Чи є безоплатні ліки у вінницьких лікарнях?

Зважаючи на високу вартість лікарських препаратів, кожен українець, який за певних обставин потрапляє у лікарню, стикається з стандартною проблемою – лікарні не забезпечені лікарськими препаратами і ...

Додано:
cpa_result

zalyshky-likiv-centralne-photo-768x460
Чи є безоплатні ліки у вінницьких лікарнях?

Зважаючи на високу вартість лікарських препаратів, кожен українець, який за певних обставин потрапляє у лікарню, стикається з стандартною проблемою – лікарні не забезпечені лікарськими препаратами і пацієнти змушені купувати їх власним коштом. Та чи правду кажуть лікарі? Чи дійсно в лікарнях немає тих чи інших препаратів? Чи треба їх купувати в аптеці за власні кошти?

Частково відповідь на ці питання дає Міністерство охорони здоров’я України. Минулого літа Міністерство запровадило досить зручну систему, яка має на меті проінформувати громадян щодо закупівлі, розподілу, поставок і забезпеченості препаратами і медичними виробами лікарні України.

Відповідно до Наказу МОЗ України  від 02 червня 2016 р. № 509 “Про здійснення заходів з контролю використання лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти”, керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних державних адміністрацій, закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ України, зобов’язані забезпечити щотижневе оновлення на офіційних web-сайтах інформації щодо:
1) потреби, стану забезпечення, наявних залишків лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за бюджетні кошти, а також переліку закладів охорони здоров’я відповідного регіону, що є кінцевим отримувачем в розрізі програм і централізованих заходів;
2) розподілу лікарських засобів та медичних виробів серед закладів охорони здоров’я підпорядкованої адміністративно-територіальної одиниці.

Експерти ГО «Центр Громадської Активності «РЕЗУЛЬТАТ» вирішили перевірити чи виконують Наказ МОЗ на Вінниччині та на скільки просто пересічному Вінничанину знайти інформацію щодо доступних залишків ліків!

Зайшовши на офіційний веб-сайт Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА у розділі «Державні закупівлі», ви можете обрати заклад, який вас цікавить та перевірити наявність ліків за останнім оновленням, перейшовши за лінком на сайт лікарні.

Якщо ж ви самостійно не можете розібратися з звітами стосовно залишків ліків, у такому випадку, ви можете звернутися з запитом про отримання інформації до Департаменту охорони здоров’я ОДА чи медичного закладу, який вас цікавить, і дізнатися в якій лікарні та в якій кількості є ті чи інші ліки. Відповідь на запит надається у спосіб, обраний запитувачем, протягом п’яти робочих днів з дня надходження запиту.

Все виглядає досить просто та невимушено! Але все ж таки, має бути «але»! І воно є!

По-перше, на сайті Департаменту є посилання лише на сайти 10 лікарень з більше 200 по всій області, що є у віданні Департаменту. За роз’ясненнями ми звернулись до головного спеціаліста Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Бондар Наталії Борисівни. Наталя Іванівна пояснила, що згідно Наказу голови Департаменту охорони здоров’я від 31.05.2016, повну інформацію щодо залишків ліків повинен друкувати Вінницький обласний центр здоров’я (ВОЦЗ), який очолює Васильчук Наталія Борисівна. Зателефонувавши в ВОЦЗ, нам витлумачили, що дійсно, саме Центр здоров’я зобов’язаний публікувати інформацію щодо наявних у лікарнях області ліків – «Вся інформація міститься на сайті ВОЦЗ. Заходьте і дивіться!» На наше питання – чи на їх сайті будуть висвітлювати залишки ліків, що закуплені за кошти місцевого бюджету? Відповідь була проста й лаконічна: «Ні, немає наказу, лише те, що передбачено Наказом №509!».

Зрозуміло, що після цього ми вирішили перевірити сайт Вінницького обласного центру здоров’я, але… не знайшли його! Пошукова система Google не знаходить офіційного сайту ВОЦЗ. Немає інформації про сайт ВОЦЗ і на офіційних сторінках Вінницької ОДА, Департаменту охорони здоров’я та Вінницької обласної Ради. За поясненнями ми звернулись до того ж ВОЦЗ, проте там нам нічого не пояснили, зауваживши, що це помилка і такого просто не може бути!

По-друге, навіть на сайтах тих лікарень, які публікують залишки ліків, інформація викладена доступно та зрозуміло, та не усі лікарні публікують щотижневу інформацію. Так, наприклад, на сайті Вінницької обласної дитячої інфекційної лікарні останній звіт подано 28 листопада 2016 р., на сайті ендокринологічного центру – 21 листопада, а у Вінницькій обласній клінічній лікарні ім. М. І. Пирогова інформація про залишки ліків знаходиться у звітах про виконання державних програм.

Територіальне медичне об’єднання «Вінницькій обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» опублікувало, що станом на 19.12.16 в їх закладі в наявності є лише один препарат, а саме «Окстаплекс».

Лише один препарат ви можете отримати безкоштовний. Так, цей препарат дійсно дорого вартісний, понад 11 000 грн.

vinnytsia-zalyshky-likiv-1

По-третє, чи знають Вінничани, що у лікарнях є безкоштовні медичні препарати, які доступні для них?

Перш за все ми вирішили зробити опитування серед мешканців щодо цього. Як виявилось, 8 з 10 Вінничани навіть не чули про Наказ МОЗу щодо обов’язкової щотижневої публікації залишків ліків у лікарнях. Існування даного Наказу, стало новиною навіть для громадських активістів, які переймаються медичними питаннями.

“Про існування Наказу міністерства я не знала, нажаль. Ми з колегами-депутатами навіть думали про подібні рішення місцевих рад Вінницької області. Існування наказу значна спростить нам роботу. Принаймні, ми сподіваємось, що в вінницьких департаментах про нього знають і вже виконують. Зі свого боку, ми готові долучитись до громадського моніторингу його виконання” – Юлія Грига (Голова ГО “Філософія Серця”).

Аналогічне питання ми задали представникам громадських організацій, які об’єднують лікарів міста.

vinnytsia-zalyshky-likiv-2

«Ось так виглядає стенд на якому розміщена інформація про ліки в онкогематологічному відділенні Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні (ВОДКЛ). Про наказ керівництво лікарні знає. Це допомагає в роботі з батьками, особливо в ситуаціях, коли захворювання важкі і лікування високовартісне. Тим паче, якщо це онкологія у дітей, а ліки приходять не на початку року, наприклад, або взагалі в кінці 2016 отримуються ліки передбачені на 2015 рік.

З іншого боку, як на мене, то самі лікарі, завідуючі відділення перевантажені і краще, щоб цим питанням займалися люди, спеціально на це уповноважені, наприклад, клінічні провізори.

Це швидше питання відсутності маркетингових послуг, відділів, які мали би займатися «public relation», тобто зв’язками з громадськістю, пацієнтами, інформаційною роботою» – ділиться голова ВОГО “Вінницька асоціація медиків”, к.мед.н., доцент кафедри соціальної медицини та організації охорони здоров’я ВНМУ ім. М. І Пирогова Руслана Харковенко.

Отже, на Вінниччині Ви можете отримати безоплатні ліки. На жаль, їх зовсім мінімальна кількість. Проблеми існують особливо в контексті інформування пацієнтів щодо можливості отримати інформацію про залишки ліків у лікарні та можливості їх отримати. це все потрібно розглядати в комплексі із боротьбою з корупцією при закупівлі ліків, впровадженню страхової медицини і, звісно, підняттям прожиткового мінімуму та заробітних плат громадян.

Дослідження проведене в рамках проекту ГО «Центр Громадської Активності «РЕЗУЛЬТАТ» “Забезпечення ефективних медичних витрат” за фінансової підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров`я” міжнародного фонду “Відродження”.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

  • Raisa Kravets

    “Якщо ж ви самостійно не можете розібратися з звітами стосовно залишків ліків, у такому випадку, ви можете звернутися з запитом про отримання інформації до Департаменту охорони здоров’я ОДА чи медичного закладу, який вас цікавить, і дізнатися в якій лікарні та в якій кількості є ті чи інші ліки. Відповідь на запит надається у спосіб, обраний запитувачем, протягом п’яти робочих днів з дня надходження запиту.” – смішно!!!! Я писала на сайт ВОКЛ і м Пирогова, писала в ОДА, про те що викладена інформація не є зрозумілою і суперечить наказу МОЗ №509 – а відповіді ніякої!
    Тому стверджую, про те що на сайтах Вінницьких лікарень немає прозорої звітності про державні закупівлі ліків, це окозамилювання для тих хто не розбирається, аби галочку поставити, що розмістили на сайті!