Допомога по безробіттю. Особливості надання в період воєнного стану

Відповідно до аналітичної інформації, що наводить Соціологічна група «Рейтинг», безробітнім став майже кожен другий українець.В умовах воєнного стану питання порядку реєстрації безробітних та виплати ...

Додано:
tetyanavechirko

Безоплатна правова допомога
Допомога по безробіттю. Особливості надання в період воєнного стану
Відповідно до аналітичної інформації, що наводить Соціологічна група «Рейтинг», безробітнім став майже кожен другий українець.
В умовах воєнного стану питання порядку реєстрації безробітних та виплати допомоги регулюється постановою КМУ від 19 березня 2022 року № 334 «Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану» (Постанова про реєстрацію безробітних під час війни).
 
Окрім того, 21 квітня Верховна Рада прийняла законопроект № 7275 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в період воєнного стану» (Закон про безробіття в умовах війни). Цей закон спрощує отримання статусу безробітного та соціальних виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а також осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, або територіях де ведуться бойові дії. Правила, які встановлюються цим законом, будуть діяти на період воєнного стану та 180 днів після його закінчення.
 
29 квітня КМУ прийняв постанову, яка додатково спрощує порядок реєстрації безробітних під час воєнного стану, зокрема надає право отримати статус безробітного за відсутності повного пакету передбачених документів.
 
Хто має право на отримання допомоги?
Право на допомогу має особа, яка отримала офіційний статус безробітного.
 
Набути цей статус можуть:
- особи працездатного віку до призначення пенсії; та
- особи, які не отримують заробіток та інші передбачені законодавством доходи; та
- особи, які мають бажання бути працевлаштованими; а також
- інші категорії осіб, визначені в частині 1 статті 43 Закону України «Про зайнятість населення».
Отримати статус безробітного можуть особи, які після введення воєнного стану працювали за трудовим договором, цивільно-правовим договором, або гіг-контрактом.
 
Часткове безробіття
Закон про безробіття в умовах війни передбачає, що у разі втрати частини заробітної плати (доходу) внаслідок зупинення (скорочення) виробництва продукції (надання послуг) допомогу по частковому безробіттю можуть отримати не тільки наймані працівники, а й ФОП.
Допомога по частковому безробіттю надається роботодавцям та ФОП, якщо зупинення (скорочення) виробництва продукції (надання послуг) призвело до скорочення робочого часу та зменшення їх доходів.
 
Яким чином отримати допомогу?
Соціальною підтримкою безробітних громадян та організацією їх працевлаштування займається Державна служба зайнятості. Отже, щоб отримати допомогу, необхідно звернутись із заявою до центру зайнятості. Існує декілька варіантів як це зробити: через Портал Дія, особисто прийти в центр зайнятості або надіслати заяву електронною поштою.
 
Звернення за допомогою Порталу Дія

Щоб скористатись послугою на Порталі Дія потрібно:

Зареєструватись чи авторизуватись в електронному кабінеті за посиланням: https://diia.gov.ua/ за допомогою системи ID.GOV.UA, застосунку Дія або особистого ключа.
 
Перевірити та (за необхідності) актуалізувати дані в електронному кабінеті.
 
Заповнити анкету для формування заяви про надання статусу безробітного та заяви про призначення допомоги по безробіттю.
 
Обрати банківський рахунок для здійснення виплат. Можна вказати рахунок, на який здійснювалась виплата заробітної плати чи соціальних виплат, або відкрити банківський рахунок в межах програми «єПідтримка».
 
Завантажити скан-копії або фотографії документів (паспорту, документу про останній вид зайнятості, документу про освіту та інших).
 
Підписати за допомогою електронного підпису та подати до обраного центру зайнятості сформовані заяви.
 
Статус розгляду заяви можна перевірити в особистому кабінеті на Порталі Дія. Інформація про надання статусу безробітного або відмову у наданні такого статусу надійде на електронну пошту та телефон заявника.
 
Після закінчення воєнного стану, протягом 30 днів, встановлюється строк, у який заявник зобов’язаний з’явитись до центру зайнятості, в якому він зареєстрований, та подати такі документи:
- документ, який посвідчує особу (паспорт, посвідчення водія тощо);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- документ про освіту;
- документ про зайнятість, досвід роботи (трудова книжка, цивільно-правовий договір, або документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості).
додаткові документи для окремих категорій осіб:
- для осіб з інвалідністю: довідка до акту огляду МСЕК та індивідуальна програма реабілітації;
- для окремих категорій військовослужбовців та для осіб, які звільнились зі строкової військової служби: військово-обліковий документ;
- для членів особистого селянського господарства: довідка про припинення ведення особистого селянського господарства або про вихід з такого господарства;
- інші документи, подання яких передбачене для осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, перелік яких визначений пунктом 19 постанови КМУ від 19 вересня 2018 року № 792 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» (Порядок реєстрації безробітних).
 
Один з варіантів – це особистий візит в центр зайнятості.
 
Подати заяву про отримання статусу безробітного можна особисто, звернувшись до зручного для вас центру зайнятості.
За загальним правилом, перелік документів, які додаються до заяви при особистому зверненні, аналогічний переліку документів, які після закінчення воєнного стану мають подати до центру зайнятості особи, які звертались для отримання статусу безробітного через Портал Дія (перелік документів наведений вище).
 
Однак, на період дії воєнного стану отримати статус безробітного можна без повного переліку документів (трудової книжки, документу про освіту тощо). ВПО та особи, які перебувають на території, де ведуться бойові дії, які не мають документів, що підтверджують періоди трудової діяльності, страхового стажу, заробітну плату, можуть отримати статус безробітного та соціальні виплати без зазначених документів. Визначення розміру допомоги буде здійснюватися на підставі відомостей, які містяться в реєстрах.
 
Важливою новелою нового Закону про безробіття в умовах війни є надання ВПО та особам, які перебувають на території, де ведуться бойові дії, права припинити трудові відносини дистанційно. Для цього потрібно подати до центру зайнятості заяву на ім’я роботодавця про припинення трудових відносин. Центр зайнятості повідомляє про це роботодавця будь-яким засобом комунікації.
 
В той же час, пункт 18 Порядку реєстрації безробітних передбачає, що ВПО, які не мають документів, що підтверджують факт звільнення, подають до центру зайнятості нотаріально посвідчену заяву про припинення трудових відносин та за можливості квитанцію, яка підтверджує надсилання заяви роботодавцю.
 
Оскільки, Закон про безробіття в умовах війни передбачає, що для отримання статусу безробітного ВПО, які не припинили трудові відносини, можуть це зробити подавши відповідно заяву до центру зайнятості, вважаємо що пункт 18 Порядку реєстрації безробітних потребує приведення у відповідність до положень Закону про безробіття в умовах війни.
 
Також, можливе звернення до центру зайнятості за допомогою електронної пошти!
 
Особи, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території ведення бойових дій, і не можуть подати заяву через Портал Дія та звернутись до центру зайнятості особисто, для отримання допомоги від держави можуть відправити документи на електронну адресу [email protected]. Для цього потрібно завантажити і заповнити заяву за визначеною формою та прикріпити додаткові документи, зазначені вище (з урахуванням права подати неповний перелік документів в період воєнного стану). В темі листа потрібно вказати слово «реєстрація» та ПІБ заявника.
 
Громадяни, які набули статус безробітного та перебувають в зоні ведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, зберігають статус безробітного за умови відвідування ними центру зайнятості (підтвердження наміру зберігати статус безробітного будь-якими засобами комунікації) протягом 30 днів після закінчення воєнного стану.
 
Інші особливості.
За новим Законом про безробіття, в умовах війни, виплата допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого візиту до центру зайнятості, за умови підтвердження безробітнім наміру перебувати у статусі безробітного не рідше, ніж 1 раз на 30 днів будь-якими засобами комунікації.
 
Законом про безробіття в умовах війни максимальний розмір виплат становить 1,5 мінімальні заробітні плати станом на 1 січня календарного року (сьогодні це 9750 гривень).
 
Статус безробітного надається з першого дня реєстрації особи у центрі зайнятості, а допомога по безробіттю призначається з першого дня отримання статусу безробітного.
 
За новим Законом про безробіття, в умовах війни, виплата допомоги громадянам, які виїхали за кордон, припиняється у разі перебування за кордоном понад 30 днів.

З наявності додаткових питань, Ви можете звернутися до сектору Олександрівське бюро правової допомоги відділу безоплатної правової допомоги Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за телефоном: +380 66 749 54 31 або до Краматорського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за телефоном: +380 99 266 91 62.

 
Безоплатна правова допомога


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями