтивного футболу, до складу якої входять незрячі люди.

Цього року Docudays UA разом з Довженко-Центром презентує ретроспективу українського документаліста та видатного викладача Олександра Коваля, чиє творче життя було тісно пов’язане зі студією «Укркінохроніка».

Про можливості для документалістики, які відкриває технологія віртуальної реальності, можна буде поміркувати з фільмами у VR CINEMA. Серед них світова прем’єра від української студії New Cave Media «Aftermath VR: Euromaidan» – хроніка 20-го лютого 2014 року з потужним акцентом на архівному матеріалі.

У рамках спеціальної події Selector Live під час фестивалю Docudays UA відбудеться концерт британського гурту «Penelope Isles».

DOCU/КЛАС

Docudays UA традиційно запрошує всіх охочих до майстерні документального кіно DOCU/КЛАС. Тут відбуватимуться різноманітні дискусії й зустрічі зі знаними режисер(к)ами, продюсер(к)ами, кінокритиками про вплив VOD-платформ на документалістику, про роботу з відкритими даними, про розвиток кінотеатрів як публічних просторів міста. Серед цьогорічних спікерів/-ок майстерні: режисер і монтажер Кутайба Бархамджі, фотографка та режисерка Ольга Кравець, режисер та продюсер Даніель Абма та багато інших.

DOC/САДОК

Як і діти, що постійно перебувають у русі, простір DOC/САДОК для молодших відвідувачів фестивалю не втомлюється експериментувати з форматом. У новому просторі «Бібліотеки Майбутнього» (вул. Межигірська, 25) діти у формі гри, квестів та розвивальних занять знайомитимуться з основами інформаційної безпеки у віртуальному світі та медіаграмотності.

 

Фестиваль – неполітичний та некомерційний

Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Покази та обговорення фільмів за участю експертів та експерток з прав людини тривають із жовтня до грудня (включно). Протягом року Docudays UA популяризує авторську документалістику в кінотеатрах у межах проекту DOCU/ХІТ. Розвиває в молоді критичне мислення в кіноклубах медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Представляє проект культурної дипломатії SEE UKRAINE в Європі. Допомагає молодим українським документаліст(к)ам з виробництвом фільмів на платформі DOCU/PRO. Щороку випускає каталог нових українських фільмів для промоції закордоном. ХVІ Docudays UA відбудеться з 22 до 30 березня включно 2019 року в Києві.

 

Джерело: Docudays UA.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

У Житомирі обговорили Рік дії Закону «Про медіа»

Захоплююча подорож до внутрішнього ресурсу: підсумок майстер-класів від Центру АХАЛАР

Інклюзивне відновлення та відбудова: конференція та рекомендації від експертів

В Україні запустили онлайн-курси англійської для працівників ДСНС

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році