Декомунізація освіти: Церкви отримали право створювати власні школи і університети

Відтепер релігійні організації зможуть засновувати навчальні заклади – дитсадки, технікуми, позашкільні заклади, школи й університети, які будуть ліцензуватись і надавати освіту державного стандарту. ...

освіта
Декомунізація освіти: Церкви отримали право створювати власні школи і університети

Відтепер релігійні організації зможуть засновувати навчальні заклади – дитсадки, технікуми, позашкільні заклади, школи й університети, які будуть ліцензуватись і надавати освіту державного стандарту.

За це довгоочікуване історичне рішення Верховної Ради 2 червня 2015 року проголосували 237 парламентарів, повідомляє Інститут релігійної свободи.

У коментарі для ІРС співавтор закону професор Віктор Єленський, заступник голови Комітету ВР з питань культури і духовності, відзначив:

“Ухвалений Верховною Радою законопроект 1447 є важливим кроком у процесі десовєтізації української освіти і дуже принциповою подією у забезпеченні свободи совісті в Україні. Право на створення загальноосвітніх навчальних закладів, яке надається релігійним організаціям, означає, що законодавець покінчив з унікальною для Європи ситуацією: адже в Європейському Союзі немає країн, котрі б забороняли Церквам відкривати публічні школи та вищі навчальні заклади. Ба, більше: якість освіти, яку пропонують, наприклад, католицькі університети є дуже високою”.

Політик також зауважив, що парламент дослухався до аргументів тих батьків, які мають право визначати, яку саме освіту вони б хотіли дати своїм дітям.

“Це право релігійні організації виборювали понад два десятиліття. Їм, як і правозахисникам і експертам у галузі релігійної свободи, довелось доводити, що розуміння принципу відокремлення Церкви від держави як такого, що означає суцільне вигнання Церкви з публічної сфери є розумінням ленінсько-сталінським. Що право релігійних організацій на заснування загальноосвітніх навчальних закладів зовсім не означає торпедування світського принципу освіту, – підкреслив Віктор Єленський.

Депутат також зауважив, що засновані навчальні заклади проходитимуть звичайну процедуру акредитації і ліцензування, дотримуватимуться інших вимог Міносвіти.

Голова Комітету з питань науки і духовності Лілія Гриневич, представляючи законопроект у парламенті, пояснила важливість та необхідність змін, що вносяться законопроектом.

“Сьогодні будь-яка організація чи приватна особа має право заснувати школу, а релігійна організація не має такого права. І це повністю суперечить частині третій Закону України «Про свободу совісті релігійних організацій», де закріплено право батьків виховувати своїх дітей відповідно до своїх переконань та ставлення до релігії”, – зауважила вона.

Водночас, голова Комітету наголосила: “Щоб видавати документи про освіту, ці школи мають пройти ліцензування, виконувати державну програму і тільки як доповнення створювати свою виховну систему”.

Як повідомляв ІРС, авторами законопроекту № 1447 виступили народні депутати Павло Унгурян, Лілія Гриневич та Віктор Єленський (фракція «Народний фронт»). Така ініціатива вже понад 20 років обговорювалася в парламенті кількох скликань, але лише зараз – після багатьох консультацій і нарад – знайшла розуміння та підтримку народних обранців.

Слід зауважити, що в Європі та США засновані церквами школи мають вже кількасот річну історію, здебільшого користуються популярністю через високу якість освіти, а в деяких країнах – отримують пряме державне фінансування.

Джерело : Інститут релігійної свободи, Київ

Автор : Максим Васін


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями