Діджиталізація у видобувному секторі України
Оцифрування та відкриття інформації про те, хто, що, де видобуває, які бенефіти отримує, надає можливість приймати обґрунтовані рішення і ефективно управляти природними багатствами на різних рівнях – ...
Додано:
Ірина Куропась
Оцифрування та відкриття інформації про те, хто, що, де видобуває, які бенефіти отримує, надає можливість приймати обґрунтовані рішення і ефективно управляти природними багатствами на різних рівнях – як на міжнародному, національному, так і на місцевому. Діджиталізація усіх етапів комунікації є надзвичайно важливою та актуальною, адже це сприяє мінімізації взаємодії бізнесу із чиновницьким апаратом, та гарантує чесні і рівні умови для всіх гравців ринку.
21 червня 2022 року для представників компаній підзвітних видобувних галузей ІПВГ, було проведено безкоштовний онлайн тренінг «Звіт про платежі на користь держави: особливості онлайн подання у 2022 році».
З вітальним словом виступила Вікторія Гнатовська, Директорат з питань формування енерго- та ресурсоефективної політики Міненерго: «Прозорість у видобувному секторі є необхідною умовою для інтеграції України до світової спільноти. На сьогодні 53 країни світу приєдналися до Ініціативи Прозорості Видобувної Галузі (Далі-ІПВГ), яка визначає міжнародні стандарти управління природними ресурсами. Донедавна українська видобувна галузь була одним з найбільш закритих і водночас одним з найвпливовіших сегментів економіки нашої країни. Ліцензування діяльності компаній та звітність відбувалася в друкованому вигляді, та у форматі pdf-файлів, що суттєво знижувало рівень публічного доступу до цієї інформації. Електронна система звітування суб’єктами розкриття інформації створює якісно новий рівень звітування, який відповідає міжнародним стандартам прозорості. Для Міністерства енергетики вкрай важливим залишається питання участі Україні в міжнародній ініціативі ІПВГ, оскільки це суттєво підвищує довіру до представників галузі та сприяє інвестиційній привабливості, яка набирає особливої ваги в умовах повоєнного відновлення та розвитку. і свого боку Міністерство докладатиме усіх необхідних зусиль аби підтримувати компанії та держоргани у поданні Звітів ».
Нагадаємо, підприємства, що здійснюють діяльність у видобувних галузях, заповнюють форми «Звіту про платежі на користь держави» (далі – Звіт про платежі) та «Консолідованого звіту про платежі на користь держави» (далі – Консолідований звіт), затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 858 «Деякі питання забезпечення прозорості у видобувних галузях» до 01 вересня.
Свтілана Мізіна, радниця з Ініціативи Прозорості Видобувної Галузі GIZ, у своєму вітальному слові наголосила на важливості кожного з нас ефективно працювати на своєму місці задля спільної перемоги над ворогом: «В першу чергу хочу побажати мирного неба та Перемоги! Сподіваюся, що ви та ваші рідні у безпеці наскільки це можливо. Через війну на нашу долю випало багато страждань та випробувань. Але кожен на своєму місці робить все можливе задля якнайшвидшої перемоги: боронить зі зброєю на передовій, волонтерить, доставляє гуманітарну допомогу, сплачує податки. Наразі видобувна галузь також зазнає руйнувань через війну. Але видобувні підприємства продовжують працювати там, де є фізично можливо. І незважаючи на складну економічну ситуацію, компанії сплачують податки та забезпечують роботою українців, що є вкрай важливо особливо зараз для нашої економіки. За підтримки Уряду Німеччини через проект «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH надаємо підтримку Міненерго в імплементаціі ІПВГ в Україні. Як багато хто з вас знає, завдяки проекту було розроблено онлайн-платформу. І особливо зараз ми бачимо наскільки перехід на електрону систему подачі звітності для компаній став нагальним та актуальним. Наразі йде робота над удосконаленням платформи. І хотіла б подякувати всім, хто в цьому допомагає. Дозвольте побажати продуктивної роботи. А головне – Миру! Україна- переможе!».
Основними спікерами тренінгу були Віталій Филенко, ГО НОВА Енергія, член БГ ІПВГ та консультанти команди Порталу ІПВГ Алла Псарьова та Святослав Псарьов.
Під час заходу було презентовано нові можливості Електронної системи подання та аналізу звітності Ініціативи прозорості видобувних галузей (Портал ІПВГ) в Україні https://eiti.gov.ua/. Функціонування порталу передбачено Законом України від 18.09.2018 № 2545-VIII «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях».
Електронна система подання та аналізу звітності та публічна частина національного порталу ІПВГ України, або просто Портал ІПВГ – це сучасна електронна система на балансі Міністерства енергетики України.
Система призначена для виконання вимог Стандарту «Ініціативи щодо забезпечення прозорості видобувних» та ЗУ «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», задля забезпечення відкритості та доступності даних про видобувну діяльність в Україні.
Головною метою створення Порталу ІПВГ є:
- забезпечення прозорості в управлінні природними ресурсами країни;
- надання громадськості доступу до повної та об’єктивної інформації про державні доходи від видобувного сектору;
- створення передумов для суспільно відповідального використання корисних копалин загальнодержавного значення;
- суспільне ознайомлення та обговорення питань, пов’язаних із використанням та управлінням державою і територіальними громадами корисними копалинами загальнодержавного значення;
- автоматичне оновлення інформації з зовнішніх джерел.
Нажаль, у зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні, нам довелося суттєво обмежити доступ до інформації на публічній частині. Разом з тим ми суттєво покращили електронну безпеку порталу, зокрема:
- Оновили протоколи ідентифікації користувачів через функціонал Дія.
- Перенесли хмарні сервери на яких працює система в регіон West Europe. Географічно це Нідерланди (Амстердам).
- Підвищили рівень SSL-сертифікату , тобто суттєво покращили захист особистої інформації користувачів в інтернеті.
Що стосується порядку звітування, то всю актуальну інформацію наведено у відповідному розділі Порталу ІПВГ https://eiti.gov.ua/pro-iniciativu-prozorosti/poryadok-zvituvannya/
Серед основних аспектів на які було акцентовано увагу під час тренінгу можна виділити:
- Оновлені інструкції до електронних форм звітності
- Створення та редагування профілю компанії, а також делегування представнику без КЕП організації права підготовки звітності
- Можливості створення Звітів з нульовими значеннями
- Створення звітів на основі даних попередніх періодів
- Додавання документів та гіперпосилань умовах обмеженого доступу до реєстрів
- Додатковий запит щодо участі держави у видобувному секторі.
Захід пройшов за підтримки Уряду Німеччини через проект «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізується Німецьким Товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ, у партнерстві з Директоратом з питань формування енерго- та ресурсоефективної політики Міністерства енергетики України і ГО «НОВА Енергія».
Довідково
Ініціатива Прозорості Видобувних Галузей (ІПВГ) – незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт забезпечення прозорості господарської діяльності у видобувних галузях, прийнятий Міжнародним секретаріатом ІПВГ та затверджений Міжнародним правлінням ІПВГ, який впроваджується у 55 країнах світу та включає такі країни як Норвегія, Німеччина, Велика Британія, Нідерланди, Казахстан та інші. Відповідно до вимог ІПВГ усі нафтові, газові, гірничодобувні компанії та інші видобувні компанії, що здійснюють істотні платежі на користь уряду повинні надавати повну та вичерпну інформацію стосовно цих платежів.