Денис Іванов: Технологізація юристів розпочалася і вже набирає обертів

Як змінюється освіта юристів в епоху legal tech? Яким повинно бути навчання та чого не вистачає українським вищим навчальним закладам? Про це під час відкритої лекції у Києві розповів Денис Іванов, ...

56196780_579231909251302_5719441174503096320_n
Денис Іванов: Технологізація юристів розпочалася і вже набирає обертів

Як змінюється освіта юристів в епоху legal tech? Яким повинно бути навчання та чого не вистачає українським вищим навчальним закладам? Про це під час відкритої лекції у Києві розповів Денис Іванов, CEO Pinky Solutions, CEO Lexorium, співзасновник KYIV Legal Hackers. Захід відбувся у рамках проекту UCU Rule of Law Lecture Series, який реалізовує Школа права УКУ за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя».

Legal tech – це поєднання юриспруденції та високих технологій з метою ефективного та швидкого вирішення юридичних завдань. Як воно стосується юристів та який вплив має? Ми занотували найцікавіше із лекції Дениса Іванова.

Юрист майбутнього

Роботи не замінять юристів, але правникам все ж варто адаптуватися до нових викликів. “Юрист майбутнього – це людина, яка має юридичний тип мислення, але водночас працює на стику кількох напрямків: юриспруденції та технологій; має юридичну практику і водночас має розуміння алгоритмів,” – зазначає Денис. Одним словом юристи, окрім знання юриспруденції та практичного досвіду, повинні бути на “ти” з технологіями. На думку Дениса Іванова, “зараз наявність технологічної бази в юриста є перевагою, через кілька років це буде нормою”.

Юрист майбутнього – людино-орієнтований. Юрист, перш за все, це людина, яка  володіє м’якими навичками: емпатія, розуміння проблем клієнта, емоційний інтелект, клієнтоорієнтованість. Основна проблема під час надання юридичних послуг – юристів навчають на прикладах, які вже існують. Проте для того, щоб зрозуміти проблеми клієнта, потрібно поставити себе на їхнє місце та розуміти їхні мотиви. Доволі часто юрист вирішує проблеми клієнтів по готовому шаблону, а потрібно сприймати кожен випадок як унікальний, радить Денис.

Команда юристів майбутнього

Командна робота значно продуктивніша за індивідуальну. Денис Іванов зазначає, що потрібно працювати з тими, з ким комфортно, добре розуміти цілі проекту, структурувати роботу та підбивати підсумки наприкінці спільної роботи.

Командна робота – це не лише взаємодія юристів між собою. Насамперед це колаборація представників різних дисциплін задля досягнення максимального результату. “Проблема юристів у тому, що їх навчають як вирішувати питання самостійно, а командної роботи немає”, – ділиться Денис.

На думку експерта, студентам необхідно об’єднуватися зі студентами інших університетів, співпрацювати з технологічними напрямками, а також стратегічно взаємодіяти із громадськими організаціями, волонтерами, державними органами та іншими структурами.

Школа права майбутнього

Інноваційність у всьому – запорука успіху. Студенти-правники потребують смарт-класів для якісного навчання. Інтерактивні простори сприяють координації між студентами та креативності. За допомогою дисплеїв, проекторів та дошок вони можуть легше доносити свої ідеї. Круглі столи натомість сприятимуь командним обговоренням, дебатам та дискусіям. Не держава має виступати гарантом якості навчання студента, а вищий навчальний заклад.

Інтеграція технологій у процес навчання юристів є необхідним елементом, на думку Дениса. “Інформаційні технології не замінюють фізичну присутність, а лише допомагають і сприяють командній роботі”. Більше того, саме завдяки технологіям студенти можуть легко взаємодіяти між собою поза класом та більше часу приділяти роботі над проектом.

Юридична клініка майбутнього

Міждисциплінарний підхід – найкраще, що може дати юридична клініка молодому юристу. Денис Іванов зазначає, що не варто залучати студента лише до одного виду робіт. Навпаки, він повинен максимально спробувати себе в різних напрямках та відчути повну палітру можливостей юридичної роботи.

Більше того, потрібно “не лише давати студентам займатися стягненням боргів у побутових спорах, але й залучати соціальні служби, експертів від судових адміністрацій, фіскальних служб та інших органів.” Майбутній юрист повинен розглянути проблему всебічно та мати змогу застосувати кілька вирішень проблеми.

Спікер зазначає: те, що для деяких країн чи навчальних закладів видається далеким майбутнім, вже діє в інших. До прикладу, у світі активно діє програма Public Interest Technology. Вона покликана об’єднати технарів і гуманітаріїв із метою захищення суспільного інтересу. Автори програми прагнуть навчити програмістів, політиків, громадських діячів і юристів розробці, регулюванню і використанню технологій для суспільного блага. Гуманізувати технологів і технологізувати гуманітаріїв – одна із ключових цілей. Курс об’єднує “Комп’ютерні науки”, “Право” та “Соціологію”.

 

За посиланнями Ви можете ознайомитися із відеозаписом та матеріалами лекції, а також залишити пропозиції та відгук про проект UCU Rule of Law Lecture Series.

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Нагадаємо, UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячена актуальним викликам і проблемам у галузі забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Асоціацією правників України та мережею правових клубів PRAVOKATOR. Інформаційний партнер проекту – Юридична газета.

Погляди автора не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Довідка

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США.  До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Додаткову інформацію про діяльність USAID можна отримати у Відділі зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53, на вебсайті: http://www.usaid.gov/ukraine або на сторінці у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» реалізується з жовтня 2016 року і ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проектів USAID «Україна: верховенство права» та «Справедливе правосуддя». Мета програми – надання підтримки судовій владі, Уряду, Парламенту, адвокатській спільноті, правничим школам, громадянському суспільству, ЗМІ та громадянам у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка забезпечує верховенство права, та у боротьбі з корупцією. Детальнішу інформацію про програму можна отримати на Інтернет-сторінці www.newjustice.org.ua  та за телефоном +38 (044) 581-3303.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Cedos допоможе Сумській громаді в розробці Концепції інтегрованого розвитку

Запущено безкоштовну гарячу лінію юридичної допомоги для ВПО

Лауреати конкурсу «10 років Євромайдану: як європейські цінності визначили шлях України» отримали відзнаки

В Ужгороді пройшов п’ятий воркшоп Women Biz Days 2024 для жінок-підприємиць

В Одесі для фахівців соціальної сфери Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» організував навчання

Законодавчі ініціативи та активна громадська участь: кроки до сильної місцевої демократії