Чому звітування НУО – це важливо?

7-9 серпня відбувся 3-денний тренінг для НГО Луганської області. Основною темою, яку учасники та учасниці обговорювали протягом освітнього заходу, стала «Діяльність НГО: як не загубитися в ...

Додано:
doo.cvu

1aa6284b22ed128ab04cd90bdbb39e6f
Чому звітування НУО – це важливо?

7-9 серпня відбувся 3-денний тренінг для НГО Луганської області. Основною темою, яку учасники та учасниці обговорювали протягом освітнього заходу, стала «Діяльність НГО: як не загубитися в звітності». Тренінг, організований в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції, відбувся в онлайн-режимі. Навіть у такому форматі усі присутні мали змогу отримати нові знання, змістовну інформацію щодо підготовки звітності НГО, виконати практичні завдання тренерів та обмінятись досвідом з колегами.

Тож, незручності, викликані карантинними обмеженнями, ми перетворюємо на нові можливості. Звітування — тема складна, але детальне її вивчення дозволить організаціям не загубитися, якісно підготувати необхідні документи та презентувати результати діяльності. Публічний річний звіт НГО – це своєрідний знак якості, історія розвитку організації, презентація втілених проєктів, досягнень за минулий рік. Насправді, кожна організація має право вирішувати самостійно, робити звіт чи не робити, в якому вигляді його презентувати. Але все частіше саме публічне звітування може допомогти НГО при вирішенні ключових завдань: залучення коштів на майбутні проєкти, підвищення рівня довіри у громаді та серед колег, налагодження зв’язків з органами місцевого самоврядування. Зазначимо, що річний звіт містить не тільки факти, а й свого роду промоушн, який може впливати на імідж організації, розповідати про діяльність широкому загалу, а також стати новим витком подальшого успішного розвитку НГО.

На онлайн-тренінгу учасники та учасниці отримали відповіді на такі важливі питання:
Кому та коли мають звітувати НГО, в чому полягає законодавчий та етичний аспект?
Які основні характеристики якісного звіту організації?

Молоді НГО дуже часто стикаються з проблемою звітування, бо досвіду підготовки та подання відповідних документів ще не мають. Необхідно для себе визначити, що НГО кожного року подає звітність:
податкову;
фінансову.

З 2018 р. фінансова звітність є обов’язковою і подається як додаток до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. На тренінгу учасники мали змогу познайомитись з інформацією щодо механізму підготовки звітів, строків подання, а також дізнались про інші види звітності, яка може бути необхідною залежно від особливостей діяльності НГО. Також увагу було приділено темі, яка стосується підготовки річного звіту, бо саме цей документ є презентацією діяльності організації за певний період часу. Підготовка та розповсюдження підсумкового документу необхідна для висвітлення контексту суспільної діяльності, презентації конкретних результатів та унаочнення ефективності виконання проєктів, формування іміджу організації. Для кого готується звіт? Інформація, яка якісно та прозоро представлена у публічному звіті НГО, зацікавить клієнтів організації, ЗМІ, місцеві громади, органи державної влади та місцевого самоврядування, донорів, спонсорів та меценатів, що дозволить у майбутньому залучити фінансування для втілення ініціатив.

Важливою перевагою публічного звітування є можливість знайти однодумців, створити успішні партнерства або цілу мережу організацій, які працюють за одним напрямком. Для громадської спілки «Громадські ініціативи України» є дуже важливим цей аспект. Мережування, обмін досвідом з іншими НГО зі всієї України, а також за її межами, дозволить створити потужний організаційний ресурс для реалізації ініціатив національного масштабу, залучення значної частини громадянського суспільства України, впливу на політику регіонального розвитку.

Залучені до освітнього заходу тренерки — Любов Ропало та Олена Своровська, мають власний багаторічний досвід не тільки проєктної діяльності, а й фахово орієнтуються у механізмах підготовки звітності організації та презентації її діяльності широкому загалу. Розповідаючи про важливість звітування, тренерка заходу Любов Ропало, директорка Черкаської Агенції регіонального розвитку, зазначила: «Публічний звіт НГО — справа добровільна, проте таке звітування є ефективним інструментом для підтвердження спроможності, успішності та ефективності НГО. Слід пам’ятати, що кожному звіту свій час! Чим більше років діяльності організації/реалізованих проєктів, тим звісно більше видів звітів з’являється». Вона також надала кілька практичних порад:

На кожен вид звіту є свої вказівки/вимоги/порядок оформлення/строки подання на які слід зважати.

Бажано не відкладати в «довгий ящик» збір інформації про діяльність НГО і від перших кроків/проєктів організації фіксувати свої дії, досягнення (буде накопичення інформації від меншої кількості до більшої).

Треба пам’ятати, що змістовний загальний звіт Голови організації не є тотожним фінансовому звіту, але вони взаємодоповнюючі.

На онлайн-сесіях учасники дізналися секретів підготовки звітів, структурування, які існують складнощі і тонкощі звітування, а також проблеми, які заважають публічному звіту організації бути дійсно «смачним», змістовним, цікавим для широкого загалу. Незважаючи на складність та специфічність теми звітування, освітня програма побудована таким чином, щоб учасники могли одразу на практичних завданнях більш детально розібрати приклади і вже вміти застосувати знання у власній діяльності. Анастасія Олейник, представниця ГО «ДІА-Світ» зазначила: «Нашій організації другий рік, тому ми вже безпосередньо стикнулися з підготовкою звітності. На тренінгу отримала інформацію, яка дозволить провести роботу над помилками та зрозуміти, яким аспектам при підготовці звітів приділити особливу увагу».

У рубриці «Невипадковий гість» на онлайн-зустріч з учасниками завітала Світлана Демко, керівниця ГО Асоціації «Відкриті серця» (м. Вінниця). Мета зустрічі — обмін цікавим досвідом, контактами та налагодження комунікації для формування у майбутньому успішних неформальних партнерств. Місія громадської організації «Відкриті серця» — підтримка та захист сімей, які виховують дітей та молодь з інвалідністю, представництво їх інтересів в різних інституціях. Вінницька громадська організація «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» почала свою роботу в 2003 році. Метою діяльності організації є сприяння в розробці і впровадженні сучасних підходів до соціальної допомоги людям з інвалідністю, захист їх прав, представництво їх законних інтересів інвалідів, їх сімей, а також фахівців, які працюють з даною соціальною групою. Сьогодні Асоціація реалізує 8 проєктів, в яких працює 18 програм, вони охоплюють своєю діяльністю 265 сімей. Впродовж неформальної зустрічі Світлана розповіла про специфіку діяльності організації, досягнення, втілені проєкти, а також поділилася з учасниками власним досвідом з теми підготовки звітів.

Для довідки:
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Фінал онлайн-програми UWE Hub 4.0: Час розпочати власну справу

ЮрШтаб запустив онлайн-платформу для отримання безкоштовної юридичної допомоги

На Харківщині оцінили збитки через втрати ґрунтів внаслідок війни

Триває набір на безкоштовні онлайн-групи підтримки

В Україні запустили безкоштовний онлайн-курс із фінансової грамотності

Перший ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 відбувся в Івано-Франківську