Дослідження проблем сімей з дітьми ВПО: результати

Всеукраїнська ініціатива "Активна Громада" разом із соціологічною компанією Active Group за підтримки Глобального фонду для дітей провела фокус-групове дослідження щодо проблем і потреб внутрішньо ...

Додано:
Tetiana Kavunenko

Активна-громада
Дослідження проблем сімей з дітьми ВПО: результати

Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” разом із соціологічною компанією Active Group за підтримки Глобального фонду для дітей провела фокус-групове дослідження щодо проблем і потреб внутрішньо переміщених сімей. Дослідження проходило в кількох містах України. А саме в Черкасах, Умані, Богуславі, Запоріжжі, Чернівцях та Рівному. Соціологи поговорили з внутрішньо переміщеними батьками та місцевими активістами.

Ми дослідили такі теми:

- проблеми та потреби батьків з дітьми;

- специфічні проблеми дітей-переселенців;

- джерела інформації для ВПО;

- перспективи забезпечення психологічної підтримки.

Ділимось підсумками дослідження.

Як міста зустріли ВПО

Більшість згадувань людей про переїзд є позитивними. Надавалося житло, харчі, одяг та деякі можливості по місту (проїзд та екскурсії).

Позитивні зміни під впливом ВПО:

- ВПО допомагають один одному та приєднуються до волонтерства, оскільки хочуть бути корисними. Плетуть сітки, сортують гуманітарну допомогу, організовують заходи для дітей та беруть участь на соціальній кухні;

- поява нових людей, приїхало багато спеціалістів: лікарі, вихователі, підприємці, митці та інші;

- більша частина ВПО по приїзду в місто одразу ж починають шукати роботу, що покриває нестачу кадрів тих людей, які виїхали з міста.

Негативні зміни під впливом ВПО:

- в містах переповнені парки та кав’ярні, всюди черги;

- під напливом людей ціни всюди підвищують;

- навантаження на інфраструктуру.

Проблеми й потреби переселенців з дітьми

Житло. Найчастішими скарги є саме на житло. Складність з його пошуком, невідповідність умов житла та ціни на нього, сім’ям з дітьми необхідний свій вільний простір. У всіх виникають хвилювання з приводу тимчасовості житла: “А де я буду жити завтра?”

Харчування. Скарг щодо харчування практично нема. ВПО вдячні за обіди та гуманітарку, проте цього вистачає не всім. Є така проблема, що ресурси щодо забезпечення безкоштовного харчування може бути вичерпано, тому за це можуть брати невеликі кошти.

Одяг. Проблеми з одягом цілком вирішувані. Ситуація з  іграшками та дитячим одягом краща, аніж з дорослим. Виникають складнощі з нестандартними розмірами одягу та взуття.

Бюрократія та місцева влада. Є скарги на органи влади через незрозумілість отримання допомоги та затягнутий процес отримання довідки внутрішньо переміщеної особи.

Економіка та працевлаштування. Фінансова підтримка від держави “просідає”, тому деяким переселенцям доводиться забезпечувати себе самостійно. Тим, хто винаймає житло важче, оскільки на житло ціни зараз захмарні.

Важко знайти роботу, якщо диплом та трудова книжка залишились в іншому місті. Невідповідність пропозицій щодо фаху ВПО, є пропозиції перекваліфікуватися.

Медицина та здоров’я. “Ставлення та якість обслуговування виявилось кращим, аніж в рідному місті”. Медичні послуги для ВПО є безкоштовними або ж зі знижкою, у людей з’явився час на своє здоров’я.

Культура та дозвілля. У деяких містах проводяться екскурсії, у дітей є можливість соціалізуватися. Також облаштовуються дитячі кімнати та майданчики. Проблем з релігією також не виявлено. Люди проймаються культурою інших міст та повертаючись до свого пропонують щось створювати.

Взаємодія з місцевими мешканцями. Місцеві всіма силами намагаються допомагати ВПО в усіх аспектах та намагаючись зрозуміти їх. Проте ж деякі ВПО відокремлюють себе від місцевих та вважають, що їх ніхто не зрозуміє та їм всі повинні.

Питання мови. Гостро така проблема сприймається більше в західних областях та в тому випадку, якщо ж ВПО з російськомовних регіонів відмовляються навіть намагатися перейти на українську. Але все ж таки були суперечки через мову.

Психологічні проблеми дорослих. Людям важко через відсутність особистого простору та проживання з різними людьми. Деякі ВПО просто бояться приймати допомогу: “Комусь складніше, аніж мені”.

Діти та робота з дітьми. Існує брак інформації щодо можливостей для дітей. Постає питання з їх навчанням та місцем, де їх би можна було б залишити на деякий час.

Специфічні проблеми дітей ВПО

Побутові проблеми. Важко дістати дитяче харчування та візочки. Батьки переймаються за фінансові проблеми, через які не можуть порадувати свою дитину якимись речами.

Емоційні проблеми. Після пережитого деяким дітям дуже важко соціалізуватися. Також перешкодою є відсутність місць, де б вони могли провести час з задоволенням. Вони сумують за своїм домом та старими друзями. Нестача уваги та період адаптації до нового місця.

Навчання. Багато хто висловлюється про те, що дистанційне навчання не є ефективним. Не всі батьки мають змогу забезпечити дітей гаджетами для навчання. Діти з російськомовних регіонів маються проблеми з українською та через це просто не розуміють матеріалу. Через стрес та евакуацію деякі загубили свою зосередженість та мотивацію до навчання.

Хочемо зазначити, що багато переселенців дуже вдячні волонтерам та активістам. Від декотрих чутно критику в бік інших ВПО, що вони мають приймати все, що дають та радіти таким малим дрібницям.

Джерела інформації для ВПО

- дошки оголошень. Біля гуманітарних штабів зазвичай є оголошення з актуальною інформацією та посиланнями на джерела в інтернеті.

- соціальні мережі. У кожного міста є свій чат в якомусь месенджері, де пропонують допомогу. На жаль, є скарги щодо відсутності єдиного новинної групи міста, їх декілька і всюди різна інформація. Телеграм-канали є найбільш зручними для отримування інформації для ВПО.

- особисте спілкування. Деякі зазначали, що дізнавалися інформацію поки стояли в черзі за гуманітаркою. Необхідно не забувати про літніх людей, які погано володіють гаджетами та намагатися інформувати їх.

Необхідність психологічної допомоги

Психолога мають відвідувати всі, навіть для того, щоб виговоритись. Психологічна допомога потрібна й психологам та волонтерам, оскільки вони слухають багато важких та моторошних історій.

З війною сталася переоцінка психологів, тому більша частина людей стали сприймати сеанс у психолога як похід до лікаря.

Варто відвести дітей до психолога, бо вони сприймають все значно складніше та болісніше. Хоча це може виявитись з часом. Зараз особливо потрібно звертати увагу на сон дитини, істерики або ж навпаки замкнутість. Може бути так, що дитина почне сама говорити про те, що її турбує.

Є стереотипні думки, що психолог взагалі не потрібен. Батьки вважають, що самі цілком можуть впоратися зі своєю дитиною. Декотрі переймаються за непрофесійність психолога, який може тільки нашкодити.

 

Висновки

Як і попереднє дослідження, це показало, що міста зустрічають переселенців добре та роблять все, щоб надати людям необхідні речі та можливості. Спільне горе об’єднало людей, вони готові допомагати один одному та підтримувати. Найголовніші проблеми пов’язані з житлом, нестачею гуманітарної допомоги на всіх та працевлаштуванням.

Більша частина ВПО не сидять без діла, у них є відчуття вдячності та мотивація щось робити.

Сім’ям з дітьми необхідно більше простору та більше заходів, куди б можна було б сходити розважити дитину. Є проблема з навчанням, оскільки не всі мають можливості придбати гаджет для дистанційки.

Відеопрезентація дослідження доступна за посиланням.

Скорочена презентація.

Презентація англійською.

Над дослідженням працювали Олександра Гліжинська, Андрій Єременко, Ірина Макарова і Олександр Позній.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE